שתף קטע נבחר

הצוות הבינ"ל: להוציא את כלובי הדגים מאילת

3 המדענים קבעו כי כלובי הדגים הם אחד הגורמים המשמעותיים לזיהום מימי המפרץ; רה"מ בישיבת הממשלה: יש לשמור על שונית האלמוגים, במקביל לפיתוח החקלאות הימית

צוות המדענים הבינלאומי שבדק את נושא כלובי הדגים במפרץ אילת ממליץ להתחיל מיידית בהוצאת כלובי הדגים מהמפרץ. את עיקר מסקנותיו מסר הצוות בישיבת הממשלה הבוקר.

 

מסקנתם העיקרית של המדענים היא כי כלובי הדגים הוא אחד הגורמים המשמעותיים לזיהום מימי המפרץ, וכי יש לפעול להוצאתם.

 

הצוות, הכולל את פרופ' יהודית בירק מהאקדמיה הלאומית למדעים בישראל, פרופ' הרלד רוזנטל מגרמניה, ופרופ' מרלין אטקינסון מהוואי, קבע עם זאת כי כלובי הדגים אינם הגורם המרכזי בזיהום המפרץ.

  

במהלך ישיבת הממשלה הבוקר ציין רה"מ, אריאל שרון, כי יש לשמור על שונית האלמוגים במקביל לפיתוח החקלאות הימית.

 

סוכם כי הממשלה תתכנס בתוך כמה שבועות להצביע בנושא (על תמ"א 13 - תוכנית מתאר ארצית בנושא החופים הכוללת הוצאת כלובי הדגים ממפרץ אילת). כמו כן הוחלט על הקמת צוות מנכ"לים שיבחן חלופות להעברת הכלובים ליבשה או לים התיכון.

 

השרה לאיכות הסביבה, פרופ' יהודית נאות, מסרה בתגובה: "זה שנים רבות טוען המשרד לאיכות הסביבה כי יש להוציא את כלובי הדגים מהמפרץ, לאחר המלצת צוות המדענים הבינלאומי בכוונתי להוסיף ולפעול על מנת שהממשלה תאמץ את ההחלטה ותיישם אותה במהירות האפשרית".

 

תגובות

 

מחוות הדגים נמסר: "שמחנו לגלות שבניגוד לטענות שהועלו עד היום, חוות הדגים אינן המזהם העיקרי באזור השונית. הוועדה קבעה כי רק 5%-2% מן הנוטריאנטים שקיימים במימי השונית נובעים מהימצאן של חוות הדגים. אמנם, בין ההמלצות חוות הדגים נדרשות לעבור לבסיס יבשתי, אך היות והן אינן מהוות גורם איום מיידי, הוועדה הותירה להן לבצע את המהלך בתקופה ארוכת טווח המשתרעת על פני מספר שנים. בכל מקרה, אנו נפעל על פי המלצות הוועדה הבינלאומית".

 

עו"ד יריב אברמוביץ', מנכ"ל עמותת צלול שנאבקת להוצאת כלובי הדגים ממפרץ אילת: "המלצת צוות המדענים הבינ"ל והחלטת הממשלה היא ניצחון לסביבה ושלטון החוק. המאבק הציבורי אותו הובילה עמותת צלול יחד עם אלפים מתושבי ישראל והארגונים הירוקים האחרים הוכיח שניתן להכריע מאבקים בהם מוערבים גופים מזהמים עתירי ממון וקשרים. כלובי הדגים התחייבו לציית להמלצות צוות המדענים הבינ"ל ואנו משוכנעים כי כך הם יעשו. החלטת צוות המדענים תבטיח את שגשוג שונית האלמוגים ותהליך שיקומו של מפרץ אילת למען הדורות הבאים."

 

ניר פפאי, רכז חופים וים בחברה להגנת הטבע: "דו"ח המדענים מחזק את הדברים שטענו זה שנים, כי כל יום נוסף שהכלובים נמצאים בים מקרב את מפרץ אילת לנקודת האל חזור. אנו מצפים מהממשלה ליישם לאלתר את ההמלצה המרכזית בדו"ח, ללא סחבת מיותרת ותוך יצירת פתרונות חלופיים למגדלי הדגים".

 

יעל כהן, מנכ"ל ארגון מגמה ירוקה: "אנו מברכים את ממשלת ישראל על החלטה זו לכבוד השנה החדשה, ומקווים לביצוע מהיר של החלטה זו. זאת תוך מתן תשומת לב לכך שההחלטה תבוצע במהרה תוך עמידה בלוחות זמנים, ולא תתמוסס במשך הזמן ועל ידי גורמים אינטרסנטים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ו קוט
דגים במפרץ אילת
צילום: ג'ו קוט
שונית האלמוגים
צילום: דני וינברג (ביקו))
צילום: רויטרס
הדגים הגיעו לישיבת הממשלה
צילום: רויטרס
מומלצים