שתף קטע נבחר

רב ראשי אחד? לא בעשור הקרוב

הרעיון לכהונת רב ראשי אחד בלבד בישראל משדר אחדות, לדברי הרב מצגר, ונשמע חיובי, לדברי הרב עמר. אבל גם הם וגם חברי ועדת הפנים של הכנסת סבורים שאפילו עוד 10 שנים לא יספיקו כדי להכשיר את הקרקע לנושא

הצעת החוק למינוי רב ראשי אחד בישראל נכנסה למצב הקפאה מוחלט. הצעת החוק של חברי הכנסת אופיר פינס ומיכאל מלכיאור מהעבודה עברה בקריאה טרומית כבר בתחילת המושב הראשון של הכנסת - אלא שמאז לא קיימה ועדת הפנים דיונים להמשך חקיקה.

 

היום (ב') קיימה הוועדה ישיבה ברבנות הראשית בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל - ישיבה ראשונה וכנראה גם האחרונה. כבר בפתיחת הדיון הודיע ח"כ פינס כי הצעת החוק מתייחסת לרבנים הראשיים הבאים שיבואו רק לאחר תקופת כהונה של 10 שנים של הרבנים הנוכחיים, ולכן היא איננה באה לאיים על תקופת כהונתם.

 

בתקופת הבחירות לרבניים הראשיים שיגר היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, מכתב למועמדים בו נאמר כי הממשלה מבקשת לערוך רפורמה לפיה תתקצר כהונת הרבנים וייבחר רב ראשי אחד.

 

לאחר הבחירות הוקמה ועדה בראשות שר החוץ, סילבן שלום, שהייתה אמורה להביא הצעת חוק ממשלתית להצבעה בכנסת. אך הוועדה כמעט שלא התכנסה, ולמעשה כינונה לא הניב דבר.

 

בדברי ההסבר של הצעות החוק של חברי הכנסת מהעבודה, נכתב: "ברבנות הראשית ובערים קיימת הלכה אחידה בנושאי כשרות, נישואין וכדומה. בעידן בו אנו נמצאים יש לבחור רב ראשי ורב עיר אחד אשר יהיה גדול בתורה ובקיא בכל ההלכות והמנהגים הנוגעים לעדות השונות".

 

עוד נכתב: "החיסכון הכלכלי והביורוקרטי שבביטול כפל התפקידים הופך להצדקה בעלת משמעות במיוחד בתקופת קיצוצים. ועל פי נתוני משרד הדתות (לפני שפורק) מדובר בחיסכון של מיליון וחצי שקלים בשנה".

 

מיזוג גלויות זה לא לערבב

 

הרב הראשי הספרדי, הראשון לציון הרב שלמה עמר, אמר: "אתם מציגים דבר יפה, ללא מחלוקת על כך שצריך להיות רב ראשי אחד, מנהג אחד. אין ספק שכל זמן שיש הנהגה כפולה אין בה ברכה. אבל מיזוג גלויות זה לא שמערבבים ביחד ללא מחשבה. יש לדעת מה מוקדם ומה מאוחר, אחרת ייצא מזה נזק. אנחנו עושים מאמצים לאחדות, אך עדיין לא באנו למנוחה ולנחלה. אי אפשר עדיין לברך על המוגמר. בימינו, במציאות הזו, צריך שני רבנים".

 

הרב הראשי האשכנזי, הרב יונה מצגר, הוסיף: "שמחנו לשמוע כי החוק לא יחול עלינו ואנו משוחררים לדבר ללא אינטרסים. יש מושג של רצוי ומצוי. נכון, כי כלפי חוץ הדבר נשמע מאחד שיהיה רק רב ראשי אחד - אבל המציאות שונה. אין אדם שלא אוהב את השורשים שלו. אנו מדינה בת סך הכל 50 שנה, עדיין לא התמזגנו. אולי הדור הבא יגשים את העניין".

 

הרב מצגר גילה כי בימים אלה הונחה על שולחנם של הרבנים הצעה מלשכת ראש הממשלה, לפיה בעיר בעלת אוכלוסיה של עד 150 אלף איש, יכהן רב אחד, ובעיר גדולה יותר, יכהנו שני רבנים. לדבריו, "לא נתנו עדיין תשובה חיובית לראש הממשלה, אם כי מדובר בהצעה שבה המהפך יחל מלמטה, כלומר לא יערפו ראשים באופן גורף".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יורי שטרן, (האיחוד הלאומי) אמר: "השעה אינה מתאימה לרפורמה כזו במיוחד בהקשר הנוכחי בה חלות כל כך הרבה גזירות על המבנה הרוחני של מדינת ישראל. לא נשיג שום דבר טוב מקידום הרפורמה, לכן ההצעה היא להקפיא את החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמר ומצגר. לא בקדנציה הזו
צילום: עמית שאבי
צילום: אלכס קולומויסקי
שטרן. השעה לא מתאימה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
פינס. רק לגבי הרבנים הבאים
צילום: אתר הכנסת
מלכיאור. ההצעה הוקפאה
מומלצים