שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב תממן העתקת בסיסים ב-350 מיליון דולר
  זה הסכום שמוכן משרד ההגנה האמריקני להעביר לישראל כדי לממן את העברתם של שלושה בסיסי צה"ל, אחד מהם בשטח הרשות הפלסטינית. הקונגרס צפוי לאשר
  משרד ההגנה האמריקני הודיע הלילה (יום ג') לקונגרס כי יעביר לישראל 350 מיליון דולר למימון העתקתם של שני בסיסי צה"ל ממקומם, וכן להוצאתו של בסיס נוסף משטחי הרשות הפלסטינית, כחלק מיישום הסכמי וואי.

   

  הסוכנות הפדרלית לשיתוף פעולה ביטחוני העבירה לקונגרס הודעה בדבר העסקה, שמקורה בהסכם וואי שנחתם בשנת 98'. בהסכם, נכללה הדרישה לשנות את מיקומם של מספר מתקנים צבאיים.

   

  ישראל ביקשה את עזרת המהנדסים בצבא האמריקני בבניית בסיסים חדשים ליחידות שיועברו. מדובר בשני בסיסי אימונים ליחידות רגלים, ובבסיס לוגיסטיקה עבור חטיבת שריון.

   

  "אנחנו מתכוונים לספק לישראל רק אמצעים להעברתם של היחידות הצבאיות, ולדבר לא צפויה להיות השפעה על המאזן הצבאי באזור", נכתב בהודעת הסוכנות.

   

  למחוקקים בקונגרס יש חלון הזדמנויות של 30 יום, במהלכם יוכלו לטרפד את העסקה, אולם גורם בכיר במשרד ההגנה אמר שהסבירות שדבר כזה יקרה היא נמוכה ביותר.

   

  הסוכנות הפדרלית לשיתוף פעולה ביטחוני הודיעה כי חיל ההנדסה האמריקני יתכנן את המתקנים, עיצובם ורכש החלקים הדרושים, אך יתקיים מכרז נפרד, ובו יוחלט מי יהיה אחראי בפועל על בניין הפרוייקט.

   

  תזכורת קצרה: ב-23 באוקטובר 1998 חתמו ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, ויושב ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, על "הסכם וואי", לפיו יועברו

  13.1 אחוזים משטחי הגדה לשליטה פלסטינית. ב-21 בדצמבר 1998, בעקבות הצבעת מפלגות הימין עם האופוזיציה נגד נתניהו במחאה על "הסכם וואי", התקבלה בכנסת הצעת האי-אמון בממשלת נתניהו, והוחלט על הקדמת הבחירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בסיס צה"ל. עוברים דירה?
  צילום: חנן גרינברג
  צילום: איי פי
  שר ההגנה האמריקני, דונלד ראמספלד
  צילום: איי פי
  צילום: תומריקו
  חתם על "הסכם וואי". נתניהו
  צילום: תומריקו
  מומלצים