שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בכיר באו"ם: זה היה חודש רע לישראלים ולפלסטינים
  תת מזכ"ל האו"ם לנושאים הפוליטים הגיע לתדרוך במועצת הביטחון ומתח ביקורת על הישראלים והפלסטינים. הוא ציין כי גורמים באו"ם "מודאגים מאוד" מהכרזות שרון על התרחקות ממפת הדרכים והוסיף כי בשבוע הבא צפויה פגישה בלתי רשמית של נציגי הקוורטט
  "חודש רע", כך הגדיר הלילה (שבת) גורם בכיר באו"ם את אירועי החודש האחרון בזירה הישראלית-פלסטינית.

   

  תת מזכ"ל האו"ם לנושאים פוליטים, קייראן פרנדרגאסט, הגיע הלילה למועצת הביטחון שם דיווח על דו"ח שהגיש אודות המצב במזרח התיכון.

   

  פרנדרגאסט אמר למועצת הביטחון כי גורמי או"ם רשמיים "מודאגים מאוד" מאמירותיו האחרונות של ראש הממשלה, אריאל שרון, לפיהן ישראל אינה צועדת בתוואי מפת הדרכים ועשויה להישאר בגדה המערבית עוד זמן רב לאחר ביצוע תוכנית ההתנתקות. שרון אמר את הדברים ערב החג בראיון ל"ידיעות אחרונות".

   

  בדבריו מתח פרנדרגאסט ביקורת גם על הפלסטינים וטען כי הם רחוקים מליישם את מלוא הרפורמות הנדרשות.

   

  הרביעיה הבינלאומית (הקוורטט), ציין פרנדרגאסט, "מאמינה כי יוזמת הנסיגה הישראלית מספקת הזדמנות שתסייע ביצירת מומנטום חדש להתקדמות בתהליך השלום" אולם לדבריו, ניתן להשיג זאת רק אם ישראל תבצע צעדים דומים גם בגדה המערבית במסגרת מפת הדרכים ובמסגרת חזון שתי המדינות.

   

  הוא גם דיווח כי נציגי הקוורטט - ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי - צפויים להיוועד באופן בלתי רשמי בשבוע הבא ולדון ביוזמת ההתנתקות ובמצב באזור. פגישה זו תיערך במוסדות האו"ם, שם יתכנס בשבוע הבא מושב האסיפה הכללית של האו"ם.

   

  פרנדרגאסט התייחס בדבריו לנושאים נוספים: הוא מתח ביקורת על מדיניות ההתנקשויות של ישראל, על המשך בניית גדר ההפרדה ועל הרחבת ההתנחלויות תוך מה שכינה "הפרה של התחייבויותיה הבינלאומיות של ישראל".

   

  הפלסטינים זכו אף הם לקיתונות של ביקורות. "הם נכשלו בהתחייבויותיהם לנקוט פעולות מיידיות על מנת לסיים את האלימות והלחימה", אמר. לדבריו, על הפלסטינים לעבוד בנחישות ובמהירות כדי לסכל את תופעת פיגועי ההתאבדות.

   

  בסיכומים שמסרו מספר חברים במועצת הביטחון בתום הדרוך שמסר פרנדרגאסט, אמרו החברים כי חשו "שהתדרוך היה מאוזן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: CNN
  קוורטט. פגישה בלתי רשמית בשבוע הבא
  צילום: CNN
  צילום: רויטרס
  מועצת הביטחון. תידרוך מאוזן
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  או"ם האספה המרכזית אומות מאוחדות
  צילום: איי פי
  מומלצים