שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  6 סיבות להתנחל

  האם ההתנחלויות גרמו לסכסוך, האם הן מכשול לשלום, האם יש להן זכות להתקיים

  1. האם ההתנחלויות הן גורם מרכזי לסכסוך?

   

  המתקפה הערבית-פלסטינית על ישראל פרצה ללא קשר לנוכחות או להיעדרות יהודים ביש"ע. ההתנחלויות הוקמו ביש"ע לאחר מלחמת 1967, לאחר הקמת אש"ף ב-1964 ולאחר מלחמות 1956 ו-1948, לאחר טבח יהודי חברון וגירוש יהודי העיר עזה ב-1929, עקירת יישובי גוש עציון בשנות ה-20, ה-30 וה-40 והריסת כפר דרום ב-1948.

   

  2. האם התנחלויות הן מכשול לשלום?

   

  אם אכן 1.3 מיליון ערביי ישראל מהווים דוגמא לדו-קיום בשלום, מדוע מהווים 250,000 יהודי יש"ע והגולן מכשול לשלום? אם עקירת יישובים ערביים בתחומי "הקו הירוק" מהווה הפרה נואלת של זכויות האדם, מדוע עקירת יישובים יהודים ביש"ע מהווה תרומה לשלום? העובדה שאיננו מעלים על הדעת נוכחות יהודית ביש"ע תחת ריבונות פלסטינית מלמדת על כוונות הפלסטינים, שהן המכשול האמיתי לשלום. הסכמי אוסלו אינם מטילים הגבלות על פעילות התנחלותית, ולפי חוקי ישראל אין לגרש ערבים ואין להפקיע קרקע פרטית ערבית להקמת התנחלויות.

   

  3. ההתנחלויות כמבחן לכוונות השלום של הפלסטינים

   

  התקווה לשלום מחד, והכוונה לעקור יישובים יהודיים או ערביים מאידך הם דבר והיפוכו. אם הפלסטינים אינם מסוגלים לעכל נוכחות של 250,000 יהודים, כיצד הם מגדירים "דו-קיום בשלום"? האם אפשר לדבר על שלום בר-קיימא ועל שטחי "יודנריין" בעת ובעונה אחת? ההתנגדות הארסית לנוכחות יהודית ביש"ע ובגולן מבטאת אידיאולוגיה ואסטרטגיה ממסדיות, מושרשות וארוכות-טווח, שהן שורש הסכסוך. אפשר לטעון, שההתנחלויות מהוות מכשול לשלום, אך המציאות מבהירה שרק הכרת הפלסטינים בלגיטימיות של ההתנחלויות תוכיח שכוונתם לשלום בר-קיימא.

   

  4. האם עקירת ההתנחלויות תמתן את הסכסוך?

   

  הסכסוך אינו נובע מדיכוי ואינו טריטוריאלי. הסכם אוסלו העניק לאש"ף תקווה חסרת-תקדים, חילצו מתהום הנשייה, העניק לו טריטוריה ולגיטימיות, ולכן הביא לטרור חסר-תקדים. ראש הממשלה ברק הציע לו 98% מיש"ע, ולכן הצית את המלחמה הנוכחית. הסכסוך ניזון מהתנגדות לנוכחות יהודית ריבונית במזרח-התיכון ומתקווה לכניעה יהודית. עקירת התנחלויות נתפשת כנסיגה וכחולשה, ולכן תלבה את הטרור, במיוחד במזה"ת, המכיר אך ורק בשלום המושתת על הרתעה ולא על רפיסות.

   

   

  5. האם ההתנחלויות חיוניות לבטחון ישראל?

   

  כפר דרום ונצרים הוקמו ב-1967 בלחץ צה"ל. הרמטכ"ל האמריקני לשעבר ארל ווילר המליץ לספח את רצועת עזה כדי לצמצם את פוטנציאל הטרור ב-80% (הסתה,
  גיוס, אימון, מבצעים, יצור והברחה). התנתקות 1993-4 מעזה ומ-40% מיש"ע שילשה את היקף הכוחות ואת תקציב הביטחון באזור עזה. עקירת התנחלויות תוסיף על הנטל. רוב ההתנחלויות ממוקמות באזורים אסטרטגיים ביו"ש, שהם "רמת-הגולן" של ירושלים, תל-אביב וחיפה. ההתנחלויות חולשות על נתיבי תעבורה, פסגות הרים, 40% ממקורות המים של ישראל, משדרגות את יכולות צה"ל ומגבילות את כושר התמרון של הטרוריסטים. עקירת ההתנחלויות תסיט את פוטנציאל הטרור לתל-אביב, עפולה, חדרה ונתניה.

   

  6. האם יש לישראל זכות להקים התנחלויות ביש"ע ובגולן?

   

  השופט סטיב שוובל, הנשיא לשעבר של בית-הדין הבינלאומי בהאג, קבע שנוכחות ישראל ביש"ע מעוגנת בזכות ההגנה העצמית, ולכן אינה מוגדרת "כיבוש". למרות שאמנת ז'נבה הרביעית מתייחסת לתוקפן ולא למלחמת הגנה, ישראל מיישמת את עקרונותיה. הריבון הלגיטימי האחרון ביש"ע היה המנדט הבריטי מ-1922, שהועיד את האזור לבית לאומי יהודי (כולל התיישבות!), מעצם היות האזור ערש ההיסטוריה ובסיס הזהות והקיום של העם היהודי. עם המוכן להינתק מערש ההיסטוריה, שומט את הקרקע מתחת לעתידו.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים