שתף קטע נבחר

הממשלה דחתה את הצעת פורז לשעון קיץ מוארך

שר הרווחה הגיש ערעור על הצעתו של פורז להזיז את המחוגים שעתיים קדימה בקיץ. ל-ynet נודע ששרון תומך בעמדתו של אורלב בעניין. רוב השרים, פרט לשרי שינוי, תמכו אף הם באורלב בהצבעה בישיבת הממשלה

הממשלה דחתה הבוקר (יום א') את הצעתו של שר הפנים, אברהם פורז, להזיז את מחוגי השעון שעתיים קדימה בשעון הקיץ. בכך קיבלו השרים את ערעורו של שר הרווחה, זבולון אורלב.

 

שרי מפלגת שינוי התנגדו בהצבעה על הערעור, אך מרבית שרי הממשלה תמכו באורלב, ובראשם גם ראש הממשלה.

 

על-פי הצעת החוק של פורז, שעברה בוועדת השרים לענייני חקיקה לפני שלושה חודשים, יחול שעון קיץ במשך כל השנה, כשבקיץ יוזז המחוג שעה נוספת קדימה.

 

ראש הממשלה אמר: "זו מדינה יהודית, ואסור לפגוע באנשים שצריכים ללכת לבית הכנסת, גם אם זה עולה כסף".

 

השר נתן שרנסקי הצטרף ואמר: "אסור שיהיה מצב שאנשים לא יכולים להתפלל לפני שהם יוצאים לעבודה".

 

אך השר יוסף לפיד מחה על הכוונה לקבל החלטה בהתאם לנוחות המתפללים: "מדובר בסך הכל על נוחיות של כמה אלפי אנשים לעומת נוחיות של אנשים בכל המדינה". אורלב השיב: "רק מצביעי המפלגות הדתיות הם יותר מ-800 אלף איש". לפיד שאל: "וכולם מתפללים?". אורלב השיב: "יש גם כאלה שמצביעים לליכוד ולעבודה, ומתפללים. יש ביניהם גם כאלה שאומרים קדיש".

 

אילן שלגי אמר בתגובה לחילופי הדברים: "אז אולי נאפשר למי שמתפלל להתחיל לעבוד מאוחר יותר". אורלב אמר שאי אפשר להבחין במקומות עבודה בין מי שמתפללים ומי שלא מתפללים בסופו של דבר ההצבעה הסתיימה כשרק שרי שינוי תומכים בהצעת פורז וכל יתר שרי הממשלה התנגדו להצעת החוק.

 

שרנסקי הוסיף: "מספיק סבלנו בזמנו מש"ס. לא צריך לסבול עכשיו גם משינוי", והציע: "לשנות את מועדי שעון הקיץ באופן שיכללו את פסח וחול המועד סוכות". לדבריו, הצעד הזה ימנע תאונות דרכים בחגים משום שייתווספו שעות אור לנהגים. אורלב אמר בתגובה: "אתמוך בהצעתך, נגבש אותה יחד ונגיש אותה לממשלה".

 

פורז: הצעתי תשווה את ישראל לאירופה

 

בלשכת שר הפנים הבהירו: "הצעת פורז נועדה להשוות את ישראל לחלק ממדינות מערב אירופה ולחסוך מאות מיליוני שקלים למשק. שעה של שעון קיץ חוסכת עד 100 מיליון שקלים בשנה".

 

בנוסף, הסבירו בלשכת פורז כי הציבור לא יכול כיום ליהנות ממלוא שעות האור אחר הצהריים, דבר שהצעת פורז אמורה לפתור. "פורז מקווה כי רוב שרי הממשלה יסייעו בהעברת החוק שאמור להיטיב עם הציבור".

 

אורלב היה משוכנע בכך שהצעת החוק של פורז תיפול בהצבעה: "הצעת פורז אינה מציאותית. אין אף מדינה בעולם שמזיזה בקיץ שעתיים ובחורף שעה קדימה. ישראל לא בקו הרוחב של אירופה, ולכן ההצעה היא לא נורמאלית".

 

הוא הוסיף: "המשמעות היא שתלמידים ילכו בחושך לבית הספר, אנשים דתיים לא יוכלו להתפלל לפני העבודה, ומוצאי שבת יחל בקיץ בשעה 21:30 בערב. אין כל הוכחה לחיסכון באנרגיה ולעלייה בפריון הייצור שפורז טוען לו. אינני מתכוון לאפשר לו לשבש את סדרי החיים במדינת ישראל. הצעתו נועדה להיות, כנראה, קרש הצלה מהצרות שלו".


פורסם לראשונה 25/09/2004 22:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. "הצעה לא נורמאלית"
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. "להיטיב עם הציבור"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים