שתף קטע נבחר

חוק הפינוי: 5 שנים בכלא למי שיתנגד בנשק

לראשונה פורסמה הצעת החוק המלאה העוסקת בפיצויים של המתנחלים במסגרת תוכנית ההתנתקות. זו הצעת החוק שצריכה לעבור בממשלה - ולאחר מכן בכנסת. בין היתר היא קובעת עונש מאסר של עד 3 שנים למי שיפריע לפינוי - ו-5 שנים למי שיתנגד בנשק "חם או קר"

על המסמך שלפניכם יתקיים מאבק פוליטי עז בתקופה הקרובה. זהו נוסח הצעת החוק ל"פינוי-פיצוי" של המתנחלים מרצועת עזה וצפון השומרון במסגרת תוכנית ההתנתקות.

 

 

בתזכיר הצעת החוק שהופץ היום, נקבעה סנקציה פלילית למי שייכנס לשטח מפונה שהכניסה אליו נאסרה או שיפריע לכוחות הביטחון למלא את תפקידם במהלך הפינוי: "העושה אחת מאלה, דינו – מאסר שלוש שנים. עשה כן תוך סיכון חיי אדם, או כשהוא נושא נשק חם או קר, דינו מאסר חמש שנים".

 

כבר לפני כשבועיים במסיבת העיתונאים שבה הוצגו באופן רשמי סעיפי הצעת חוק יישום ההתנתקות, אמר יו"ר הצוות המיוחד שהוקם להכנת החוק, מנכ"ל משרד המשפטים, אהרון אברמוביץ', כי בכוונת מנסחי הצעת החוק להוסיף גם סנקציות פליליות נגד מי שיפריע לפינוי. 

 

בתזכיר נכתב עוד כי מינהלת ההתנתקות תפעל במשך מספר שנים. סכום הפיצויים מוערך בכ-2.5 מיליארדי שקלים עד 3 מיליארד שקלים: "סכום זה יוצע בשנים הקרובות ועיקרו יהיה בשנים 2005-2006", נכתב. הצעת החוק מדגישה כי סכום זה איננו כולל את עלות ההיערכות של כוחות הביטחון לביצוע תוכנית ההתנתקות.

 

בדברי הרקע להחלטת ההתנתקות נכתב: "בכל הסדר קבע עתידי לא תהיה התיישבות ישראלית ברצועת עזה. לעומת זאת, ברור כי באזור יהודה ושומרון יישארו אזורים שיהוו חלק ממדינת ישראל, ובתוכם גושים מרכזיים של התיישבות יהודית, יישובים אזרחיים, אזורים ביטחוניים ומקומות בהם למדינת ישראל יש אינטרסים נוספים".

 

המועד האחרון להגשת תביעות פיצויים לוועדת הזכאות הנו שנתיים מיום הפינוי. בפרק ה' בהצעת החוק העוסק בפיצויים, נאמר כי לגבי עסקים

שיפונו, הוועדה המיוחדת רשאית להגדיל את הפיצוי המחושב במקרים יוצאי דופן על-פי כללים ובתנאים שיקבע שר המשפטים, בהסכמת שר האוצר, וכן – ועדת הזכאות רשאית להקטין את הפיצוי המחושב במקרים יוצאי דופן, שבהם "אופן החישוב שנקבע אינו תואם את נסיבותיו המיוחדות של העסק, ולפיכך תוצאתו היא כי הפיצוי עולה במידה ניכרת על פיצוי הוגן וראוי".

 

הוועדה המיוחדת, שתהיה מורכבת ממנהל המינהלה, משפטן שימנה היועץ המשפטי לממשלה ומנציג של החשב הכללי, תהיה מוסמכת גם לאשר תשלום מיוחד, לפנים משורת הדין, "למי שלא מתמלא בו תנאי מתנאי הזכאות לפיצוי לפי חוק זה, אם ראתה כי בשל נסיבותיו המיוחדות של המבקש, מן הצדק לעשות כן". סכום התשלום המיוחד ואופן תשלומו ייקבעו לפי שיקול דעתה הבלעדי של הוועדה, ולא תהיה אפשרות לערער.

 

שרי הממשלה קיבלו את נוסח החוק לעיון, ויצטרכו להכריע עליו בהצבעה. לאחר מכן תועבר הצעת החוק לכנסת, ולאחר שתאשר אותו תהיה הדרך סלולה לביצוע ההתנתקות בפועל.

 

הלילה פורסם ב-ynet לראשונה כי במקביל נשלחו לכ-1,700 משפחות מתנחלים מכתבים ממינהלת ההתנתקות, ובהם הוסברו להם זכויותיהם באשר לקבלת הפיצויים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
3-5 שנות מאסר למתנגדים לפינוי
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
שרון. גלגלי ההתנתקות נעים
צילום: איי פי
צילום: שאול גולן
בשיא. מינהלת ההתנתקות
צילום: שאול גולן
מומלצים