שתף קטע נבחר

הסתת ימין: המשטרה תוכל לחקור בלי אישור

שר המשפטים לפיד הודיע לשר לביטחון פנים עזרא כי במקרים מסויימים שיוגדרו מראש, תוכל המשטרה לפתוח בחקירה נגד אישי ציבור החשודים בהסתה, גם בלי להמתין להחלטת היועץ המשפטי לממשלה

במקרים מסויימים תוכל המשטרה לפתוח בחקירה של אישי ציבור בעקבות חשד להסתה, גם ללא אישור מהיועץ המשפטי לממשלה. כך הודיע בצהריים (יום א') שר המשפטים, יוסף לפיד.

 

לפיד אמר את הדברים בעקבות המחאה שהביע השר לביטחון פנים גדעון עזרא בישיבת הממשלה. עזרא מחה על כך שהמשטרה צריכה להמתין עד לקבלת אישור מהיועץ המשפטי לממשלה כדי לפתוח בחקירה בעקבות חשד להסתה ושאל במהלך הישיבה על פשר המצב.

 

שר המשפטים חזר אליו עם תשובה מהיועץ המשפטי לממשלה, ואמר: "היום תתקיים ישיבה בנושא עם מני מזוז ועם פרקליט המדינה, ערן שנדר. מה שצפויים להחליט ולסכם בה הוא שבמקרים מסוימים שיוגדרו, המשטרה תוכל לפתוח בחקירה מייד, בלי להמתין לחוות הדעת של היועץ המשפטי, ובמקרים אחרים המשטרה תצטרך להיוועץ, אך ההליך יהיה מהיר יותר".

 

בהקשר זה ביקש לפיד להביע את תחושת שאט הנפש שלו, מההסתה נגד ראש הממשלה. "זוהי הסתה מוקצנת, מזוויעה ומגעילה, ואחת התופעות הכי מכוערות בציבוריות הישראלית. בשם שרי הממשלה אנו מגנים זאת ומחזקים את ידיך", אמר לפיד.

 

ראש הממשלה השיב: "אני לא נרתע, אך יש בדברים בהחלט סכנה לדמוקרטיה הישראלית. זוהי תופעה חמורה, אך היא לא תרתיע אותי. אעשה בדיוק מה שהממשלה החליטה".

 

השר עזרא אמר בשבוע שעבר, כי יוחלט על הקמת מנגנון מסודר לחקירה וענישה, כדי למנוע סחבת בהתמודדות עם דברי הסתה חריפים. בהתייחסו לאפשרות לקיים מעצרים מינהליים של פעילי ימין קיצוני ערב ביצוע תוכנית ההתנתקות, אמר השר עזרא כי הוא מצדד בכך וציין: "אם אדם הולך לעשות מעשה שפוגע בביטחון המדינה, כולל גם מעשים נגד ערבים, ואני רואה את המידע ואין לי אפשרות להעמידו לדין - אז נכון הוא לעצור אותו מעצר מינהלי". 

 

גורם במשרד המשפטים הבהיר כי הכוונה היא לפעילות של ועדה שכבר קיימת שבראשה עומד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מייק בלאס, שבוחנת התבטאויות וקובעת אם מדובר בהסתה. הצוות הוקם ביוזמת הועץ המשפטי כדי לייעל ולהאיץ את הטיפול בהתבטאויות מעין אלה.

  

בשבועות האחרונים התרבו ההתבטאויות בקרב גורמים בימין הקיצוני נגד מובילי תוכנית ההתנתקות, ובראשם ראש הממשלה, אריאל שרון וראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא. ההתבטאויות היו שותפות לרבנים וכן לפעילי שטח, ועוררו חשש רב במערכת הפוליטית והמשפטית.

 

בהכנת הידיעה השתתפה טל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
לפיד. הליך מזורז
צילום: אביגיל עוזי
צילום: אלעד גרשגורן
עזרא. מחאה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים