שתף קטע נבחר

עלו ברשת: הבלוג של גבעתיים

אנשי כצנלסון, קרא את המדריך המחורבן, דרוז ניוז, מגזין לצעירים, כל הרי הגעש, טריאתלון מקוון, רפואה אלטרנטיבית, משחקי פלאש ועוד

פייבוריט: הרחוב של ארז

 

נקדים ונציין, למען הגילוי הנאות, שמקים האתר שאותו נציג כאן בפניכם, וגם כותב שורות אלה, עובדים בסמיכות מסוכנת כעניין שבשגרה. אולם אין בעובדה זו כדי להקטין אפילו במעט מערכו האמיתי של אנשי כצנלסון - פרוייקט יפהפה ומרגש, שכל כולו בנוי על כתפיו הצנומות של ארז ארליכמן, ממנהלי ערוץ הקהילות של ynet. 

 

לפני שלוש שנים עבר ארליכמן להתגורר עם אשתו וחתולתו ברחוב כצנלסון בגבעתיים, ונכבש בקסמו של הרחוב, שעדיין מרגיש קצת כמו שכונה של פעם. לפני כמה חודשים החליט ארז לתעד את כל הדמויות ברחוב במסגרת פרויקט קטן בבלוג הפרטי שלו, תחת הכותרת אלף אנשים. מהר מאוד עבר הפרויקט לבית חמים ומרווח יותר ב-ynet, שופץ עיצובית והתפתח טכנולוגית, והחליף שם לאנשי כצנלסון. 

ארליכמן מפרסם מדי יום תמונות חדשות מחיי השגרה של הרחוב, תיעוד של שיחות עם בעלי העסקים שם, חברי הפרלמנט המקומי שנפגשים לשש בש מדי ערב, נשים שמגיעות לקניות, אמהות עם עגלות, בני הנוער שעוברים בו בדרך לבית הספר, הילדים בחופשה שמתגודדים במקומות המפגש, אפילו מפגשים עם חתולי הרחוב.  

 

תושבי הרחוב ובעלי העסקים, שהתייחסו בתחילה בחשדנות רבה אל האיש הצעיר עם המצלמה, ששאל אותם כל מני שאלות - התאהבו בפרויקט ומשתפים פעולה בשמחה. בפורום שמפעיל ארליכמן לצד הפרויקט כבר נפגשים תושבי הרחוב וירטואלית, מספרים חוויות מילדותם הרחוקה בגבעתיים, מייעצים זה לזה ומזמינים את תושבי הרחוב האחרים לארח ולהתארח.  

 

אנשי כצנלסון הוא מיזם נדיר, וקסמו הרב נובע אולי מהעובדה שארליכמן הצליח להעביר את אווירת ה'שכונה של פעם' אל הרשת, על כל רבדיה, כמעט עד רמת הניחוחות מהסירים של השכנות. בראבו. 

 

מגזין: פשוט בכיף

 

אתר פרטי חדש, ששווה להציץ בו: פשוט הוא מגזין לצעירים, שהוקם במשאבים פרטיים לחלוטין בידי חבורה של בני 20 וקצת מטבריה, חיפה, בית שאן וקיבוצי הגלבוע ועמק הירדן. הניווט במגזין מסורבל מדי, אולם העיצוב טוב והתכנים הם כתבות ומאמרים, המוגשים במתכונת של ערוצי עניין: ספורט, הורוסקופ, מוטוריקה, אינטרנט, מתכונים, סקס, בילויים וקישורים לדאחקות ברשת. 

 

המגזין אינו נוגע באקטואליה. תכליתו לעניין ולבדר את גולשיו, והאווירה הכללית אסקפיסטית לחלוטין. הדינמיות של התכנים לא ברורה, וגם אופן הצגתם בעמוד הבית של המגזין מקשה על ההתמצאות והיכולת לזהות כתבות חדשות, אולם בשורה התחתונה, הפוטנציאל להתרחב ולהצליח - קיים. 

 

זמן: לוח שנה נצחי

 

אם מדי פעם אתם תוהים מה היה התאריך העברי (או הלועזי) ביום מסוים לפני עשרות שנים, או לחילופין, מה יהיה התאריך הלועזי בתאריך הלידה העברי שלכם בעוד 15 שנה - הנה לכם כלי יעיל ופשוט. לוח השנה הנצחי, שבנה במקור אליסף מובשוביץ ותירגם ל-ASP מישל מקסב, יספק לכם תשובות מדויקות ללא צורך לחשב חישובים מסובכים. בוחרים את החודש והשנה המבוקשים - והלוח מציג את התאריכים בהתאמה. עצה שלנו: הוסיפו אותו לרשימת המועדפים שלכם. (שלחה: נועה בן שבת).  

 

טכנופוביה: איפה ההוראות

 

כולכם מכירים את הסיטואציה: קניתם מכשיר חדש, שלפתם מתוך הקלקר והניילונים, חיברתם לתקע, והתחלתם ללחוץ על כל הכפתורים. רק אחרי שעה ארוכה, כשכבר התייאשתם מלנסות ולדבר אל לבו - טרחתם לחפש אחרי חוברת ההוראות שעד לפני רגע היתה מונחת לידכם, אבל ככל הנראה עשתה דרכה לפח ביחד עם האריזה.

 לא פעם החזירה סיטואציה דומה את כותב שורות אלה, ישראלי ממוצע שחושב שהוא יודע הכל, אל קלישאת ההייטק האמריקנית - RTDM, שפירושה קרא את המדריך המחורבן. מדריכים חיים בונה על העובדה, שטיפוסים כמונו רק מתחלפים. מקימיו מגישים לגולשים מאגר נפלא של חוברות הפעלה מקוונות, המתאימות למגוון גדול של מכשירים חשמליים, בעיקר מתחום המחשבים, התקשורת והאלקטרוניקה. כל שעליכם לעשות הוא לאתר את שם היצרן, ולמקד את החיפוש בסוג הדגם. יש שם הוראות לפקסים, מחשבים, טלפונים סלולריים ואפילו למכשיר ביתי לבדיקת לחץ דם.  

 

ספורט: קהילת הטריאתלון

 

אתר פרטי וקהילתי חדש מנסה לספק כתובת ממוקדת אחת לחובבים ולמשתתפים בספורט הקשה מכולם - הטריאתלון. האתר של אוראל הרשקוביץ מציג חדשות מהתחום, הודעות על אירועים, טור אישי של הטריאתלט הוותיק יאיר קרני, מידע על הזוכים בתחרויות בעולם, והמתבקש: גלריות של תמונות מאירועים.  

 

אדמה חמה: קריסטל

 

פורטל המיסטיקה והרוחניות הפרטי אמא אדמה אבא שמים (לא צחוק, זה שמו) שודרג, ואף שהחובבנות עדיין ניכרת במבנה ובעיצוב, ניתן כעת להתרשם מההיקפים הגדולים של התכנים והשירותים שהוא מציע. לצד תכנים מתבקשים, כמו מאמרים בתחומים הנחשבים ניו-אייג'יים - מאנרגיות וקריסטלים ועד תורות אינדיאניות וטנטרה - יש גם אינדקס של מטפלים, מדריך לאתרי ספא ונופש, לוח אירועים, מדריך לסדנאות וקורסים, לוח להחלפת פריטים מיד שנייה, מידע על חנויות מיסטיקה ועוד.  

 

עוד אדמה חמה: לבה 

 

ובלי שום קשר אקטואלי, הכירו את וולקאנוז, אחד המאגרים הפרטיים הגדולים ברשת לענייני פעילות וולקאנית והרי געש בעולם. האתר כשלעצמו די ותיק ואף פרימיטיבי משהו במבנה ובעיצוב, אולם הוא מתעד כל פרט קטן אודות פעילות וולקאנית בעולם, מפרסם רישומים יומיומיים של התפרצויות הרי געש, מנהל מעין כרטיס מידע דינמי על כל הר כזה, כולל צילומי אוויר, צילומים מהחלל, או תמונות יפהפיות של עמודי עשן שמיתמרים לגובה קילומטרים, ואדמה רותחת בגוונים עזים. מפעילי האתר מאפשרים לגולשים להוסיף עדויות ותמונות למאגר.  

 

קהילה: העדה הדרוזית

 

אתר מגזיני חדש מנסה לפתוח חלון אל עולמם של בני העדה הדרוזית, השומרים את עיקרי אמונתם בדיסקרטיות, עובדה שמעוררת סקרנות רבה. האתר דרוז ניוז מפרסם חדשות מחיי העדה, מידע על הפולקלור הדרוזי, כפי שנאסף בידי העמותה לשימור המורשת, שגם מפעילה את האתר, וסדרת מאמרים שנכתבו בידי אנשי ציבור וגולשים - בעיקר אודות הבעייתיות שביחסי השיתוף שבין הדרוזים ליהודים בישראל. מפעילי האתר בונים על השתתפות פעילה של הגולשים, כמהלך עיקרי בדרך להיות הכתובת העיקרית של בני העדה ברשת. 

 

הצחוקיה

 

ושוב איתכם: שלל כתובות וקישורים אל מקומות שבדיעה צלולה לא הייתם טורחים להגיע אליהם, אבל יכולים לעקם את שפתיכם בחיוך לא רצוני. כמו תמיד, הקישורים באדיבות קוראי המדור.  

 

בעקבות ג'ק-אס - האתר הזה הוא בפירוש הבונבון של השבוע: מאגר של עשרות קטעי וידאו קצרים של מתיחות, פספוסים, בדיחות מצולמות, ותיעוד של מעשים אוויליים שמבצעים צעירים מתוך שיעמום, טיפשות או כמבחן אומץ מופרך, ברוח חבורת ג'ק-אס של MTV. (שלח: איציק בן דוד).

 

דגדוגים בזולו - שירות חדש בזולו: משפטים מחוזיים לכל עת. למעשה, זהו מעין מאגר ציטוטים, שבמקום הקיטלוג המסורתי של נושאים ותחומים - אמרות השפר שבו ממוינות על פי המעמד שבו מתבקש להשתמש בהם. יש שם מאות דגדוגים, כך מכונים הציטוטים האלה, בחלוקה ל-45 אירועים. דוגמאות: כשיש לך אקדח עם שישה כדורים - אל תריב עם שבעה אנשים, או: הפשרות של היום הן הנורמות של מחר. חביב.

 

עלילות חננצ' בדרכים - ואלה הם עלילותיו של חננצ' חסר מזל אחד, שיצא לדרך ביום רגיל ושורת אסונות פקדו אותו. חננצ' הוא הכוכב בסרטון פלאש בן חמישה פרקים, שמציג את יתרונותיו של השירות הסלולרי החדש טלטקסי לזימון מוניות מהתחנה הכי קרובה לכל נקודה בארץ. גם חביב.

 

כדררו אותו - לאלופי הקואורדינציה שביניכם, הנה הג'ירובול - משחק שדורש מהירות מחשבה וזריזות אצבעות. המטרה: להוביל כדור בין מישורים ומדרונות, ולהבטיח שיישאר שלם (שלח: עמית פל).

 

הצעקה האחרונה - ואם מישהו תהה פעם מה קדם לצעקה של מונק לפני שהפכה לאחד הציורים המוכרים (והנגנבים) ביותר בעולם - הנה פרשנות פלאשית ברוח הזמן (שלחה: ריטה גפן).

 

שנה טובה ישר לווריד - ראש השנה אמנם כבר מאחורינו, אבל הדי ההפגזה של אגרות הברכה האלקטרוניות בימים שקדמו לו, עדיין הולמים ברשת. הנה משהו אחר, שונה ומצחיק, ששיגר סטודיו לבניית אתרים בשם ארט-פקטורי ללקוחותיו, ומציג את הטירוף שאחז בשרתי המייל ערב החג מנקודת המבט המקורית שלו (שלחה: נועה בן שבת).

 

ייתכן קושי בגלישה לחלק מהאתרים עקב עומס של גולשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וולקאנוז. מאגר ענק
תמונות יפהפיות
אנשי כצנלסון. אווירת השכונה של פעם ברשת
צילום: ארז ארליכמן
מומלצים