שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

"אל תצפו לחיסול ממוקד"

כך מעריך ל-ynet יורם שוייצר, מומחה לטרור. "לכידתו של בן לאדן היא תנאי הכרחי אבל לא מספיק". לדעתו, ישראל לא תנסה לתפוס אותו. "ישראל תנסה להגיב, לתפוס ולהעניש את האחראים לפיגוע הזה אבל זו לא תהיה תגובה מיידית כמו חיסול ממוקד"

מצרים, כמו כל מדינה, נאלצת להיאבק בארגוני הטרור, כי מבחינתם הם מהווים איום פנימי; גם אם הנפגעים העיקרים הם ישראלים, לאירוע כזה יש השלכות על מצרים עצמה.

 

ברגע שיש מידע על כוונות פיגוע ומחליטים להוציא התרעה שכזו, זאת אומרת שיש סימנים ברורים. אין מועד קונקרטי אלא ידיעה כללית. אין אפשרות שהמצרים יודעים על מידע מדויק וישראל לא, קשרי המודיעין בין ישראל ומצרים עובדים כל הזמן וכן יש שיתופי פעולה. מודיעין ממוקד ברמת היום, השעה והמיקום, ועוד מחוץ לגבולות ישראל אין מידע מדויק או ממוקד כל כך. אם היה מידע ספציפי היו עושים פעולות ספציפיות.

 

לפי מה שאני יודע השלטונות המצרים הורו לעבוד בצורה מהירה ופתוחה, אבל בפועל בשטח זה לא עבד כל כך מהר, לפי המסורת והביורוקרטיה המצרית. בתוך השלווה הזו אין אבטחה מסודרת.

 

בן לאדן, להערכתי, ואני נמנע מלנחש את העתיד, בסופו של דבר ייתפס או ייהרג.  אבל הוא פיזר והפיץ את הרעיון והתפיסות שלו כך שלכידתו היא תנאי הכרחי אבל לא מספיק. לדעתי, ישראל לא תנסה לתפוס אותו. ישראל תנסה להגיב, לתפוס ולהעניש את האחראים לפיגוע הזה אבל זה כנראה לא תהיה התגובה כמו חיסול ממוקד או תגובה מיידית.

 

אם יתגלה שארגון מצרי אחראי, ישראל כנראה לא תפציץ שכונות במצרים. לפעמים התגובה המיידית, כמו שהורגלנו בעזה, היא לא הכי יעילה. זו מערכה בינלאומית שעובדת לאורך זמן בהרבה חזיתות.

 

יורם שוייצר הוא חוקר במרכז יפה למחקרים אסטרטגיים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
יורם שוייצר
צילום: צביקה טישלר
צילום: רויטרס
החושות ההרוסות בראס א-שטן
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
עבודות החילוץ בהילטון טאבה
צילום: איי אף פי
מומלצים