שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

הותרו לפירסום שמות חלק מההרוגים בסיני

מניין ההרוגים בפיגועים עלה ל-33 לאחר שכוחות החילוץ וההצלה הפועלים באזור הפיגוע במלון "הילטון טאבה" חילצו הבוקר שלוש גופות נוספות מבין ההריסות, ביניהן גופת תינוק. המשטרה ביקשה מבני משפחה של נעדרים לתת דגימות דם כדי לסייע בתהליך זיהוי הגופות. מבצע החילוץ של צה"ל זכה לשם: "ושבו בנים". אלוף פיקוד העורף, יאיר נווה: "יש עוד סיכוי למצוא ניצולים"

מניין ההרוגים בפיגועים בסיני עלה הבוקר (שבת) ל-33 לאחר שכוחות ההצלה חילצו שלוש גופות נוספות מבין הריסות מלון "הילטון טאבה". מדובר בגופות של תינוק, גבר ואשה. עד כה חילצו כוחות החילוץ 13 גופות מבין ההריסות.

 

הותרו לפירסום שמותיהם של חלק מן ההרוגים בפיגועי הטרור בסיני:

 

  •  עינת נאור, בת 27, מקיבוץ זיקים
  • רועי אביסף, בן 28, תושב כפר סבא
  • חאפז חאפי, בן 39, מלוד
  • חליל זיתונייא, בן 10 מיפו
  • ולרי סגל, בן 49 מאשדוד
  • מיכל אלכסנדר, בת 27 מגני תקווה

 

הודעה נמסרה למשפחותיהם; במכון לרפואה משפטית באבו כביר נפתח מרכז מידע לציבור שמספרו 03-5158666, והוא יעמוד לרשות הציבור גם במהלך השבת.

  

 

בתוך כך, המשטרה ביקשה היום מקרובי משפחה מדרגה ראשונה בלבד (הורים או אחים) של נעדרים ששהו במלון הילטון טאבה בעת הפיגוע, להגיע לבית החולים יוספטל באילת ולמכון לרפואה משפטית באו כביר, כדי לתת דגימות דם לביצוע בדיקות התאמה גנטיות.

 

שתי משפחות כבר הגיעו בשעות הצהריים לבית החולים יוספטל ונתנו את הדגימות.

 

באבו כביר החלו בשעות הבוקר המוקדמות לבצע מה שמכונה "זיהוי וירטואלי": נציגי המחלקה לזיהוי פלילי של המשטרה נטלו אתמול דגימות דם עבור בדיקת DNA, דגימות ביולוגיות וטביעות אצבע מכל הקורבנות.

 

עשרות דגימות הועברו בלילה למכון הלאומי לרפואה משפטית לצורך השוואה של פרופילים גנטיים של בני המשפחה או דוגמאות של טביעות אצבע. רק לאחר שיבוצע זיהוי ודאי יסכימו המצרים, ככל הידוע, לשחרר את הגופות בחזרה לקבר ישראל.

 

הרב יעקב רוז'ה, איש זק"א, אמר ל-ynet: "מלאכת האיסוף והפינוי של הגופות תימשך גם בשבת, במתכונת המותרת על פי ההלכה. אף משפחה לא תסבול".

 

במקביל ללקיחת הדגימות מהמשפחות, צפויה המחלקה לזיהוי פלילי של המשטרה להגיע לבתיהם של משפחות הנעדרים, כדי ליטול דוגמאות של טביעות אצבע של יקיריהם. כך, באמצעות הבדיקה הכפולה - פרופיל גנטי וטביעות אצבע - אמורים אנשי אבו כביר לתת תשובה חיובית במיהמנות גבוהה מאוד.  

 

יש כ-100 ישראלים "מנותקי קשר"

 

בצה"ל החליטו לכנות את מבצע החילוץ בטאבה: "ושבו בנים". במסיבת עיתונאים שכינס אלוף פיקוד העורף, יאיר נווה, התייחס האלוף למניין ההרוגים. הוא הסביר כי 24 גופות נמצאו עד לאותה שעה בזירת הפיגוע במלון הילטון טאבה ושתי גופות נוספות הובאו מזירת הפיגועים בראס א-שטן. הוא ציין שההערכה היא ש-19 מבין ההרוגים הם ישראלים. גורמי ביטחון אחרים ציינו כי על פי ההערכות, חמישה מבין ההרוגים הם מצרים.

 

עם זאת ציין נווה כי מדובר במספרים שאינם סופיים, שכן ישנם כ-100 ישראלים שעדיין מוגדרים כנעדרים או כ"מנותקי קשר". נווה קרא לאותם ישראלים שטרם יצרו קשר עם משפחותיהם - לעשות זאת בהקדם, כדי לנסות ולצמצם את רשימת הנעדרים. בפיגועים נמנו 122 פצועים.

 

"יש סיכוי למצוא ניצולים"

 

האלוף נווה התייחס גם לאפשרות של איתור ניצולים בין הריסות המלון: "עדיין יש סיכוי למצוא ניצולים חיים בין ההריסות. עד שנגיע לרצפת המלון - יש סיכוי", אמר. "אנחנו מתמקדים במלון, שם ההרס העיקרי. שיתוף הפעולה עם המצרים משתפר מרגע לרגע. כ-100 איש פועלים בתוך האתר, יחד עם 40 אנשי חילוץ מקצועיים. כרגע עוסקים בפעלות הצלה עדינה ומקצועית, בידיים ולא בכלים כבדים, כדי לנסות ולהגיע לניצולים חיים. נמשיך לעבוד בשבת, במשמרות מסביב לשעון".

 

הוא הבהיר כי בדיקה במלון העלתה כי הפיגוע בוצע במכונית תופת אחת (ולא שתיים, כפי שנחשד), שנשאה מטען גדול מאוד של חומר נפץ. חלקיה של המכונית התפזרו בכל הכניסה למלון. המחבלים הגיעו ככל הנראה מתוך סיני, והשתייכו ככל הנראה לארגון הג'מאעה אל-איסלאמיה, הפועל תחת חסותו של ארגון אל-קאעידה של אוסאמה בין לאדן.

 

בהתייחסו לפיגוע בראס א-שטן אמר נווה: "על פי התחקיר שביצענו, הפיגוע בוצע על ידי שני מחבלים מתאבדים שהתפוצצו בשתי מסעדות במקום. האירוע הזה נסגר, וניתן לומר זאת כרגע בוודאות. לא נותרו פצועים ישראלים מהאירוע הזה בצד המצרי".

 

נווה הדגיש כי למבצעי מתקפת הטרור בסיני לא היה קשר להתרעה שהתקבלה כמה שבועות לפני החג ופורסמה ברבים ערב ראש השנה - התרעה שהתייחסה לניסיון פיגוע של גורמים פלסטינים ברצועת עזה.

 

אלפים נותרו בסיני

 

רק אלפים בודדים של ישראלים נותרו בסיני, והם צפויים לשוב ארצה בסוף השבוע, זו ההערכה האחרונה במסוף טאבה. 

 

זרם החוזרים מסיני הלך והתגבר ככל שנקפו השעות. שוב ושוב נראו המראות של ישראלים פורצים בבכי של הקלה לאחר שעברו את הגבול. בני משפחה מודאגים של נופשים שטרם יצרו קשר הגיעו למסוף טאבה על מנ להמתין ליקירהם.

 

על פי עדויות שהגיעו ל-ynet, החל משעות הבוקר ובמהלך היום התירו השלטונות המצרים תנועה חופשית של ישראלים מסיני לארץ, למרות העיכובים אתמול. זמן המעבר הממוצע היה כ-20 דקות ועומסי תנועה כבדים השתרכו בין מסוף טאבה לאילת.

 

בין השבים לארץ היה גם הג'ודוקא אריק זאבי שסיפר ל-ynet: "חזרנו מביר סוויר. שמענו שהיו פיצוצים ולא חשבנו שזה משהו כל כך דרמטי. אנחנו לא נבהלים בקלות. מישהו דיבר עם אמא שלי והיא התקשרה אלינו. החלטנו שנחזור למחרת אחר הצהריים - ולא בלילה. לא קיצרנו את החופשה שלנו, היא הייתה מתוכננת להסתיים היום".

 

בין הפצועים במלון היו גם כמה עובדי שגרירות ארה"ב בתל-אביב ובני משפחותיהם, כך מסר דובר משרד החוץ האמריקני ריצ'רד באוצ'ר. עם זאת הוא ציין שלא ידוע לו על אף דיפלומט בכיר בין הפצועים, וגם לא ברור לו לגמרי מספרם המדוייק.


פורסם לראשונה 08/10/2004 17:15

 

בהכנת הידיעה השתתפו עופר מאיר, שיה אגוזי, אפרת וייס, חנן גרינברג ודיאנה בחור-ניר ואיציק בן-חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ההריסות בהילטון טאבה
צילום: איי פי
צילום: דובר צה"ל
נווה. נעבוד מסביב לשעון
צילום: דובר צה"ל
צילום: איי פי
השיירות בחזרה לארץ
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הפגנות בירדן נגד ישראל בעקבות הפיגוע
צילום: איי פי
מומלצים