שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

3 ארגונים נטלו אחריות - מי ביצע את הפיגוע?

בניסיון להשלים את חלקי הפאזל ולבדוק מי עומד מאחורי סדרת פיגועי התופת בסיני יימשך בימים הקרובים הדיאלוג עם כוחות הביטחון במצרים. שלושה ארגונים נטלו על עצמם עד כה את האחריות ובעוד החשדות מתמקדים באל קאעידה, גורמי הביטחון לא מוציאים מכלל אפשרות גם מעורבות של חיזבאללה

מי עומד מאחורי הפיגועים בטאבה ובראס א-שטן? מספר ארגונים וקבוצות נטלו על עצמם את האחריות לביצוע סדרת הפיגועים בסיני ובמערכת הביטחון מתחזקת היום (שבת) ההערכה כי מדובר במתקפה משולבת שתואמה מראש בין מספר גורמים - כולם מחוליה אחת.

 

 

אמש קיבל על עצמו את האחריות ארגון לא מוכר שכינה עצמו "גדודי השאהיד עבדאללה עזאם". בהודעה שפרסם הארגון נאמר כי "הפיגועים נועדו לטהר את אדמת סיני מהטומאה שהפיצו במקום היהודים המלוכלכים". עבדאללה עזאם, שמוצאו פלסטיני, נהרג במלחמה באפגניסטן והיה מורו הרוחני של מנהיג אל-קאעידה, אוסאמה בין לאדן. הוא נחשב לאחד ממובילי מלחמת המוג'אהדין באפגניסטן נגד ברית המועצות.

 

מוקדם יותר נטלו את האחריות שני גורמים נוספים: האחד, קבוצה המכנה עצמה "גדודי הטאווחיד האיסלאמים" פרסמה הודעה באתר אינטרנט המשמש קבוצות איסלאמיות הפועלות בעיראק ובערב הסעודית, בה ציינה כי "ארבעה מאנשינו ביצעו את מבצע הגבורה הזה. הצלחנו לחדור לתוך אחד מקיני השחיתות הגדולים ביותר, במצרים".

 

הגורם השני, ארגון "ג'מאעה איסלאמיה" המקושר לארגון אל-קאעידה, נטל אחריות בשיחת טלפון אנונימית לסוכנות הידיעות הצרפתית בירושלים. הדובר אמר כי "הפיגוע בא כנקמה על הרג הקדושים הפלסטינים בפלסטין ובעיראק".

 

טביעות אצבע של חיזבאללה?

 

ולמרות שהחשדות מתמקדים בזרועות השונות של אל קאעידה, במערכת הביטחון לא מוציאים מכלל אפשרות כי בזירת הפיגועים עוד עשויות להימצא טביעות האצבע של חיזבאללה. גורמים שונים אמרו כי המאמצים מתמקדים לפי שעה באיתור הלכודים ובניסיונות לאתר חיים מתחת להריסות. רק לאחר מכן יתפנו לחקירת הפיגוע.

 

המבצע המורכב בסיני מתבצע כל העת בשתי זירות במקביל: בחדר הפיקוד הארעי שהוקם במקום הפיגוע בטאבה וב"בור" בקריה בתל אביב, משם שולטים בפיקוד ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף ישראל זיו על יתר הגזרות.

 

מפרטי החקירה הראשונים של הפיגועים עולה כי שלוש מכוניות תופת לקחו חלק בתופת, שתוכננה כנראה מראש. העיתון המצרי "אל-אהרם" דיווח מפי מקורות במצרים כי המכוניות הוכנו שלושתן בתוך השטח המצרי, ולא חדרו למצרים דרך מעבר גבול כלשהו.

 

מנסים להשלים את הפאזל

 

הפיצוץ הראשון אירע בחלק המערבי של מלון הילטון טאבה, שבו שהו באותה עת, לפי "אל-אהרם", 812 איש. לא מן הנמנע כי המחבל המתאבד ביקש לפוצץ את המכונית במקום מרכזי יותר במלון, אך לבסוף החליט לפוצץ את הרכב, ובו כ-150 קילוגרמים של חומר נפץ, בחלק המערבי.

 

במקביל, נמנו שתי מכוניות תופת נוספת. אחת מהן התפוצצה בסמוך למחנה חושות שבראס א-שטן. המכונית הנוספת התפוצצה בסמוך למקום. המכונית שהתפוצצה בסמוך לחושות הביאה למותם של שני ישראליים, להרס רב ולפגיעה בעוד כ-20 בני אדם. פיצוצה של המכונית השניה לא גרם ככל הנראה נפגעים בנפש או נזק.

 

למערכת הביטחון הגיעו עדויות לפיהן עוצמת הפיצוץ בשלושת כלי הרכב הייתה דומה. לא מן הנמנע כי כל השלושה הכילו כמות דומה של חומרי נפץ, קרי כ-150 קילוגרמים. במקביל, נבדקת גם האפשרות כי המכונית שהתפוצצה בסמוך למבנה החושות ביקשה להכנס פנימה, אך נבלמה. חלק מההערכות מצביעות על אפשרות לפיה התכנון המקורי היה לפוצץ כל שלוש המכוניות בסמוך לבתי מלון. במקרה כזה יבדקו במערכת הביטחון מה גרם לשינוי התכנית.

 

כך או כך בפאזל של חקירת הפיגוע נותרו חלקים רבים חסרים עד להשלמת התמונה. בימים ובשבועות הקרובים יעסקו במערכת הביטחון בשיתוף עם המצרים בניסיון להרכיב את הפאזל המסובך, ולענות על השאלות הרבות שנותרו פתוחות. גורמי ביטחון אישרו ל-ynet כי קיים "דיאלוג בנושא החקירה עם המצרים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ו- ArabYnet
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מלון הילטון. ביום שאחרי
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
ההרס העצום שנותר
צילום: איי פי
צילום: sky news
זירת אחד הפיגועים
צילום: sky news
מומלצים