שתף קטע נבחר

למה אל-קאעידה?

הטלת האחריות למתקפת הטרור בסיני על אל-קאעידה נועדה למקד את תשומת הלב בטרור העולמי במקום בסכסוך הישראלי-פלסטיני

אחת ההודעות הראשונות שהוציאה מערכת הביטחון הישראלית אחרי טבח החפים מפשע בסיני ייחסה את הביצוע לארגון אל-קאעידה. הבסיס להערכה היו דפוסי פעולה דומים, אבל במחילה - מדובר בספין תקשורתי. אמנם הכל יתכן, אבל הזריזות שבה יצאה ההודעה וחוסר המידע האמיתי הם חלק מתרבות השקר הישראלית (להבדיל מדיסאינפורמציה, שהיא לעתים חלק הכרחי בניהול מלחמה).

 

זהו שקר משום שהוא לא נועד לזהות את המבצעים אלא לגבות מדיניות הכורכת באורח גורף את הסכסוך הישראלי-פלסטיני במאבק העולמי נגד הטרור.

 

להערכתי, הפיגועים בסיני הם חלק בלתי נפרד מהמאבק הישראלי-פלסטיני. כאשר מחסלים את השייח' יאסין ואת סגנו רנטיסי, יודעים שהפלסטינים אינם מסוגלים להגיב מיידית, משום שהם ניצבים מול אלפי חיילים, טנקים, מסוקים ורשת צפופה של אמצעי חישה. הם אמנם משגרים שאהידים, אבל מחפשים, כמונו, את אפקט ההלם, עם מספר הרוגים גבוה. מבחינה זו אין לפלסטינים ברירה אלא לחפש את הבטן הרכה של ישראל - שם יוכלו לפעול.

 

פעולה מעין זו דורשת תכנון קפדני שאורך זמן רב - חודשים ולפעמים אף שנים - וכך זה עובד בכל ארגון, בין אם זה אל-קאעידה, החמאס, או להבדיל, המוסד. הכל תלוי כמובן בנסיבות ובאנשים, אבל דבר אחד קבוע ויציב: לעולם יהיה המניע לפעולה אירוע מכונן כמו חיסול יאסין, טבח גולדשטיין, או הצטברות של אירועים, עם הרוגים רבים, שעליהם רוצים הפלסטינים לנקום.

 

הלקח המיידי שכדאי ללמוד מהטרור בסיני הוא שברגע שבו יצא לדרך מבצע כמו "ימי תשובה", שבו נהרגו עשרות פלסטינים, מתחיל התכנון של המבצע הפלסטיני הגדול הבא. וכל התרעות השב"כ לא יוכלו למנוע אותו, משום שלא ניתן להגן על כל נקודות התורפה שלנו. זה יכול להיות בניין בארגנטינה או שדה תעופה במומבסה. העולם מלא מטרות, וכל מה שהפלסטינים זקוקים לו זה זמן ושיתוף פעולה של נפגעי פעילות ישראלית, כמו הסורים למשל, שמעוניינים להחזיר מכה על החיסול בדמשק.

 

המגה-פיגוע הבא יכול להתפוצץ בפרצופנו בתקופת רגיעה יחסית, שנדמית כרגיעה מתמשכת. או אז נאמר כולנו: "הרי שורר עכשיו שקט, למה המטורפים האלה שוב מפירים אותו? הספין הממשלתי יכריז שאין זה קשור לסכסוך הישראלי-פלסטיני אלא לטרור העולמי, וכך תוכל הממשלה לשמור על הסטטוס-קוו המוכר לנו, במקום לנסות להגיע לפתרון אמיתי.

 

הסיבה האמיתית לתזמון המגה-פיגוע הבא היא ש"השטח", כלומר המבצעים, חזקים מקובעי המדיניות. לאחר שיושלמו הכנות של חודשים, אף פוליטיקאי לא יוכל לעצור את הפעולה שצמחה על מצע של דם, כבוד וזעם.

 

לא פעם זה קורה גם אצלנו. כאשר סומן ראאד כרמי כמטרה, סבר שר הביטחון דאז, בנימין בן אליעזר, שחיסולו באותו זמן יהיה שגיאה, מכיוון שהאקלים המדיני היה נוח להידברות על יציאה מעזה. פעמיים נדחה הביצוע, אבל בסופו של דבר אישר אותו בן אליעזר בלב חצוי. התוצאות ידועות, והטבח בסיני הוא צאצא של אותה החלטה והחלטות דומות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים