שתף קטע נבחר

סעודיה: נשים לא יורשו להצביע בבחירות

הבחירות הראשונות בממלכה הסעודית, במהלכן ייבחרו מחצית מחברי המועצות המקומיות, צפויות להיערך בשנה הבאה. אבל לדברי שר הפנים הסעודי, נשים לא יורשו לקחת חלק בהליך הדמוקרטי ההיסטורי. פעילי זכויות אדם מיהרו להודיע בתגובה כי נשים לא רק שיצביעו, אלא גם יתמודדו לתפקידי מפתח במועצות

בשנה הבאה יתקיימו בסעודיה הבחירות הארציות הראשונות מסוגן במדינה המונרכית, בהן ייבחרו נציגי המועצות המקומיות. אבל לא כל אזרחי סעודיה יזכו להשתתף בחווייה הדמוקרטית. לדברי שר הפנים הסעודי, הנסיך נאיף בין עבד אל-עזיז, סביר להניח שנשות המדינה לא יצביעו בבחירות הקרובות.


אומנם מעולם לא נטען כי נשים יוכלו להצביע בבחירות, אך אל-עזיז הוא הבכיר הסעודי הראשון המתייחס לנושא באופן ישיר. בראיון שהעניק לתחנת טלוויזיה סעודית עם צאתו מפגישת נציגי מדינות המפרץ, אמר כי "נשים לא יקחו חלק במערכת הבחירות הקרובה".


מספר פעילים בארגוני זכויות אדם במדינה אמרו כי נשים ספורות מתכננות לא רק להצביע, אלא אף להתמודד לתפקידי מפתח במועצות המקומיות. לטענת הפעילים, הנשים לא יסירו את מועמדותן, אלא אם כן יאולצו לעשות כך על ידי גורמים ממשלתיים רשמיים.


הבחירות למועצות המקומיות הן חלק מסדרה של שינויים שעוברת הממלכה הסעודית, שנוסדה כמונרכיה בתחילת המאה הקודמת. מחצית מחברי המועצות, שסמכויותיהן טרם פורסמו,  ייבחרו על ידי העם, ואילו מחציתם ימונו על ידי הממשלה.


מבקריו הרבים של בית המלוכה הסעודי טענו כי עצם קיום הבחירות מצביע על צביעות גדולה בקרב הממשל. זאת משום שבמקביל אליהן יתנהל משפטם של שלושה פעילי זכויות אדם שהועמדו לדין לאחר שקראו לכינון חוקה במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יצביעו? (אילוסטרציה)
צילום: רויטרס
מומלצים