שתף קטע נבחר

"פיטר הנסן הציל אותנו ממבוכת הקסאם"

בתום פגישה בין אנשי הצוות הישראלי לחברי צוות הבדיקה של האו"ם לפרשת האמבולנס, אמרו גורמים ישראלים ש"הצוות הסכים לדרישתנו להרחיב את הבדיקה למעורבות של החמאס באופן כללי באונר"א". זאת לאחר שמוקדם יותר ישראל התקפלה מסיפור הקסאם. גורמים ישראלים הודו ש"דברי פיטר הנסן שהודה כי אנשי חמאס עובדים באונר"א - הצילו אותנו"

"ראש משלחת אונר"א באזור, פיטר הנסן, הציל אותנו בדברים שאמר עם הגעת ועדת הבדיקה של האו"ם לנושא פרשת האמבולנס, ובהם הודה כי אנשי חמאס עובדים בארגון". כך הודו היום (ב') גורמים ישראלים.

 

הצוות הישראלי בראשות מנכ"ל משרד החוץ, רון פרושאור, סיים הלילה פגישה עם צוות הבדיקה של האו"ם לפרשה. גורמים מדיניים הביעו שביעות רצון מהתקדמות השיחות, וטענו כי אנשי האו"ם הסכימו לדרישת ישראל להרחיב את המנדט של הוועדה, כך שיכלול בדיקה מקפת של מעורבות אנשי חמאס באונר"א.

 

עוד לפני התחלת עבודת צוות הבדיקה של האו"ם ישראל התקפלה באופן בלתי רשמי מהגרסה שהכלי שהועמס על אמבולנס אונר"א היה בהכרח רקטת קאסם, ולמעשה הודתה בחצי פה כי ייתכן שמדובר היה באלונקה.

 

הדברים הובהרו בפומבי על ידי אלוף ישראל זיו במסיבת עיתונאים שבה הודה שיש מחלוקת בין המפענחים וכך גם הבהיר הצוות הישראלי לצוות הבדיקה של האו"ם.

 

הגורמים הישראלים הבהירו לצוות: "אכן מיהרנו מדי בקביעה החד משמעית שהיה מדובר בטיל קסאם".

 

בישראל ניסו, החל מהגעת הוועדה לישראל, להרחיב את המנדט שלה כדי ש"שכרה של ישראל לא ייצא בהפסדה" עם הדרישה להביא את צוות הבדיקה. לכן בישראל ניסו למקד את הדיון עם אנשי האו"ם במעורבות של אנשי אונר"א בסיוע למחבלים באירועים אחרים.

 

גורמים מדיניים אמרו ל-ynet: "אם נעשתה טעות ודאי שהיה צריך להודות בה כי אמינות פירושה גם להודות בטעות. הדבר החמור הוא שפיטר הנסן הודה שארגונו מעסיק אנשי חמאס. לאיזו נייטרליות ניתן לצפות מארגון שמעסיק אנשי חמאס? ברור שכל מדינה שהכריזה על החמאס כעל ארגון טרור צריכה לתבוע מאונר"א הסברים לאור הודעתו של הנסן".

 

אנשי צוות הבדיקה של האו"ם אמורים היו לשוב היום לניו יורק אך יאריכו כנראה במעט את שהייתם בארץ.

 

בכל מקרה, הבהירו גורמים דיפלומטים, צוות הבדיקה לא יפרסם דבר ממסקנותיו לפני שישוב לארה"ב ויעדכן אישית את מזכ"ל האו"ם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך סרטון דובר צה"ל
התמונות שעוררו את הסערה
מתוך סרטון דובר צה"ל
צילום: איי פי
הנסן. "הודאתו סייעה לנו"
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אנאן. "יעודכן אישית"
צילום: רויטרס
מומלצים