שתף קטע נבחר

תזזית בימין: מולדת ותקומה - בינתיים בלי ליברמן

אלון והנדל חתמו על הסכם לריצה משותפת בבחירות הבאות. הערכה: מדובר באיתות ליו"ר האיחוד הלאומי, שעשוי להקים מפלגת עולים חדשה. גם במפד"ל נמשכת התזזית. יהלום: "איתם הוא היו"ר רק מבחינה פורמלית"

מפלגות "מולדת" בראשות ח"כ בני אלון ו"תקומה" בראשות ח"כ צבי הנדל חתמו היום בכנסת (ד') על הסכם להקמת רשימה משותפת בבחירות הבאות. הרשימה תכלול גם את חברי-הכנסת אריה אלדד ואורי אריאל. ההסכם כפוף לאישור מוסדות המפלגות.

 

"מטרת האיחוד להמשיך ללכת בראש אחד עם כל נאמני ארץ ישראל כדי שבבחירות הבאות ישראל תשנה כיוון", הסבירו הנדל ואלון. "החתימה הסתיימה מוקדם ככל האפשר על מנת להתכונן לניצחון אדיר של האיחוד הלאומי. אין ספק כי הסקרים המחמיאים מוכיחים שישראל רוצה איחוד לאומי גדול יותר, חזק יותר ומשפיע יותר בכנסת הבאה".

 

בבחירות האחרונות כללה רשימת "האיחוד הלאומי" בראשותו של אביגדור ליברמן את "מולדת", "תקומה" ו"ישראל ביתנו". לא ברור האם גם הפעם תיכלל "ישראל ביתנו" של ליברמן באותה מסגרת.

 

"ההסכם נערך בתיאום עם איווט ליברמן", הצהירו הח"כים אלון והנדל. "בכפוף לבדיקות שנעשות בימים אלו יוחלט האם 'הביטחון הלאומי' ו'ישראל ביתנו' יצעדו ברשימה אחת או בשני ראשים. האיחוד הלאומי יעשו הכל על מנת לצרף לרשימה המשותפת את נאמני ישראל במפד"ל, בליכוד ובש"ס, זאת כדי להקים מפלגה יהודית לאומית מנצחת".

 

 

מסר לליברמן?

 

למרות ההבדל שקיים במצע המפלגות, כאשר "תקומה" נוהגת להיוועץ ברבנים ופועלת כגוף בעל אופי רוחני-דתי לעומת "מולדת" החילונית, הפערים בין השתיים הצטמצמו עד מאוד. לדברי ח"כ אלדד ממולדת, "יש צורך במיקרוסקופ כדי להבחין בשוני האידיאולוגי בין שתי המפלגות. הרבה פעמים הרגשתי יותר קרוב לאורי אריאל מאשר לבני אלון".

 

"כרגע מדובר בהסכם מעטפת של שתי המפלגות", הסביר אלדד את המהלך הפוליטי. "אין צורך לפרק את האיחוד הלאומי, שעל פי הסקרים, מקבלת 11 מנדטים. נהפוך הוא, תיתכן חבירה של גורמים נוספים כמו אפי איתם ואפילו איווט, זאת במידה ויתברר לו כי תוכניותיו הפוליטיות יתאימו לכך. הזעזעועים הגדולים מתרחשים בליכוד ובמפד"ל, שעוברות תהליך של התפוררות, תהליך שבסופו עשוי דווקא לחזק את גוש הימין".

 

בימין מעריכים כי עצם החתימה, שבינתיים אינה כוללת את היו"ר ליברמן, נועדה לשגר לעברו מסר, על רקע הדיבורים על הקמת מפלגת עולים חדשה בראשותו. גם האפשרות להקמת מפלגה ציונית דתית חדשה במקום המפד"ל מטרידה את הח"כים בימין.   

 

על מה שקורה במפד"ל ניתן ללמוד מדבריו של ח"כ שאול יהלום, לפיהם "אין אדם רציני במפד"ל ובמערכת הפוליטית שרואה את אפי איתם כיושב ראש התנועה. אמנם, איתם נושא בתואר פורמלית, אך מבחינה מהותית, אחרי התנהלותו בניגוד להחלטת מוסדות המפלגה, אין חשיבות למעמדו".

 

גורמים בימין מותחים ביקורת על מה שהם מגדירים "ריצה חפוזה לחתום על הסכם שמעיד על לחץ, בעקבות תוכניותיהם הפוליטיות של אפי איתם ואיווט ליברמן להקמת מפלגת ימין חדשה".  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
מאותתים. אלון
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: צביקה טישלר
נערכים. הנדל
צילום: צביקה טישלר
צילום: אלכס קולומויסקי
מתפוררים. איתם ואורלב
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
צריך מיקרוסקופ. אלדד
צילום: אתר הכנסת
מומלצים