שתף קטע נבחר

הנגבי מציע: שהמשטרה לא תגיש המלצות בענייני

עורך דינו של השר לביטחון פנים לשעבר, הציע כי המשטרה לא תעביר המלצה לפרקליטות אם לפתוח בחקירה נגד השר הממונה עליה, אלא רק תציג חומר ראיות בעניינו לפרקליטות. בכך, לדבריו, יימנע ניגוד עניינים. השופט חשין מצא מקום לנזוף בפרקליטות, על שלא הגישה תצהיר לגבי עמדת המשטרה במלואה

בג"ץ דן הבוקר (יום א') בהרכב מורחב של שבעה שופטים בעתירת התנועה לאיכות השילטון, הדורשת להדיח את השר הנגבי מתפקידו כשר לביטחון פנים לחמש שנים לפחות, או לחילופין להוציא את חקירתו מידי המשטרה.

 

אל בית המשפט הגיע גם השר הנגבי עצמו, אך הוא סירב לדבר עם עיתונאים. הוא הגיע מלווה בעורך דינו, יהושע ויינרוט, שהציע הצעה שנועדה להפיג את החששות מפני ניגוד עניינים של חוקרי המשטרה.

 

ויינרוט הציע, שהמשטרה תעביר לפרקליטות רק את חומר החקירה מחקירת הנגבי, ולא את המלצותיה הסופיות בעניין. הפרקליטות תקבל החלטה א לפתוח בחקירה נגדו, לאחר שתבחן את הראיות שתציג המשטרה.

 

בשבוע שעבר הגיש הנגבי תצהיר לבג"ץ בו כתב, כי אין חשש לניגוד עניינים, וכי לא יפלה את החוקרים שטיפלו בעניינו אם וכאשר ישוב לתפקידו.

 

הבוקר נערך הדיון השלישי במספר בעתירה, ואולם היה זה הדיון הראשון בהרכב מורחב, לאחר שהמשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט אליהו מצא, הורה על הרחבת ההרכב, ואף הוציא את השופטים אשר גרוניס ויהונתן עדיאל, שהיו חברי ההרכב המקורי, מההרכב החדש. רק ראש ההרכב המקורי, השופט מישאל חשין נותר בהרכב המורחב.

 

חשין נוזף בפרקליטות

 

השופט חשין נזף בנציגת המדינה על כך שלא הוגש מטעמה תצהיר של מפכ"ל המשטרה, שהתנגד לחקירת הנגבי בידי המשטרה. "לא קיבלנו הסבר ותצהיר לכך, אלא רק הסבר מדוע שוכנע המפכ"ל על-ידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה שהחקירה אמורה להתנהל על-ידי המשטרה. זה מקרה מאוד לא רגיל. האם המפכ"ל איננו מבין את מה שמבינים היועץ והפרקליט?", תהה חשין.

 

נציגת המדינה חזרה בדיון על כך שצוות החקירה שגובש הנו מקצועי ומלווה בידי פרקליט מחוז ירושלים, פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה.

 

נציגת המדינה הדגישה כי כל החלופות האחרות לניהול החקירה הן בעייתיות. "באיזון שבין מראית פני הדברים לבין טובת החקירה, עדיף לאמץ את טובת החקירה ואת הכלי המיטבי להביא לחקר האמת ולא לוותר על כך לטובת מראית פני הדברים", אמרה עו"ד אורית קורן, נציגת המדינה.

 

השופט חשין ענה לה: "כשאת מדברת על איזון – זה במצב שאין בו איזון אחר. פה לא מדובר על צורך. הגוף המיטבי איננו שאלה של צורך. אם מישהו מבקש לפסול, נניח, את כל שופטי בית המשפט העליון, אי אפשר להעביר את התיק לבית משפט אחר. אבל צורך זה כשאין ברירה, ופה לא מדובר בצורך אלא באיזון. השיקול שניצב מנגד איננו מראית פני הצדק אלא הצדק. על איזו מראית מדובר? כאן זה צדק!", אמר חשין.

 

עורך דינו של הנגבי, ויינרוט, הוסיף בדיון כי דרישת התנועה לאיכות השלטון למניעת חזרתו של הנגבי לתפקיד השר לביטחון פנים למשך חמש שנים לפחות הנה "מוקצנת וחסרת איזון". "העתירה כולה מופרכת", אמר היום לאחר הדיון עו"ד ויינרוט. השופטים דחו למועד מאוחר יותר את מתן פסק הדין. 

 

פרשת המינויים הפוליטיים נחשפה בדו"ח מבקר המדינה, שהטיל על הנגבי אחריות לשחיתות חוצה גבולות בתקופת כהונתו כשר לאיכות הסביבה. הנגבי, קבע המבקר, הפך את המשרד ל"לשכת תעסוקה" של חברי מרכז הליכוד ובני משפחותיהם. "הנגבי רמס ברגל גסה את החוק", קבע המבקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
הנגבי. הצעה חדשה
צילום: אבי כהן
צילום: זום 77
ויינרוט
צילום: זום 77
מומלצים