שתף קטע נבחר

תופעה חדשה: צמים לזכר רבין

עשרות תושבים בצפון יצומו ביום השנה להירצחו של ראש הממשלה. אחרי הצום, שיימשך מ-8:00 עד 22:00, יערכו ערב מיוחד לזכרו. הוגה הרעיון הלא שגרתי מסביר: "אני מזדעזע לקרוא בתגובות באינטרנט כמה אנשים מצדדים ברצח הזה, אז החלטנו להילחם בתופעה בכלים שכולם יבינו - גם במחנה הימני-דתי. צריך לעשות מעשה לפני הרצח הבא"

צום יצחק: כמה עשרות מתושבי כרמיאל והסביבה יקיימו ביום רביעי הבא, יום הזיכרון העברי ליצחק רבין ז"ל, יום צום. את הרעיון הגה העיתונאי הכרמיאלי אשר טאוב עם כמה מחבריו, במטרה "להתייחס לרצח ולאלה שעדיין מצדדים בו בכלים מסורתיים, כדי שכולם יבינו", כהגדרתו.

 

"אני משוטט הרבה באתרי האינטרנט, ולאחרונה אני שב ומזדעזע לקרוא בתגובות של הגולשים כמה מהאנשים בישראל עוד מצדדים ברצח הזה וברוצח", הסביר טאוב ל-ynet. "אחרי תקופה ארוכה שרק הייתי מתוסכל מהגילוי הזה, החלטתי שצריך להילחם בתופעה הזו בכלים שכולם – גם בצד הימני-דתי של המפה – מבינים. הכלים המסורתיים. כפי שבעבר, כאשר נרצח מנהיג יהודי, ציינו את המאורע בצום, ככה צריך לעשות גם כעת".

 

טאוב וחבריו החליטו כי הצום יחל בשעה 8:00 ויסתיים סמוך לשעה 22:00, כאשר בערב יקיימו אירוע לזכרו של ראש הממשלה המנוח.

 

"כשפנינו לאנשים והצענו להם לצום איתנו, חלקם אמרו 'וואו, איך לא חשבנו על זה עד עכשיו'", סיפר טאוב. "אחרים הסתייגו. יש אנשים שאמרו שהם לא מעוניינים להשתמש בכלים דתיים למחאה הזו. אנחנו חושבים שצום הוא דווקא הכלי הנכון, משום שכולם מבינים את המסר הזה. הוא פשוט, חזק ומדויק".

 

טאוב אמר כי החשש מפני הבאות הוא אחד המניעים החזקים שהביאו אותו לקבלת ההחלטה. "אני, כעיתונאי, די מוטרד להפוך פתאום לאייטם. כל החשיפה הזו היא לא בדיוק מה שאני רגיל אליו, אבל הנושא מספיק חשוב. מישהו צריך להזיז את התחת שלו לפני הרצח הבא".

 

השמאלנים ה'חנונים' עושים מעשה

 

אחד הראשונים להצטרף ליוזמה היה בארי חודרה, אמן מכרמיאל וספרן בבית ספר יסודי בעיר. "החלטנו, לפחות בעולם הקטן הזה שלנו, לצום ביום הזה, שבו נרצח לנו מנהיג, שאין שני לו. החלטנו לקחת יוזמה. אנחנו, אנשי השמאל, בדרך כלל מצטיירים כאנשים שקטים ו'חנונים', והחלטנו שהגיע הזמן לעשות משהו מעבר לקיטורים בסלון", אמר חודרה.

 

"אנחנו רוצים לעשות צעד רציני, שיעורר גלים ועניין. בכל מקום שבו דיברנו על יום הצום המתוכנן, התברר שיש עוד אנשים שמצטרפים. דיברתי עם חברים שלי ממרכז הארץ, והם הודיעו שהם מצטרפים. זה יהיה יום שלם של צום. בערב נתכנס, נשיר, נבכה ונדבר על מה שקרה ועל מה שכואב לנו. ואם אפשר לעשות את זה בחוצות העיר, עדיף".

 

המידע הראשוני לידיעה התקבל באמצעות הדואר האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צום לזכרו. רבין ז"ל
צילום: מאיר פרטוש
צילום: אחיה ראב"ד
לעשות משהו לפני הרצח הבא. חודרה וטאוב
צילום: אחיה ראב"ד
"מנהיג שאין שני לו". הסכם אוסלו
צילום: איי פי
זום 77
אוקטובר 1995
זום 77
צילום:: רויטרס
ספטמבר 2004
צילום:: רויטרס
מומלצים