שתף קטע נבחר

חשד: המתנחל ירה בפלסטיני ללא סיבה מוצדקת

ככל שמתקדמת חקירת אירוע הירי, שבו ירה אתמול למוות רכז הביטחון של יצהר בנער פלסטיני, מתגלות עוד ועוד סתירות בגרסת המתנחלים. אלו טענו שהפלסטיני ניסה להיכנס לבית. כעת מתברר שהוא נורה כנראה בעת מסיק זיתים. דודו של ההרוג: "על גופתו התגלו סימנים המעידים בבירור שהוא נגרר תוך כדי דימום, למקום שבו נרצח". גופת הפלסטיני הועברה למכון לרפואה משפטית

תפנית בחקירת אירוע הירי ביצהר: בעקבות סתירות בחקירת המתנחלים והעדויות שהצטברו במשטרה, מעריכים היום (ד') החוקרים שסלמאן ספאדי, בן 17, שנהרג אתמול בגבעה 725 ליד יצהר, כלל לא ניסה להיכנס לאחד הבתים, כפי שטענו המתנחלים. בני משפחתו טוענים שהוא נורה בעת שמסק זיתים.

 

אחר הצהריים הועברה גופתו של ספאדי אל המכון לרפואה משפטית באבו כביר. זאת, על מנת לערוך נתיחה שלאחר המוות ולברר את נסיבות מותו. כמו כן נגבתה עדותו של חבר כיתת הכוננות ביצהר.

 

המתנחלים טענו כי הפלסטיני יצא ממסיק זיתים שהתבצע באישור הצבא, וצעד לעבר גבעה 725. הם ציינו כי הוא ניסה להיכנס לאחד הבתים ואז רבש"צ היישוב (רכז הביטחון) החל להתעמת איתו וירה בו.

 

מבדיקה בשטח התברר כי הנער הפלסטיני שנורה למוות כלל לא היה חמוש. צה"ל מיהר לקבוע כי מדובר באירוע חבלני, ובצה"ל אף ציינו כי הפלסטיני נכנס לאזור "שאסור לו להסתובב בו". המשטרה שהגיעה למקום ביקשה לחקור את רכז הביטחון, אך כוחות צה"ל שהיו בזירה ביקשו מהם לעזוב את המקום בטענה שמדובר באירוע חבלני.

 

המשטרה התעקשה להמשיך בחקירה. צה"ל ערך שחזור, שערער את אמינות גרסת המתנחלים. קציני צבא פנו למשטרת מחוז ש"י בבקשה לפתוח בחקירה, וזו החלה לחקור את האירוע. 

 

פרטים נוספים שמסר צה"ל חושפים טפח נוסף באירוע הקשה. מתברר שהמתנחלים מנעו מעבר של אמבולנס לאזור שבו נפצע אנושות הפלסטיני, וזה דימם למוות בשטח. המשטרה טרם עצרה חשודים הקשורים לאירוע.

 

הדוד: סלמאן נגרר למקום שבו נרצח

 

בני משפחתו של הצעיר אל-ספאדי אומרים ל ynet כי סלמאן עסק בשמירה על מוסקי הזיתים, וחצץ למעשה בינם לבין מתנחלים מההתנחלות יצהר, שהיו עלולים להתקרב ולתקוף אותם.

 

דודו, עלי אל-ספאדי, אומר כי סלמאן וחבר נוסף השקיפו על המוסקים ועל ההתנחלות, אך במהלך השמירה, תקפו אותם מתנחלים. שומר אחד ברח, ואילו את סלמאן הצליחו המתנחלים לתפוס.

 

לדבריו, לאחר ההריגה התברר כי ידו של סלמאן נשברה, ועל גופתו התגלו סימנים שמעידים שהוא נגרר ממקום הרצח אל הקרוואנים של המאחז. "על גופו היו סימנים של קוצים שמעידים בבירור שהוא נגרר תוך כדי דימום למקום שבו נרצח".

 

סלמאן הוא הבן השני במשפחה, ושימש שוטר בביטחון הלאומי הפלסטיני. הוא שירת באזור סלפית הסמוך לאריאל. בני המשפחה אומרים כי הריגתו היא טרגדיה אנושית למשפחה שסלמאן עזר בכלכלתה, לאחר שאביו נהרג בשנה שעברה בהתהפכות דחפור. הדוד מספר שסלמאן פעל בהתנדבות בשמירה על המוסקים מפני התקפות המתנחלים. לדבריו, בשנים האחרונות לא עברה עונת מסיק אחת מבלי שמתנחלים ירו ופגעו במוסקים ובחקלאים הפלסטינים.


חבר הכנסת אבשלום וילן (יחד) אמר בתגובה לחשיפת הפרטים החדשים כי "המתנחלים מבצעים סתיו אחרי סתיו פשעים נגד האנושות. אני דורש משר הביטחון והשר לביטחון פנים לדאוג לאלתר כי תיפסק ההתעללות הנבזית במוסקי הזיתים. אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, למצות את החקירה עד תום ולהעמיד את האחראים לדין". 

 

מצה"ל נמסר כי האירוע לא היה קשור למסיק הזיתים. עוד נמסר כי הפניה למשטרה הייתה על מנת לגבות עדות מהמתנחל שירה כיוון שמדובר באזרח ובצה"ל סברו שהיה מקום לגבות ממנו עדות על מה שאירע.

 

מארגון "בצלם" נמסר בתגובה: "המקרה ממחיש את אזלת היד של המערכת כלפי המתנחלים פורעי החוק. מעדויות שגבינו עולה כי מדי יום ישנם אירועים אלימים מצד המתנחלים כלפי הפלסטינים, ואלה לא מגיעים לכותרות, אלא כאשר לצערנו הדבר מגיע למוות".

 
מקרה הירי הקודם נגמר בכתב אישום

 

שלשום הוגש לבית המשפט המחוזי בתל-אביב כתב אישום נגד יהושע אליצור, תושב ההתנחלות איתמר בן 33, שירה והרג לפני כחודש את סאייל ג'בארה א-שתייה, תושב הכפר סלם בן 46.

 

האירוע התרחש כאשר נסע אליצור במכוניתו בכביש 557, בין בית פוריק לכיוון אלון מורה. א-שתייה נסע באותה עת ברכב מסוג טרנזיט בדרך עפר תלולה והתקרב למפגש עם הכביש עליו נסע אליצור.

 

על פי כתב האישום, בעת שהבחין אליצור בטרנזיט החליט לעצור את הנהג ללא סמכות, ירה לעברו יריה אחת. הקליע חדר דרך שמשת הרכב והרג את א-שתייה.


פורסם לראשונה 27/10/2004 11:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
גופתו של סלמאן ספאדי
צילום: איי פי
צילום: טל כהן
יהושע אליצור. הנאשם באירוע הקודם
צילום: טל כהן
מומלצים