שתף קטע נבחר

"הקוסם" חזר: ש"ס אולי תימנע בהצבעת התקציב

למרות ש"נתניהו המורד" עוד לא פתר את משבר האולטימטום עם שרון, פועל שר האוצר להשיג את הרוב הדרוש להעברת התקציב ביום רביעי. גורמים באוצר אמרו בעקבות פגישה שקיים נתניהו עם יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, שקיים "סיכוי סביר" שחברי הכנסת של ש"ס לא יתנגדו בהצבעה הראשונה על חוק התקציב

האם ש"ס תימנע או תיעדר בהצבעה על התקציב? גורמים במשרד האוצר מסרו ל-ynet בעקבות פגישת השר נתניהו ויו"ר ש"ס, אלי ישי, כי "קיים סיכוי סביר שחברי הכנסת של ש"ס לא יתנגדו בהצבעה הראשונה על חוק התקציב ביום רביעי".

 

מחר תתכנס לראשונה ועדה משותפת של חברי ועדת הכספים מטעם ש"ס וראש אגף התקציבים באוצר, קובי הבר, שידון בבקשות של ש"ס. רשימת הדרישות של ש"ס מסתכמת בקרוב ל-60 מיליון שקלים. בש"ס דורשים לבטל את ההקפאה בסל התרופות ובמשכנתאות.

 

בתום הפגישה בין שר האוצר ליו"ר תנועת ש"ס, אמר אלי ישי ל-ynet: "ש"ס לא תוכל לתמוך, רק להימנע. אנחנו מוכנים להימנע, אך יש לנו דרישות לבטל סעיפים בתקציב, כמו בנושא הילדים הרעבים, סל התרופות, קשישים. אם על-ידי הימנעות, אני אוכל להביא מזור למאות אלפי נפש אז שווה לי. אני לא חשוד כמי שיושב על תיק ומשרה. עכשיו הכל תלוי באוצר, מה הוא יעשה למען השכבות החלשות, שמהן התנתק התנתקות מוחלטת".

 

נתניהו מנסה להפריד בין ההצבעה על התקציב לזירת ההתמודדות בינו לבין שרון. גורמים המקורבים לשר האוצר הבהירו כי לפי שעה, אין בכוונתו לחזור בו מדבריו בסוף השבוע על תוכניותיו להתמודד נגד אריאל שרון על ראשות הליכוד, וגם לא מהאולטימטום שהציג לראש הממשלה, לפיו אם לא יוחלט לקיים משאל עם תוך כשבוע מהיום - הוא יתפטר מתפקידו. 

 

המחיר: לפחות 300 מיליון שקל

 

למעשה, הליכוד ויהדות התורה הגיעו לסיכומים תקציביים עוד במהלך פגרת הקיץ של הכנסת, סיכומים הנאמדים בכמעט 300 מיליון שקל.

 

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר ל-ynet כי "הסיעה שוקלת בחיוב לתמוך בתקציב אך הדבר תלוי בנכונות האוצר לבוא לקראת הציבור החרדי ולבטל גזירות שהוטלו עליו בתקציב המדינה הקודם".

 

ח"כ ליצמן יעלה בפגישה דרישה לביטול הקיצוץ בקצבאות ילדים, תקצוב לישיבות ומציאת פתרון מיידי לבעיית אי תשלום השכר לעובדי המועצות הדתיות.

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "היתה התקדמות בזמן ניהול המשא ומתן הקואליציוני אבל הדבר תלוי במה מוכן נתניהו לשנות בתקציב הרע שהניח על שולחן הכנסת".

 

יבקש תמיכה מהמורדים

 

במליאה החל היום הדיון על חוק "פינוי-פיצוי", שאושר בממשלה בשבוע שעבר. בלשכת ראש הממשלה ובמשרד האוצר מקווים להעביר את שני התקציבים הנפרדים באמצעות שתי קואליציות: את חוק הפיצוי - בעזרת קולות השמאל, ואת תקציב המדינה - דרך הקואליציה הנוכחית, שכוללת גם את "מורדי" הליכוד ורוב סיעת המפד"ל.

 

נתניהו הציג את התקציב בפני חברי סיעת הליכוד בישיבת הסיעה בצהריים. נתניהו ביקש מחברי קבוצת "המורדים" בליכוד לתמוך בתקציב, ולהפריד בין התנגדותם לתוכנית ההתנתקות לאישור התקציב, כדי להוכיח ש"אפשר להסתדר ללא מפלגת העבודה".

 

לפי שעה, רק בודדים מתוך 17 "המורדים" נמנים על מתנגדיו הצפויים: חיים כץ, מיכאל רצון, דוד לוי ונעמי בלומנטל. שאר החברים הודיעו כי הם מפרידים בין התנגדותם לתוכנית ההתנתקות לבין התנגדותם לראש הממשלה. השר המפוטר עוזי לנדאו הבהיר אף הוא כי יצביע בעד התקציב, אך נגד חוק הפיצוי.

 

חברי הליכוד המתנגדים להתנתקות התכנסו בצהריים והודיעו כי החליטו להצביע נגד חוק "פינוי-פיצוי". בישיבה שערכו 11 מהח"כים ה"מורדים" לא התקבלה החלטה בנוגע להצבעה על תקציב המדינה. ההחלטה צפויה להתקבל בהמשך.

 

בסיעות העבודה ויחד הבהירו כי יתמכו בחוק לפיצוי המתנחלים המפונים, אולם יתנגדו לתקציב המדינה - "במתכונתו הנוכחית".

 

גם המפד"ל התכנסה היום כדי לשקול את דרכיה. הסיעה החליטה להצביע נגד חוק "פינוי- פיצוי", והחלטה לגבי אופן הצבעתה על תקציב המדינה תתקבל רק לאחר שנציגים מטעמה ייפגשו עם שר האוצר, בנימין נתניהו.

 

המפד"ל הסמיכה את חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי לכנס בשבוע הבא את לשכת הסיעה, במקרה שבו יהיה צורך באישור פרישת המפד"ל מהקואליציה ומהממשלה.


פורסם לראשונה 01/11/2004 13:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו. פגישות עם החרדים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גלי תיבון
נוכל להימנע. אלי ישי
צילום: גלי תיבון
צילום: רפרודוקציה
ליצמן. "תלוי אם יבואו לקראתנו"
צילום: רפרודוקציה
מומלצים