שתף קטע נבחר

"בין לאדן איים במפורש על תומכי בוש בארה"ב"

מכון מחקר: נפלה טעות בתרגום הדברים שאמר אוסאמה בין לאדן בקלטת ששודרה ביום שישי. הוא שיגר מסר שנועד להשפיע ישירות על הבחירות בארצות הברית ואיים בפיגועים על המדינות שיתמכו בנשיא בוש

מסמך בהול שהפיץ היום (ב') בארצות הברית מכון ממר"י, מכון ישראלי לחקר כלי התקשורת במזרח התיכון, מסב את תשומת ליבם של גורמי הביטחון והמודיעין כי אפשר שהדברים שאמר אוסאמה בין לאדן בקלטת הוידאו ששודרה ביום שישי תורגמו שלא במדוייק.

 

"הקלטת של בין לאדן, כוללת איום ספציפי על כל מדינה בתוך ארצות הברית במטרה להשפיע על תוצאות הבחירות לרעתו של הנשיא ג'ורג' בוש", כתב במסמך ראש המכון, יגאל כרמון.

 

 

"כלי התקשורת בארצות הברית תירגמו צמד מילים בערבית שאמר בין לאדן כ-'כל מדינה פרט לארצות הברית', במקום 'כל מדינה בתוך ארצות הברית'", הסביר כרמון. לדבריו, בחלק בו מותח בין לאדן ביקורת על הנשיא בוש הוא אומר: "כל מדינה בארצות הברית שלא תשתעשע בביטחוננו, תזכה באופן אוטומטי לביטחונה".

 

כסימוכין לתיקון התירגום מצטט כרמון אתר איסלאמי המסביר כי "המסר הזה היה בבחינת איום לכל מדינה בתוך ארצות הברית באופן נפרד. כאשר בין לאדן אמר שכל מדינה תקבע את ביטחונה ותהיה אחראית לבחירתה, הוא התכוון לכך שכל מדינה בתוך ארצות הברית שתצביע עבור 'הפרא הלבן' בוש, תבחר להילחם בנו ואנו נחשיב אותה כאוייבת שלנו, וכל מדינה בתוך ארצות הברית שתצביע נגד בוש, תבחר לכרות שלום איתנו ואנו לא נחשיב אותה כאוייבת שלנו".

 

האתר הזהיר כי בכך רוצה בין לאדן לפלג את האומה האמריקנית ואת יחסה לערבים ולאיסלם. "למסר זה תהיינה השלכות רבות בתוך החברה האמריקנית בכל הקשור לבחירות ובכל הקשור למה שיהיה אחריהן", הזהיר האתר.

 

הקלטת של בין לאדן הוגדרה בפני פרשנים בארצות הברית "הפתעת אוקטובר" - כינוי לאירוע שמגיע בשלהי מערכת הבחירות ומשפיע עליה באופן דרמטי.

 

ואולם נראה כי הקלטת של בין לאדן, שזכתה להתייחסות מיידית מצד שני המועמדים, לא הצליחה לשבור את התיקו הצמוד במירוץ. תומכי בוש סברו שהקלטת תזכיר למצביעים שהאיום על ביטחונן שריר וקיים וכי הוא האיש שיוכל לטפל בו טוב יותר. מנגד סברו תומכי קרי שהעובדה שהקלטת תזכיר לבוחרים שהטרור עדיין אורב להם רק מחזקת את הטענה שלו, ולפיה בוש הסיט את תשומת הלב מהאיום העיראקי שנסחף להרפתקאה בעיראק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ניסיון להשפיע על הבחירות. בין לאדן בקלטת
צילום: איי אף פי
מומלצים