שתף קטע נבחר

האמריקנים הצביעו גם על חוק המריחואנה

מיליוני אמריקנים שהשתתפו בבחירות, הביעו את דעותיהם גם על חוקים מקומיים שונים ומשונים. בקליפורניה אישרו מחקר בתאי גזע עובריים, ב-11 מדינות הצביעו נגד נישואים חד מיניים ובאלסקה הוחלט שלא להתיר החזקת מריחואנה

מלבד בחירת נשיא, הביעו האמריקנים בעת הצבעתם אתמול (ג') את דעתם בעוד כמה סוגיות בוערות מהפיכת השימוש במריחואנה לחוקי ועד ביטול האיסור על ברמנים להגיש משקאות חריפים מבקבוקים רגילים.

 

במדינות רבות עלו להצבעה כמה וכמה חוקים מקומיים, חלקם משונים. בין היתר כללו החוקים איסור על פיתוי דובים באמצעות אוכל במיין ואישור של שימוש בשלושה מיליארד דולרים מקופת המדינה בקליפורניה, לצורך מחקר בתאי גזע עובריים.

 

163 חוקים והחלטות עמדו מול הבוחרים ב-34 מדינות, יחד עם ההצבעה המרכזית לבחירת נשיא. ב-11 מדינות, בהן ארקנסו, ג'ורג'יה ואוהיו, הצביעו בעד איסור על נישואים חד מיניים. ברוב המקרים עבר חוק זה ברוב של שליש מול שני שליש, מלבד באורגון, שם עבר החוק ברוב של 55 אחוזים.

 

באלסקה התעניינו הבוחרים יותר בחוק המריחואנה. רוב של 57 אחוז מהמצביעים במדינה החליטו שלא להפוך למדינה הראשונה בארה"ב בה יותרו החזקת מריחואנה וסחר בה על ידי מבוגרים בני למעלה מ-21. הבוחרים באורגון דחו יוזמה שהיתה מרחיבה את החוק הקיים במדינה, המתיר שימוש במריחואנה לצרכים רפואיים.

 

חוק אחר התקבל בקליפורניה, בה הוחלט ברוב של 59 אחוז מול 41 מתנגדים, להיות המדינה הראשונה בארה"ב שתממן את המחקר השנוי במחלוקת בתאי גזע עובריים.

 

החוק עוקף את החלטתו של הנשיא ג'ורג' בוש מ-2001, האוסרת את השימוש בתאי גזע עובריים לצורך מחקר וחיפוש תרופות למחלות הסרטן והאלצהיימר, בשל התנגדותו לשימוש בעוברים אנושיים לשם כך. מושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר, תומך בחוק, אולם המתנגדים סבורים כי קליפורניה לא תצליח לממן בעצמה את המחקר.

 

באריזונה, הגובלת במכסיקו, התקבל חוק שמכונה על ידי מתנגדיו "אנטי הגירה". על פי החוק, עובדי ציבור מחויבים לדווח לרשויות הפדרליות על כל אדם הפונה בבקשה לקבלת הטבה כלשהיא מהמדינה, מבלי שיש לו אישורי הגירה ומעמד חוקי.

 

ואילו בדרום קרוליינה בוטל איסור על ברמנים למזוג אלכוהול מבקבוקים רגילים, מה שאילץ אותם למזוג רק מבקבוקונים אישיים קטנים, כדוגמת אלה המוגשים במטוסים. דרום קרוליינה היתה המדינה האחרונה בה עדיין נעשה שימוש בבקבוקים הקטנים, שבשל העובדה שיש בהם יותר אלכוהול מאשר במנת אלכוהול רגילה בבאר, הואשמו בתאונות דרכים שנבעו מנהיגה בשכרות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוחרים בתור לקלפי
צילום: איי פי
צילום: איי פי
תמך בחוק. שוורצנגר מצביע
צילום: איי פי
צילום: איי פי
לא הותר השימוש. מריחואנה
צילום: איי פי
מומלצים