שתף קטע נבחר

קרי לתומכיו: הפסדתי, אך אמשיך להילחם

המועמד הדמוקרטי הודה לאלפי אוהדיו בכנס בבוסטון ואמר: "לא הייתי מוותר על הקרב אם היה סיכוי שננצח, אבל כעת ברור שלא יהיו מספיק קולות כדי שאנצח בבחירות". בנאום המרגש אמר קרי: "אני מבטיח שהזמן יגיעו שבו קולותיכם ישנו את העולם. והיום הזה שווה שיילחמו למענו". מאוחר יותר ינאם הנשיא בוש

מפסיד בכבוד: לקול תשואות אוהדיו נאם אמש (יום ד') המועמד הדמוקרטי ג'ון קרי את נאום ההפסד שלו בבוסטון והודה להם מעומק לבו. קרי אמר כי  "לא הייתי מוותר על הקרב אם היה סיכוי שננצח, אבל כעת ברור שלא יהיו מספיק קולות כדי שאנצח בבחירות".

 

 

 


נאום ההפסד (צילום: איי.פי)

 

קרי פנה בנאום מרגש לעם האמריקני ואמר: "פגשתי הרבה מכם, שמעתי את הבעיות שלכם. אני לא אשכח אתכם ולא אפסיק להילחם למענכם". למצביעים עבורו אמר: "אל תאבדו אמונה. אני מבטיח לכם שהזמן יגיעו שבו קולותיכם ישנו את העולם. והיום הזה שווה שיילחמו למענו".

 

הוא הוסיף: "דיברתי עם הנשיא בוש ובירכתי אותו על זכייתו. הייתה לנו שיחה טובה. דיברנו על הסכנות שבפילוג בארצנו והצורך באחדות. אני מקווה שנוכל היום להתחיל בריפויה של ארצות הברית. אמריקה זקוקה לאחדות ואני מקווה שבוש יקדם את הערך הזה בתקופת כהונתו".

 

כמו כן הוסיף קרי: "עלינו להצליח בעיראק ולנצח במלחמה בטרור. אני מאמין כי מה שהתחלנו במסע זה לא יסתיים כאן, ואני יודע כי מלחמתנו תמשיך. אני בטוח שננצח כי אנחנו אמריקה, ואמריקה תמיד הולכת קדימה".

 

הוא הודה לאלפי פעילי המפלגה הדמוקרטית ואמר: "הלוואי שהייתי יכול לחבק את כל הפעילים שתמכו בי לאורך מסע הבחירות. אני מודה לכולכם מעומק לבי".  

 

בנאומו הודה קרי לסגנו. "תמיד אהיה אסיר תודה לג'ון אדוארדס. ג'ון ואני נהיה הראשונים להודות למשפחות שלנו, שהיו איתנו. איש לא עשה זאת בחן ובאומץ כמו אשתי תרזה ואני מודה לה. וגם ילדינו היו שם לכל אורך הדרך".

 

כמו כן הודה קרי לצוות הקמפיין שלו ולמתנדבים הרבים שסייעו לו. "עבדנו חזק, נלחמנו חזק ואני קיוויתי שזה ייגמר אחרת", אמר קרי. "אנו מחויבים כעת לפעול יחד למדינתנו".

 

את נאומו סיים קרי במלים "אלוהים, ברך את אמריקה".

 

אדוארדס: "ניאבק עד שנשיג את המטרות"

 

סגנו של קרי, אדוארדס, אמר בנאומו לפני קרי: "הדמוקרטים ימשיכו להילחם עבור כל קול". לדבריו, "הקרב לא הסתיים. הוא ימשיך עד שנשיג את מטרותינו. הקרב נמשך עבור כל אלו שלא מוצאים עבודה ועבור כל האמהות בארצות הברית שלא מבינות מדוע בניהן נשלחים לעיראק.

 

"קרב זה ימשיך בביתנו, בכנסיות, במשרדים וברשת האינטרנט, אנחנו לא נפסיק עד שנשנה את אמריקה. למדתי שני שיעורים בחיי - אחד שתמיד תהיה אכזבה והשני שבעזרת מאבק ניתן לעשות שינוי. הלקח השני נותן השראה. אנו יודעים שזו אמריקה בה הכל אפשרי".

 

על קרי אמר אדוארדס: "ג'ון קרי הוא אמריקני גדול. להיות חלק בבחירות החשובות בחיינו הוא כבוד לעבוד עם איש כזה מרשים. לא ניתן להילחם 18 שעות ביום, 7 ימים בשבוע, אלא אם אתה אוהב את אמריקה, וג'ון אוהב את אמריקה. אני רוצה לדבר לעשרות אלפי האנשים שעמדו לצידנו, אתם יכולים להיות מאוכזבים אבל לא יכולים ללכת. הקרב הזה רק התחיל".   

 

השיחה עם בוש

 

"ברכותי, אדוני הנשיא", כך הודה קרי, בשיחת טלפון לנשיא בוש. לאחר יממה ארוכה של ספירת הקולות, הודה קרי בתבוסתו באוהיו ובבחירות בכלל. קרי בירך את הנשיא על זכייתו בארבע שנים נוספות בבית הלבן ואיחל לו הצלחה.  

 

מקורות בוושינגטון אמרו כי הנשיא המכהן אמר למועמד הדמוקרטי: "היית יריב ראוי ומכובד". לדבריהם, השיחה ארכה פחות מחמש דקות, ובמהלכה אמר קרי לבוש כי "ארצות הברית הפכה להיות מפולגת בעקבות הבחירות, ויש לשנות את המצב". בוש הסכים עם קרי בסוגייה.

 

"אנחנו משוכנעים שניצחנו, לפי ידיעתנו יש לבוש 286 אלקטורים", הכריז כבר אתמול בצהריים אנדרו קארד, ראש הצוות בבית הלבן. הוא המשיך ואמר: "אלו הבחירות הראשונות מאז 1988 שבהן המנצח קיבל גם את רוב הקולות. באוהיו ניצחנו בפער של יותר מ-140,000 קולות - אי אפשר מבחינה סטטיסטית לשנות זאת".

 

הניצחון: בהפרש קטן

 

המאבק היה צמוד, בדיוק כמו שחזו כל הסקרים. בוש ניצח בהפרש קטן, שוב - כפי שחזו רוב הסקרים. הניצחון הפעם כפול: גם במספר האלקטורים (274 מול 252), וגם במספר הקולות הכללי (51% מול 48%) - בשונה מהבחירות הקודמות (שבהם זכה יריבו של בוש אל גור ביותר קולות). תמונה זו משכנעת את רוב האמריקנים שהמערכה הפוליטית הוכרעה, גם אם בהפרש לא גדול. 

 

הניצחון הושג בעיקר ב"מדינות המפתח", מדינות עשירות באלקטורים שהתנדנדו מצד לצד: בוש ניצח בשתיים משלוש מדינות המפתח, פלורידה ואוהיו. יריבו הדמוקרטי ג'ון קרי, מנגד, זכה רק בקולותיה של מדינת מפתח אחת, פנסילבניה - אולם זה לא הספיק. 

 

מדוע סברו הפרשנים כי לקרי יש סיכוי לנצח? בעיקר בשל אחוז ההצבעה הגבוה, שהעיד על כך שרבים שלא הגיעו באופן מסורתי להצביע, עשו את דרכם לקלפיות. הנתון הזה פועל בדרך כלל לטובת הדמוקרטים. הפעם, זה לא היה מספיק, כנראה. הדמוקרטים נלחמו בעיקר על אוהיו הקריטית, אבל כשהיתרון של בוש שם עומד על יותר מ-120 אלף קולות, זה נראה קלוש, והמועמד קרי הודה בהפסד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מודה בהפסד. קרי
צילום: איי פי
צילום: איי פי
קרי ואדוארדס
צילום: איי פי
צילום: ערוץ 10
נמשיך במאבק. אדוארדס
צילום: ערוץ 10
צילום: רויטרס
עוד ארבע שנים. בוש
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
תומכי בוש מריעים
צילום: רויטרס
מומלצים