שתף קטע נבחר

בוש נבחר שוב? העיראקים אדישים

"במשך 14 שנים באו והלכו נשיאים רבים בארה"ב, אבל המדיניות האמריקנית לא השתנתה כלפינו. אף אחד מהנבחרים לא יכול לספק אותי, כיוון שאף אחד מהם לא יביא לשינוי בעיראק". כך הסבירו אזרחי עיראק, ביום הבחירות בארה"ב

עיראקים רבים משכו היום (ד') בכתפיהם, נוכח תוצאות הבחירות בארצות הברית. רבים מהם לא ציפו כלל, כי שינוי בהרכב הממשל האמריקני יביא לשינוי בארצם שלהם.

 

העיראקים עקבו אחר פועלם של המועמדים לנשיאות, ג'ורג' בוש וג'ון קרי, באמצעות העיתונים, האינטרנט ורשתות השידור הערביות, מותרות שהפכו לנגישות עבורם לאחר נפילת משטרו של סדאם חוסיין.

 

אך כשהשמש זרחה על בירת עיראק, התעוררו תושביה לקולות נפץ רמים, תזכורת למציאות הנוכחית בארצם: פיצוצים, חטיפות ומוות אלים שהשתלטו על המדינה המשוחררת, כביכול.

 

יום ההכרעה בארה"ב היה עבור אזרחי עיראק רק עוד יום שגרתי של אלימות: ארבעה נהגים ירדנים נחטפו ושניים נוספים נקלעו למתקפת ירי מצד חמושים אלמונים. משטרת עיראק דיווחה, כי קבלן ממוצא לבנוני-אמריקני נחטף הלילה מביתו שבבגדד. הקבלן עבד עבור צבא ארה"ב, ונחטף בידי חמושים שדפקו על דלת ביתו.

 

בתקרית נוספת התנקשו חמושים בחייו של מנכ"ל משרד הנפט העיראקי. המנכ"ל, חוסיין עלי, נורה למוות כשיצא מביתו שבדרום בגדד. רשת אל ג'זירה דיווחה, כי חמושים עיראקים ערפו את ראשם של שלושה שוטרים במשמר הלאומי העיראקי. לפי הדיווח, החמושים פרסמו קלטת וידאו בה האשימו את השוטרים בריגול עבור צבא ארצות הברית.

 

אף אחד לא יביא לשינוי

 

"במשך 14 שנים באו והלכו נשיאים רבים בארה"ב, אבל המדיניות האמריקנית לא השתנתה כלפינו. אף אחד מהנבחרים לא יכול לספק אותי, כיוון שאף אחד מהם לא יביא לשינוי בעיראק", הסביר כרים אמין, שכעת מובטל, לאחר שהועסק על ידי הממשלה העיראקית.

 

לפני שהודיע ג'ון קרי על תבוסתו הסופית, חששו אנשי הממשל בעיראק להגיב באופן שאולי יזיק להם בהמשך. ראש הממשלה בפועל, ברהאם סלא, אמר: "אנו בטוחים שארה"ב תישאר עמנו, כי מה שמתרחש בעיראק משפיע לא רק עליה, אלא על האיזור כולו ועל הביטחון הבינלאומי". בדברים שאמר לרשת הטלוויזיה אל ערביה, הסביר סלא: "אנו מתמודדים מול טרור בינלאומי, ואני סמוך ובטוח כי הקהילה הבינלאומית תתמוך בנו".

 

אך עיראקים רבים, כמו ונדור אל קארישי, עורך עיתון מקומי, סבורים אחרת. "לכל העיראקים יש עניין בבחירות הללו.. המדיניות העתידית של ארה"ב מאוד מעסיקה את אזרחי עיראק, ועל כך יחליטו אזרחי אמריקה. אנו מעדיפים את בוש על פני קרי, כי מדיניותו ברורה לנו. הוא זה שהוביל את הקמפיין למען שחרור עיראק, ולכן עלינו לקדם בברכה את המדיניות הישנה שהנהיג, לעומת מדיניות חדשה שינהיג קרי".

 

לעומתו, הסביר סמי עבדול ראזק, אזרח מן השורה: אני מעדיך שקרי יזכה. כבר חווינו על בשרינו את המדיניות של הרפובליקנים, בוש האב ובוש הבן. הם כבר הסבירו כי הם מעוניינים בשינוי במזרח התיכון, וכבר התערבו בענייני האיזור ובענייני העולם האיסלאמי".

 

סמאר עבד אל רידא הביעה חשש, כי גם אם ייבחר נשיא חדש בארה"ב, הוא לא יטרח הרבה למען שינוי המצב בעיראק. "דבר לא ישתנה, בין אם מדובר בבוש או בקרי. אני לא מרוצה מבוש. אולי אנשים תומכים בקרי כיוון שאינם מכירים אותו, לעומת בוש, שאותו כבר מכירים. איבדנו אמון בכולם", הסבירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
עיראקים מושכים בכתפיהם נוכח הבחירות
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
יום שגרתי של אלימות (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
התעוררו למשמע קולות נפץ עזים (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים