שתף קטע נבחר

מי גרם לג'ורג' בוש להספיד את ערפאת?

הדיווחים המוקדמים מדי על מותו של יו"ר הרשות הפלסטינית גרמו לסערה תקשורתית רבתי: מה שהחל בדיווחים על מותו במספר כלי תקשורת בצרפת, הפך למבזק בהול בערוץ 2 - ומשם התגלגלה הידיעה לעולם כולו. אפילו הנשיא בוש הספיד את ערפאת, בטרם עת. פוסט מורטם

הבלבול סביב מצבו של הראיס: הטלוויזיה הפלסטינית פתחה אמש (יום ה') בגל שידורים מיוחד, "כדי להתמודד עם השמועות השקריות שמפיצה ישראל", לטענת מגיש התוכנית. סוכנויות הידיעות והרשתות הזרות פרסמו דיווחים מתפרצים בעקבות הדיווח בערוץ 2 על מותו של יאסר ערפאת.

 

וכך נראתה ונשמעה כרוניקת הדיווחים על "מותו של ערפאת": הפרשן הוותיק לענייני ערבים, אהוד יערי, דיווח בסביבות השעה 18:25 בתוכנית "6 עם": "הפרסום הצרפתי 'ברושוריין אינפורמסיון' אומר כי ערפאת מת לפני דקות אחדות. מקור צרפתי אחר - רדיו מונטה קרלו אומר שערפאת במצב של מוות קליני. הרופאים אמרו לשיראק כי מוחו חדל לפעול".

 

בעקבות דיווח זה, אמרה מגישת התוכנית, שלי יחימוביץ' ש"ערפאת נפטר", כדבריה. בתחתית המסך נכתבה שורת מידע, ובה הכיתוב: "מקורות בפריס: ערפאת אינו בין החיים". גם תחנת גלי צה"ל ציטטה באותה השעה את רדיו מונטה קרלו "המדווח על מותו של ערפאת". כתבת התחנה, שמרית מאיר, אמרה אחר כך שראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, מכחיש את הדיווח.

 

שלי יחימוביץ' סייגה ואמרה ש"אין אישור רשמי למותו של ערפאת... ככל הנראה וזאת הידיעה שיש בידינו כרגע - יאסר ערפאת נפטר. מותו נקבע בבדיקה שנעשתה לפני זמן קצר". גם הפרשן אהוד יערי מיהר לסייג את המידע, ואמר שהדיווח שלו מסתמך על מקורות צרפתיים. הוא אף ביקש מרשת אל-ג'זירה לא לצטט את הדיווח כבלעדי מערוץ 2.

 

כך הוטעה הנשיא בוש

 

מיד לאחר הדיווח הראשוני, פרסמו סוכנויות הידיעות את הדיווח של ערוץ 2. באולפן דיווחו שסוכנות הידיעות הצרפתית (AFP) מדווחת אף היא על מותו של ערפאת, בשעה שזו פרסמה ידיעה מתפרצת שציטטה את ערוץ 2. כך עשו גם סוכנויות רויטרס ואיי.פי. דיווחים אלו צוטטו בהרחבה בכלי התקשורת העולמיים והערביים. ראש ממשלת לוקסמבורג נסחף אף הוא להמולה, דיווח על מותו של ערפאת, ומאוחר יותר חזר בו.

 

דובר מטעם בית החולים בפאריז מיהר להגיב על הדיווח בסביבות השעה 18:45: "ערפאת אינו מת. מצבו הבריאותי מסובך, אך הוא אינו מת. מתוך כבוד לפרטיותו ובעקבות בקשתה של אשתו, אנו נמנעים מלמסור פרטים נוספים על מצבו".

 

ההכחשה הזו לא הספיקה כנראה להגיע לכתבים שכבר נכנסו למסיבת עיתונאים עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש. אחד הכתבים ביקש את תגובת בוש לידיעה על מותו של ערפאת. בוש הגיב: "אלוהים יברך את נשמתו" - ביטוי שמיוחס למתים.

 

כתבת הערוץ הראשון, איילה חסון, שאלה מאוחר יותר את ראש הממשלה, אריאל שרון, על מצבו המידרדר של ערפאת, וזה השיב: "ישנן הודעות סותרות והנחיתי את שרי הממשלה שכל עוד לא תהיה הודעה רשמית אנו לא נעסוק בסוגיה. לכן לא אוסיף דבר בנדון".

 

הפלסטינים: ישראל זורעת שמועות

 

בעקבות הדיווחים, מיהרו בטלוויזיה הפלסטינית לפתוח את קווי הטלפון לטובת הצופים המעוניינים לעלות לשידור. לפני כן שודרו קליפים בכיכובו של ערפאת, כיאה לרגעים קשים ברשות הפלסטינית.

 

מוחמד אל-לבדי, בכיר ברשות הפלסטינית שהתארח באולפן הטלוויזיה הפלסטינית, אמר: "ישראל מנסה להפיץ שמועות כדי לפצל את העם הפלסטיני ולגרום למאבק פנימי ולזכות בתועלת". 

 

בתוכנית ראיינו את רופאו של ערפאת, ד"ר אשרף אל-כורדי, וכן גורמים פלסטינים אחרים שקראו "לא להישמע לשמועות הבלתי אחראיות שמפיצה ישראל".

 

כלי תקשורת רבים בעולם התייחסו לדיווחים בישראל תוך בלבול בין כלי התקשורת. רשת אל-ג'זירה למשל התייחסה לדיווח ב"תחנת השידור הצבאית בישראל", והקרינה תמונות מערוץ 1.

 

אל ג'זירה "צלבה" את יורם בינור

 

רשת אל-ג'זירה ראיינה את כתב ערוץ 2, יורם בינור, ו"צלבה אותו" על הדיווח בדבר מותו של ערפאת, וכך זה נשמע:

 

על מה התבססו הדיווחים בכלי התקשורת הישראלית?

 

בינור השיב: "יש להבהיר כמה דברים: כל ידיעה שפירסמנו, יוחסה לכלי תקשורת זרים או מקורות זרים. כל הידיעות שלנו הועברו ממקורות אלו וציינו זאת במפורש. למרבה הצער, מי שציטט אותנו טען שהאינפורמציה היא בלעדית לנו וזה לא נכון. כל מידע שהעברתי מהמוקטעה, בדקתי אותו היטב עם המקורות הפלסטינים. הפרשנים אצלנו שמסרו את הידיעה על מותו של ערפאת ציינו ממי הם לקחו את הידיעה. היא לא היתה בלעדית שלנו".

 

המראיין הקשה: אך אתם מודיעים שוב ושוב על מותו של ערפאת? האם אתם מנסים לזרוע בלבול בקרב החברה וההנהגה הפלסטינית?

 

"בקשר להאשמה שאנחנו רוצים ליצור בלבול בקרב הפלסטינים - זה לא נכון. אני מייצג רק את ערוץ 2. אני עובד בשטחים 23 שנה ומעולם לא הואשמתי בכך. אינני יכול להיות סניגור של כלי תקשורת אחרים בישראל, אולי הם טעו, אך נושא בריאותו של ערפאת היא נושא בעל חשיבות עליונה בישראל. זה לא סוד שיש ישראלים שלא רוצים שערפאת ימשיך בתפקידו כפי שהיה, אך אנחנו, ככלי תקשורת בלתי-ממשלתיים בישראל, איננו שותפים בשום צורה למערכה, אם יש כזאת, נגד הפלסטינים, ושוב - אם העברנו ידיעה בנושא - ציינו במפורש את מקורה של הידיעה".

 

התגובה: לא הודענו על מותו של ערפאת

 

מחדשות ערוץ 2 נמסר ל-ynet: "אהוד יערי לא הודיע על מותו של ערפאת אלא חזר, אמר והדגיש שרדיו מונטה קרלו וסוכנות ידיעות בינלאומית צרפתית לענייני המזרח התיכון מדווחים כי ערפאת איננו בין החיים. הוא חזר וסייג את זה בשידור ונתן את המקור המדויק על הידיעה.

 

ראש ממשלת לוקסמבורג הודיע שערפאת מת, וכמו כל כלי התקשורת בעולם, שידרנו זאת. לאחר מכן הייתה הכחשה של דובר בית החולים, שידרנו גם את זה. אנחנו דוחים כל ניסיון להדביק לנו את הידיעה על מותו. כדאי לשים לב לכך שהידיעה הראשונה על התדרדרותו של ערפאת הייתה של יערי במבזק חצות, וכל עיתוני העולם ציטטו אותה".

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי הולר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הדיווח המוקדם על מותו של ערפאת
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ 2
שלי יחימוביץ'. דיווחה וסייגה
צילום: ערוץ 2
צילום: איי אף פי
בוש הספיד
צילום: איי אף פי
מומלצים