שתף קטע נבחר

צה"ל מאשר: מזל"ט של חיזבאללה חג בשמי הצפון

בהודעת הארגון נאמר: "בתגובה לחריגות האויב בשמי לבנון, חג מזל"ט של חיזבאללה בשמי צפון פלסטין". בצה"ל קבעו: הדיווח אמין, ומוכיח את הימנעותה המתמשכת של ממשלת לבנון מלקיים את התחייבויותיה. המזל"ט התרסק כנראה בדרכו חזרה. סוכנות "רויטרס": דייגים משו את שרידיו מן המים. עכשיו יצטרכו בחיל האוויר לבדוק: כיצד ייתכן שכלי הטיס חדר לישראל והסתלק מבלי שאיש הבחין בו

עליית מדרגה בפעולות חיזבאללה בגבול הצפון: בהודעה דרמטית דיווח בצהריים (יום א') הארגון, כי מזל"ט ששיגר חג הבוקר בשמי ישראל מעל יישובי הצפון, ביצע סדרת צילומים ושב לבסיסו בשלום. בצה"ל אישרו הערב את הדיווח אודות החדירה. על פניו, נראה שמדובר בכישלון צורב לחיל האוויר, שיצטרך עתה לחקור כיצד חדר המזל"ט והסתלק - מבלי שאיש הבחין בכך.    

 

תחילה הגיבו גורמי צבא באומרם ש"כלי טיס זעיר, כנראה מזל"ט זר, התרסק בשעות הבוקר בשטח לבנון". על פי סוכנות "רויטרס", דייגים בנאקורה משו את שרידי המזל"ט מן המים והעבירו אותו לאנשי חיזבאללה. אפשר שההתרסקות הייתה בדרך חזרה.

 

רק לאחרונה איים מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, להשתמש באמצעים חדשים כדי למנוע כניסת מטוסי חיל האוויר, החודרים לתחומה האווירי של לבנון. נסראללה אמר בכינוס בביירות: "אני רוצה לומר זאת בזהירות - לנוכח החדירות האוויריות, עלינו לכפות משוואה חדשה על האויב הישראלי. בקרוב, תוך שימוש באופציה לאומית הגיונית, אנו עשויים לכפות משוואה חדשה". אז לא ציין באילו אמצעים מדובר. 

 

בהודעת הארגון מהיום נאמר: "בתגובה לחריגות האויב בשמי לבנון, מודיעה ההתנגדות האיסלאמית על כך שמזל"ט שלה חג מעל שמי צפון פלסטין לסדרת משימות מבצעיות, והמזל"ט שב לבסיסו בשלום". בימים האחרונים הודיע הארגון שימצא את הדרכים להגיב לתקיפות חיל האוויר הישראלי וחדירותיו לשמי לבנון.

 

עוד נאמר כי "הארגון יעשה שימוש במזל"ט, מסוג מירסאד 1 (מירסאד פירושו תצפית או מארב) בכל פעם שהאויב יחדור ויפגע בריבונות הלבנונית באמצעות מטוסיו".

 

מדובר בהתפתחות דרמטית שבאה בשעה שבה מתרבים הלחצים על ממשלת לבנון וממשלת סוריה להשתלט על המיליציות החמושות של חיזבאלה בשטח הלבנוני, בשעה שסוריה מתבקשת להסיג את כוחותיה מהמדינה.

 

הודעת חיזבאללה פורסמה שעה שגובר הוויכוח במדינה על הנוכחות הסורית, סוגיה שהפכה למרכזית במשבר הפוליטי הלבנוני הקשור להארכת כהונתו של הנשיא הלבנוני, אמיל לחוד, התפטרות ממשלתו של רפיק אל-חרירי וכינונה של ממשלה חדשה פרו-סורית יותר מקודמתה בראשות ראש הממשלה לשעבר, ראשיד כראמה.

 

בצה"ל אומרים כי "האירוע הינו חלק מפעילות טרור בתמיכת איראן וסוריה תחת חסות לבנונית, שנועדה לפגוע בתושבי מדינת ישראל. "זוהי דוגמה נוספת להימנעותה המתמשכת של ממשלת לבנון מלקיים את התחייבויותיה האזוריות והבינלאומיות, ולהחיל את ריבונותה על הנעשה בשטחה ומשטחה, דבר העלול לפגוע בה ובתושביה", נאמר בהודעת דובר צה"ל. עוד נאמר כי "מדינת ישראל רואה בחומרה כל חדירה לשטחה הריבוני, באוויר, בים וביבשה, ותפעל כדי לשמר את ההגנה על תושביה".  

 

ראש עיריית נהריה: זה בלון ניסוי של חיזבאללה

 

ראש עיריית נהריה, רון פרומר, סא"ל במיל' ששירת בעבר כסגן מפקד השייטת, אמר ל-ynet כי להערכתו מדובר בבלון ניסוי שמנסה החיזבאללה להפריח, במטרה ללמוד את תגובת ישראל, ותו לא.

 

"לא קיבלנו שום התרעה על פעילות צבאית או ביטחונית חריגה, והחיים בעיר נמשכים כסדרם", אמר פרומר. "נהריה היא עיר למודת ניסיון. הרבה שנים אנחנו סובלים מדיסאינפורמציה שטורחים כל מיני ארגונים להפיץ".

 

פרומר ציין כי אם יתברר בסופו של דבר כי הודעת החיזבאללה נכונה, הרי שמדובר בעניין צבאי טהור. "אין לי שום ספק שיש כל מיני ערוצי מודיעין, שמפעילים גורמים עוינים על מדינת ישראל. אני לא מאמין שהם הגיעו לרמה כזו, של שיגור מזל"ט, ואם אכן כך קרה, צריך להתמודד עם זה ברמה הצבאית".

 

גדודי אל-אקצה מיהרו לברך

  

בכיר בגדודי חללי אל-אקצה אמר ל-ynet בתגובה להודעת החיזבאללה כי הארגון מברך את האחים בהתנגדות האיסלאמית. לדבריו, "הודעת החיזבאללה היא תמיכה מוראלית חשובה ביותר בעם הפלסטיני".

  

יושב ראש סיעת "חד"ש", מוחמד ברכה, הגיב: "ישראל קוצרת את מה שזרעה באמצעות הרבה פרובוקציות נגד לבנון וריבונותה".

 

ברכה אף אמר כי אם ההודעה נכונה, הרי שמדובר בהסלמה חמורה, "אולם ישראל היא האחרונה להלין על כך. זה היה תסריט לא בלתי צפוי לנוכח מדיניות צה"ל וחיל האוויר בדרום לבנון".

 

ח"כ אחמד טיבי אמר: "על ישראל ללמוד לקח מהסתבכותה בעבר בבוץ הלבנוני, שגרם להרבה מאוד כאב ודמעות בישראל. ישראל צריכה להבין פעם אחת ולתמיד כי עליה לכבד אחת ולתמיד את ריבונותה של לבנון, ולהבין כי כל הפרובוקציות מובילות רק לעוד אלימות והסלמה".


פורסם לראשונה 07/11/2004 13:53

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נסראללה איים
צילום: איי פי
נהריה מגובה הקרקע
צילום: גילי סופר
צילום: גלי תיבון
שישראל תלמד לקח. טיבי
צילום: גלי תיבון
מומלצים