שתף קטע נבחר

כתב אישום נגד בתי הזיקוק על זיהום אוויר חמור

הוגש גם נגד מפעל כרמל אולפינים, עקב שתי תקלות שאירעו במפעלים לפני כשנה, ואשר בעקבותיהם זוהם אזור מפרץ חיפה קשות בעשן שחור למשך שעות. בז"ן: "אנו משקיעים מיליונים באמינות ובטיחות"

המשרד לאיכות הסביבה הגיש היום (ב') בבית משפט השלום בחיפה כתב אישום נגד חברת בתי זיקוק לנפט, חברת כרמל אולפינים ו-13 בכירים בחברות האלה, בגין גרימת זיהום אוויר חמור.

 

בין הנאשמים: מנכ"ל בתי הזיקוק, ישר בן מרדכי, ומנכ"ל כרמל אוליפינים, צ'רלי שפר.

 

מדובר בשני אירועים חמורים של זיהום אוויר. באירוע הראשון ב-15 בספטמבר 2003, עקב קריסת מערכת החשמל של בתי הזיקוק המשרתת גם את מפעל כרמל אולפינים (מתקן האתילן), כיסה ענן עשן שחור את אזור מפרץ חיפה במשך כ-4 שעות ותושבי האזור נתבקשו להימנע משהיה ממושכת מחוץ לבתים.

 

בעקבות האירוע מינתה השרה לשעבר לאיכות הסביבה, פרופ' יהודית נאות צוות חקירה. זה המליץ בין השאר לפתוח בחקירה פלילית נגד מנכ"ל בתי הזיקוק (בז"ן), ישר בן מרדכי, ומנכ"ל כרמל אולפינים, צ'רלי שפר, ונקיטה בשורה של צעדים למניעת מקרים דומים בעתיד.

 

בכתב האישום שהוגש היום נאמר, כי על הנאשמים היה לנקוט באמצעים התפעוליים והטכנולוגיים הנדרשים כדי למנוע פליטת עשן שחור. עוד נכתב, כי "במעשיהם ומחדליהם גרמו הנאשמים לזיהום חזק או בלתי סביר של אוויר המפריע או עשוי להפריע לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים". כמו כן הם מואשמים שלא עשו די כדי למנוע מחדל שכזה.

 

אירוע נוסף אירע ב-5 באוקטובר 2003. אז אירעו שיבושים בהפעלת ובפעולת מערכות שונות במפעל בתי הזיקוק בחיפה ובכלל כך בהפעלה ובפעולה של אספקת הקיטור ללפידים, וכתוצאה מכך נגרמו שיבושים חמורים בשריפת הגזים בלפידים. גם במקרה זה נפלט עשן שחור לאוויר במשך כ-5 שנים.

כתב האישום כולל גם את המקרה הזה והנאשים מואשמים בכך שלא עשו די כדי למנוע את האירוע המסוכן.

 

כתב האישום מכיל את הסעיפים הבאים: גרימת זיהום חזק או בלתי סביר של אוויר - בנסיבות מחמירות; הפרת הוראות אישיות - בנסיבות מחמירות; פליטת עשן שחור - בנסיבות מחמירות; גרימת זיהום חזק או בלתי סביר של אוויר - בנסיבות מחמירות.

 

השר אילן שלגי, מ"מ השר לאיכות הסביבה, אומר בעקבות הגשת כתב האישום: "מעתה מנהלים בחברות מזהמות ייענשו באופן אישי על זיהום הסביבה. מנהל היודע שהוא באופן אישי ייקנס או ישב בכלא בגין זיהום הסביבה יחשוב היטב לפני שיזהם לכולנו את האוויר או המים. על מערכת המשפט להפוך את הזיהום לבלתי משתלם ולגזור על עבריינים סביבתיים קנסות מקסימליים ועונשי מאסר".

 

דובר בז"ן (בתי זיקוק לנפט) מסר בתגובה כי כתב האישום טרם התקבל בחברה, והיא אינה יכולה להתייחס אליו. "לגופו של עניין", הוסיף, "יש להדגיש כי באירוע לא נגרם שום זיהום, עובדה הנתמכת בנתוני תחנות הניטור ובבדיקות מעמיקות נוספות שנערכו ע"י מומחים וגורמים מקצועיים. המערכות המותקנות בבזן למניעת תקלות מסוג זה הן הפתרון הטכנולוגי האוניברסאלי הנכון והן מושתתות על התקנים המחמירים ביותר בעולם. בזן מיישמת עתה את המסקנות והלקחים שגובשו במשותף עם משרד התשתיות ועל דעת המשרד לאיכות הסביבה ומשקיעה מיליוני דולרים נוספים בנושאי אמינות ובטיחות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי פרידמן
ענן העשן במפרץ חיפה (ארכיון)
צילום: גבי פרידמן
מומלצים