שתף קטע נבחר

שרון: הכל גועש, תנו לי קצת שקט!

כבר זמן רב לא נראה ראש הממשלה ציני וכועס כל כך. בכנס פעילים במצודת זאב הוא תקף את כולם: השמאל, הימין, התקשורת. "מתחשק לי לזעוק, תנו לי קצת שקט, שכל אחד יעשה את מלאכתו". הוא הבהיר שלא יגנוז את תוכנית ההתנתקות והעביר את הכדור למגרש הפלסטיני, בשני מבחנים ראשונים: הפסקת ההסתה במערכת החינוך ובתקשורת

"הכל רועש וגועש. שמועה רודפת שמועה. הפלסטינים יתקפו, חיזבאללה יתקוף, מזל"טים באוויר, מנהרות מתחת, איראן מאיימת. הפרשנים בודקים, מחלקים ציונים, הפוליטיקאים בודקים איך הם בתמונה. הכל מסביבי רועש ואני רוצה לזעוק: שקט, מעט שקט, כל אחד יעשה את מלאכתו".

 

כבר זמן רב לא נראה ראש הממשלה ציני וכועס כל כך, כפי שנראה הערב (יום ה') בכנס פעילים במצודת זאב. ערב הבחירות למוסדות הליכוד, חידש שרון את קריאתו המפורסמת: "לכו להצביע, אל תתנו לטירוף החיצוני והקיצוני להשתלט עלינו". בפעם השנייה בתוך שבוע הוא תקף את יריביו במפלגה ואמר כי הוא עצמו מתכוון להתמודד גם בבחירות הבאות. אבל את עיקר הדברים הקדיש למתקפה חריפה כמעט על כולם: השמאל, הימין, התקשורת.    

 

"חוזי השחורות נאחזים בכל רמז", אמר שרון. "הכל שחור, הכל חמור, כולם נגדנו. דעות נשמעות, אולי לעצור את ההתנתקות, אולי להמתין ולהשיג פתרון טוב יותר. משמאל רוצים ויתור גדול ומהיר יותר, בימין הקיצוני, תוך קריצת עין ערמומית, רוצים פשוט למנוע את היציאה מעזה. שמועה רודפת שמועה".

 

"אנחנו חיים בתקופה של מבוכה, מוגזמת לדעתי. השאלה שאינה פוסקת מה יהיה מחר, מי ילחץ על ישראל, מי ידחוף אותה לפתרון. האם לוותר על ההסכם תמורת הזיות השמאל והתחכמות הימין, שחברו יחד כדי למנוע הסדר שהוא הטוב ביותר לישראל?" תהה שרון, והשיב בשלילה: "זאת תהיה טעות חמורה מצידה של ישראל. אינני מתכוון לטעות כאן, זה יהיה חוסר אחריות".

 

בסוף דבריו הציג שרון שאלה פתוחה: "מה יקרה מחר? במה תיבחן ההנהגה הפלסטינית?" הוא השיב: "ישראל לא תוותר על הדרישה לאסוף את הנשק ופירוק ארגוני הטרור, אך ברור שזהו תהליך מורכב יותר. לעומת זאת, ישנן שתי דרישות קלות יותר שנמצאות בדרישה ישירה, עליהן יש לעמוד מיידית ובהן תיבחן ההנהגה הפסלטינית: הפסקת התעמולה הארסית וההסתה המתמשכת בתקשורת הפלסטינית, ושינוי והיפוך מגמה במערכת החינוך.

 

לדברי ראש הממשלה, "ההסתה הארסית בטלוויזיה ובמערכת החינוך היא השורש והיסוד להתרחבות מעגל המתאבדים והטרור, והיא מסוכנת יותר מן הנשק. חייבים להפסיק את הקייטנות והשיעורים שמעודדים אלימות. כל זה, עוד לפני ביצוע מלא של השלב הראשון של מפת הדרכים, יהיה מבחן לחשיפת פניה האמיתיים של ההנהגה הפלסטינית". 

 

פרשנות: בגלל עוזי לנדאו, בגלל ערפאת

 

זו הפעם השנייה בתוך שבוע שראש הממשלה מכנס פעילים פוליטיים. שרון הבין לאחרונה כי עליו לחזק את אחיזתו במוסדות הפוליטיים של תנועתו, וכן לחזק את הקשר עם הפעילים בשטח. ההבנה הזו, שנבעה מתהליכים שהתרחשו בליכוד בתקופה האחרונה, תהליכים שבהם שרון נחל תבוסה אחר תבוסה ומכה אחר מכה ליוקרתו, הבהירו לו היטב כי עליו לנסות ולייצב את המערכת הפוליטית הפנים-מפלגתית.

 

כאמור, בפעם השנייה השבוע הבהיר שרון חד-משמעית כי בכוונתו להתמודד על ראשות הליכוד גם במערכה הפוליטית הבאה שתהיה. בסביבתו הסבירו כי המסר הזה נועד להבהיר שהדרך לראשות הליכוד עוברת דרכו לכל אותם גורמים בתנועה, בהם שר האוצר נתניהו, שהודיעו כי גם הם מתכוונים להתמודד על ראשות המפלגה.

 

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי אין לייחס את הדברים שאמר שרון לכוונה כלשהי להכריז בתקופה הקרובה על בחירות. "מבחינתנו", אמר בכיר בלשכה, "אין בחירות והאופציה הזאת לא קיימת כרגע".

 

שרון, כמו רוב הגורמים במערכת הפוליטית, חש בתקופה האחרונה כי העניינים יוצאים מעט מכלל שליטה, שכן מותו של ערפאת הצליח ללא ספק לזעזע את אמות הסיפין הפוליטיות. אי לכך, אמר ראש הממשלה את אשר אמר בעניין "השקט" שהוא דורש מחברי מפלגתו ובכלל.

 

נקודה נוספת שאין להתעלם ממנה היא הקריאה לחברי המרכז להגיע ביום ראשון ולהצביע בבחירות לראשות המוסדות. בסביבתו של ראש הממשלה אומרים כי המאבק החשוב באמת הוא על ראשות המרכז, תפקיד עליו מתמודדים השר צחי הנגבי וח"כ עוזי לנדאו, מאבק שעל פי סקרים שונים שבוצעו לאחרונה, הוא צמוד.

 

לראש הממשלה אינטרס מרכזי שהנגבי, בו הוא תומך, ייבחר לראשות המרכז. גם את ההתנתקות וגם את ממשלת האחדות יהיה לו קשה הרבה יותר לקדם עם מרכז בראשותו של עוזי לנדאו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שמועה רודפת שמועה. שרון
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
שני מבחנים. אבו מאזן
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מזל"טים למעלה, מנהרות למטה. נסראללה
צילום: איי פי
מומלצים