שתף קטע נבחר

"שרון הסכים להעביר כ-300 מיליון לחרדים"

במגעים בין החרדים לאנשי שרון על תמיכה בתקציב, הוסכם כבר על העברת בין 250 ל-350 מיליון שקל למוסדות החינוך של החרדים, והפער בין הצדדים הולך ומצטמצם. מזכיר הממשלה אמר ל-ynet: "אני אופטימי שהתקציב יעבור השבוע בקריאה ראשונה". השר לפיד: "לא נסכים לקנות את החרדים"

אנשי שרון הסכימו להעביר בין 250 ל-350 מיליון שקל למוסדות החינוך של החרדים תמורת תמיכה בתקציב בקריאה ראשונה שנייה ושלישית. כך נודע אמש (שבת) ל-ynet. השר יוסף (טומי) לפיד מגיב: "תו מחיר של 350 מיליון שקלים נשמע לנו מוגזם".

 

מזכיר הממשלה, ישראל מימון, אמר ל-ynet: "הפערים במשא ומתן עם החרדים הצטמצמו, אני אופטימי שנצליח להעביר את תקציב המדינה עוד השבוע".

 

ראש הממשלה מבקש להעביר את התקציב בקריאה ראשונה עוד השבוע. היום צפויה פגישה נוספת בין צוות המשא ומתן של הליכוד לסיעות יהדות התורה והמפד"ל, שלמרות פרישתה מהממשלה ומהקואליציה צפויה לתמוך בתקציב, כמובן רק במידה והדרישות שהציבה יתמלאו. 

 

הפגישה ביום חמישי האחרון התפוצצה בעקבות דרישות חדשות של החרדים שנאמדו בכ-200 מיליון שקלים. מזכיר הממשלה סיים את הישיבה ושלח את כולם הביתה "לעשות חשבון נפש". מאז נעשו מספר שיחות טלפון בין הצדדים והפערים הצטמצמו לכדי 100 מיליון שקלים, פער שלפי הערכת כל השותפים למשא ומתן, ניתן לסגירה.

 

ח"כ משה גפני, שמנהל את המשא ומתן מטעם סיעתו, אמר ל-ynet: "אני אופטימי שנצליח לסגור עוד השבוע אבל המשא ומתן עדיין לא הסתיים. הדיון כרגע יותר מקצועי מאשר פוליטי ושינוי לא מהווה איום".

 

עוד מתברר כי שר האוצר רצה את תמיכת החרדים גם בימי רביעי בכנסת, אז מונחות הצעות חוק פרטיות, מחשש שהח"כים ינצלו את הקואליציה השברירית ויעבירו הצעות חוק שיעלו הון לקופת המדינה, אך החרדים סירבו. מצדו של שרון, ביקשו לגייס את החרדים גם להצבעות האי-אמון המובאות בימי שני. החרדים סירבו והביעו את הסכמתם לתמיכה בתקציב בלבד.

 

המשא ומתן בין הליכוד ליהדות התורה נמצא באור הזרקורים אך ראש הממשלה יודע כי לא יוכל להעביר את התקציב רק בתמיכת החרדים, לכן מתנהלים מגעים מתקדמים גם עם המפד"ל.

 

מזכיר הממשלה מימון וראש אגף התקציבים באוצר, איתן הבר, נפגשו בתקופה האחרונה מספר פעמים עם יו"ר סיעת המפד"ל, ניסן סלומיאנסקי, שגם הוא שיגר אמש אופטימיות ביחס לתמיכת מפלגתו בתקציב, למרות שפרשה מהממשלה ומהקואליציה.

 

לדבריו, "אני מניח שהתקציב יעבור השבוע גם בגלל ששר האוצר יוצא להודו והם רוצים לסיים זאת לפני צאתו". סלומיאנסקי סירב לפרט את רשימת הדרישות שהציבה המפד"ל אך טען כי "הדרישות הגונות והן קשורות לנושאי הישיבות ונושאי רווחה. אנחנו לא מנצלים לרעה את הלחץ בו שרוי ראש הממשלה, אך גם לא יוצאים לתקשורת שכן אפשר לקבל יותר בשקט מאשר ברעש תקשורתי ודי לחכימא ברמיזא..."

 

דווקא באוצר אמרו שהמשא ומתן רחוק מסיום. בסביבתו של שר האוצר אמרו ש"כל הסיפור הזה עולה יותר מדי כסף. אנשי האוצר משמשים במשא ומתן כקופאים שכל תפקידם לתת תווי מחיר לכל דרישה. שר האוצר טרם נכנס לעובי הקורה, כרגע כל העסק מתנהל על ידי פקידים בלבד".

 

לפיד: לא נסכים לקניית החרדים

 

ומה עם שינוי? שר המשפטים יוסף (טומי) לפיד לא חזר בו מהאולטימטום שהציב לשרון. "לא נסכים לקנות את החרדים", אמר לפיד ל-ynet. לדבריו, "מה שצריך זה להכניס את מפלגת העבודה לקואליציה ולא להחזיר לחרדים את כל מה שהורדנו להם בשנתיים האחרונות. תו מחיר של 350 מיליון שקלים נשמע לנו מוגזם".

 

שר המשפטים הוסיף: "אם חסר להם חלב בגני הילדים או תקציב לארוחת בוקר והם דורשים לשם כך 12 מיליון שקלים אז לא נתנגד אך במידה והדרישות של החרדים יסתכמו במיליוני שקלים נתנגד לתקציב".

 

מנגד אמר ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה): "מדי שנה מועברים מיליארדי שקלים מבלי שהאזרחים יודעים לאן הולך הכסף והכל נעשה באמצעות ערפל קרב בדמות כמה מיליוני שקלים לחרדים. יש סעיפים רבים שצריך לבדוק בקפידה. הנושא של 'החרדים עושקים את הקופה' כבר משעמם".

 

ואילו ביחד לא מפסיקים לזגזג. בשבוע שעבר הודיע יו"ר התנועה, יוסי ביילין, כי יחד תתמוך בתקציב כדי לא לשבש את ההתנתקות, אולם מרבית חברי סיעתו, שבניגוד אליו, יכולים להצביע בפועל, מסרבים לתמוך בתקציב של נתניהו. אחד מהם אף אמר ל-ynet ביחס לדרישתו של ביילין: "במקרה זה, ההצבעות של חברי הסיעה לא יפעלו לפי דעתו של היו"ר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. "עוד השבוע"
צילום: רויטרס
אתר הכנסת
גפני. "אופטימי"
אתר הכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. האולטימטום בעינו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים