שתף קטע נבחר

מחירי המלפפונים: יותר מ-10 שקלים לקילו

מלפפון לעשירון העליון; רוצים להכין סלט? הוא עלול לעלות לכם ביוקר: מחירי המלפפונים הגיעו אתמול לשיא של 14.30 שקלים לק"ג. ביוני האחרון עוד אפשר היה לקנות ק"ג מלפפונים בפחות משקל. החדשות הרעות: גם העגבניות בדרך למעלה

הקונים בסופרמרקט "24" בירושלים התקשו להאמין למראה עיניהם: המלפפון, אחד הירקות הבסיסיים ביותר בתפריט הישראלי, נמכר במחיר ששמור בדרך כלל לפירות אקזוטיים במיוחד – 14.30 שקלים לק"ג.

 

בשאר רשתות השיווק מצב הדברים לא היה טוב בהרבה: בסניף "מגה" בכפר סבא עמד מחיר ק"ג מלפפונים על 10 שקלים, ובשאר הרשתות על 9 שקלים. גם מי שבחר לצאת לשווקים הפתוחים גילה שעבור ק"ג מלפפונים עליו לשלם מ-7 עד 8 שקלים.

 

לפני ארבעה חודשים המצב נראה לגמרי אחרת. 50 ק"ג מלפפונים נמכרו בנתיבות במחיר מדהים של 10 שקלים בלבד – אותו סכום שמספיק היום לקניית ק"ג בודד.

 

מגדלי המלפפונים טוענים שדווקא מחירי ההפסד שבהם נמכרו המלפפונים בשבעת החודשים האחרונים הם שהובילו לעליית המחירים הנוכחית. "מכרנו את הירקות ב-80 אגורות לקילו והגענו לסף פשיטת רגל ולחובות גדולים", אומר עמוס שהביאן, מגדל מלפפונים ממושב אחיטוב. "בעקבות ההפסדים שתלנו כמות קטנה יותר של מלפפונים, ולכן ההיצע קטן לעומת הביקוש".

 

מנהל אגף גידולי שדה ובתי צמיחה במועצת הצמחים, ניסן סריזדה, אמר אתמול כי התייקרות המלפפונים היא רק הראשונה בסדרה ארוכה של עליית מחירים.

 

הבאות בתור, לדבריו, יהיו העגבניות. "היות ומדינת ישראל אינה תומכת כלכלית בוויסות שווקים, חקלאים נאלצו להקטין את כמות השתילים ולעבור לגידולים אחרים. ירידת הטמפרטורות הקטינה גם היא את היבולים, והמשמעות הכללית היא ירידה של שני שלישים מכמות המלפפונים השבועית. צףמצום הכמות מקפיץ את המחיר, והדבר נכון גם לגבי העגבניות".

 

לדברי סריזדה, בעקבות עליית מחירי המלפפונים והעגבניות צפויה התייקרות בכלל מחירי הירקות בשוק. "הצרכנים מפסיקים לקנות את המלפפון והעגבניה היקרים, ועוברים לירקות אחרים. כתוצאה מעליית הביקוש לירקות אחרים, עולה גם המחיר של הירקות הללו".

 

עליית המחירים השפיעה לרעה על היקף המכירות: סמי אניס מסופרמרקט "24" שבירושלים מספר כי מאז שהציב את השלט 14.30 מעל ערימת המלפפונים חלה ירידה משמעותית במספר הקונים. "אנשים לוקחים מלפפונים מהערימה, ווכשהם מגיעים לקופה ומבינים את המחיר – מחזירים אותם לערימה" אומר אניס. "במקום חצי קילו הם קונים 2-3 יחידות".

 

צרכנים זועמים: "זה מחיר מטורף"

 

עליית מחירי המלפפונים עוררה את זעמם של רבים מהקונים שהגיעו אתמול לרשתות השיווק. רבים מהם הסתפקו רק בשניים-שלושה מלפפונים בעקבות המחיר הגבוה, אחרים פשוט הוציאו את הירק הפופולרי מרשימת הקניות.

 

שרה פלקסברג, אם לחמישה מירושלים, סיפרה כי החליטה לקנות פחות מלפפונים לאור עליית המחירים. "קניתי הרבה פחות ממה שאני קונה בדרך כלל. זה מחיר מוגזם, ממש כמו בחנויות באירופה".

 

אתי אור, שערכה אתמול קניות בשוק מחנה יהודה בעיר, מציעה לארגן חרם צרכנים במטרה להוריד את המחירים: "אני אקנה מלפפונים רק אם לא תהיה לי ברירה. אם מספיק אנשים לא יקנו, ייווצר עודף במחסנים, והמחירים יירוד".

 

אבל היו גם"מכורים" כמו אמיר מערון, שהתקשו לוותר על הירק האהוב למרות מחירו הגבוה. "המחיר פשוט לא נורמלי", אומר מערון, "אבל בכל זאת קניתי חצי קילו מלפפונים. זה ירק שאני בחיים לא אוותר עליו".

 

מזכ"ל תנועת המושבים, איתן בן דוד, אמר בתגובה להתייקרות: "כעת, הצרכנים והמדינה יפגעו פעמיים: פעם אחת מהתיקרות מחירי הירקות שתפגע בכיס של כל אחד ובמיוחד בשכבות החלשות שצורכות ירקות רבים ופעם שניה מההשפעה שתהיה על מדד המחירים לצרכן, שתביא לגל של התיקרויות נוספות במשק. הנזק לכלכלת המדינה ממצב זה יכול להגיע לעשרות ומאות מיליוני שקלים.

 

"אם המדינה היתה משכילה לטפל במשבר המחירים מבעוד מועד, במחיר של כמה מיליוני שקלים ניתן היה לטפל בעודפי הירקות והפירות מיד עם הווצרותם ולעצור את רכבת ההרים המטורפת שאנו נמצאים בתוכה. בניגוד למה שחלק מהאנשים חושבים, גם החקלאים אינם מעונינים במחירים מטורפים ומעדיפים למכור את תוצרתם לכל אורך השנה ברמת מחירים ורווחים סבירה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מריאן הול
מלפפונים בשוק: מחירי הזהב בשיא, וכך גם המלפפונים
צילום: מריאן הול
מומלצים