שתף קטע נבחר

כתב אישום נגד האוהד שהטריד את קלינגר לפני כשנה

כשנה אחרי ששלח לו הודעת SMS בה היה כתוב: "מאחלים לך שתמות, עדיף שתחיה בסבל", הוגש היום כתב אישום נגד ערן פרחן, אוהד מכבי ת"א בן 27. קלינגר עצמו נקנס ב-2,000 ש"ח בעקבות ביקורת שהעביר על שופט. ראש אגף מבצעים במשטרה, ברטי אוחיון: "נוכחות משטרה תורמת להגברת האלימות"

מחלקת התביעות של משטרת מחוז תל אביב הגישה כתב אישום לבית משפט השלום בתל אביב נגד ערן פרחן, תושב העיר בן 27, באשמה כי הטריד את מאמן מכבי תל אביב, ניר קלינגר. על פי כתב האישום, שלח פרחן לקלינגר הודעות ובהן נכתב: "היינו מאחלים לך שתמות, אבל מעדיפים שתחיה בסבל". הפרשה החלה באוקטובר שנה שעברה בשיאה של סאגת נמני-בנין ובמאבק הגדול של חלק מאוהדי מכבי במאמן. קלינגר סבל מאיומים חייו הן בטלפון בבית והן דרך הודעות SMS למכשיר הסלולרי.

 


 

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא. קלינגר (צילום: AP) 

 

המאמן הגיש תלונה עוד באותו החודש ורק לאחר כשנה, כאמור, הוגש כתב האישום. טחנות הצדק עבדו לאט, אבל כנראה שגל האלימות האחרון במגרשים שהעיר את הפוליטיקאים ואת הועדות למיניהן, עשה את שלו וזירז את הבירוקרטיה.

 

קלינגר עצמו נקנס בבית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל בכ-2,000 שקל, בעקבות דבריו החריפים כנגד אלון יפת במשחק ההפסד של מכבי תל-אביב למכבי חיפה, לפני שבועיים בקריית אליעזר (0:3). בהחלטתו ציין בית הדין כי לאורך הקריירה שלו כשחקן וכמאמן, קלינגר מעולם לא הגיע לבית הדין, ולכן העונש שלו הוא קל יחסית.

 

המשטרה אשמה?

 

ההתאחדות לכדורגל קיימה כנס חירום בנושא האלימות בנוכחות נציגי המשטרה ומשרד המשפטים. ראש אגף המבצעים במשטרת ישראל, ניצב ברטי אוחיון, הפתיע את באי הכנס, כשאמר כי כלל לא בטוח שרמת האלימות במגרשים עלתה לעומת השנה שעברה, אולם בסך הכל ישנה עלייה של 400% באירועי האלימות סביב המשחקים. 

 

אוחיון הוסיף, כי לדעתו, הנוכחות המשטרתית תורמת לעליה ברמת האלימות. בעתיד, הוסיף אוחיון, רק כ-25% מהאמונים על שמירת הסדר יהיו שוטרים וגם הם יהיו כוח מקצועי כדוגמת היס"מים. אוחיון ציין את פרוייקט הסדרנים המקצועיים וטען כי יחד עם ההתאחדות לכדורגל והקבוצות, יוקם צוות שמטרתו לטפל במרבית עבודת השיטור המתבצעת כיום על ידי השוטרים.

 

שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה, סיפר כי רק לאחרונה הוגשו שני כתבי אישום נגד אוהדים שצעקו "מוות לערבים", ובהם עונשי מאסר על תנאי. ניצן הוסיף כי הוא מקווה כי עם הזמן יחמירו בתי המשפט בעונשים, כך שתיווצר מערכת הרתעה יעילה. בהמשך דבריו הציע המשנה לפרקליט המדינה לשקול את האפשרות להפסיק משחק שבו מושמעות קריאות גזעניות קשות.   

 

יו"ר ההתאחדות לכדורגל, איצ'ה מנחם, סיכם את הכנס כשאמר כי יש לנקוט במספר פעולות מערכתיות הנדרשות מכל הגופים במטרה למגר את התופעה. "הכנסת", אמר מנחם, "צריכה להמשיך בחקיקת ענישה הולמת וחקיקה המסדירה את כל העבירות המתבצעות במגרש הכדורגל ובסביבתו, לרבות חקיקת עונשי מינימום בעבירות מסויימות. המשטרה תפעיל כוחות מקצועיים ויעודיים לטיפול באלימות בכדורגל, לרבות ביצוע מעצרים והבאה לשיפוט מהיר".

 

מנחם הבהיר, כי ההתאחדות מצידה תמשיך להיות החוט המקשר והמחבר בין כל הגורמים והרשויות ותמשיך להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי באמצעות מסע הסברה נרחב, שמטרתו לבער את תופעת האלימות בכדורגל.

 

מנכ"ל הפועל תל אביב, גיא עמוסי, שייצג את הפועל בכנס, אמר: "לא בטוח שאם המשטרה תיכנס לתוך היציעים זה יעשה טוב יותר ויוריד את רמת האלימות. צריך למצוא פתרון כולל ומערכתי, בעיקר של רשויות החוק. אנחנו מאמינים שלא צריך להפסיק את הליגה, אלא לטפל בבעיה מול האוהדים".

 

קצב: אני נחרד ממעשי האלימות במגרשים

 

גל מעשי האלימות במגרשי הספורט ובסביבתם, עלה בשבוע האחרון לראש סדר היום התקשורתי. גם נשיא המדינה, משה קצב, החליט לעשות מעשה. היום שלח קצב מכתב למנחם, בו הביע שאט נפש ממעשי האלימות הגואים לאחרונה במגרשי הספורט.

 

"אני רואה בדאגה רבה את ההתרחשויות האחרונות, נוכח העלייה באלימות במגרשי הכדורגל ומחוצה להם", כתב קצב, "אני חרד בשל התופעה החוזרת ונשנית, בה אזרחי ישראל מגיעים למגרשי כדורגל, כדי לצפות וליהנות ממשחקים, וחשופים בין רגע למעשי אלימות קשים".

 

קצב הוסיף: "אני מוטרד ממבצעי מעשי האלימות, שאין בליבם מאום מהרוח הספורטיבית המאפיינת מפגשים ואירועים אלה, ומאום כלפי אלה המבקשים להינות מהמשחקים. אני מבקש להביע שאט נפש ממעשי האלימות ורואה חשיבות רבה במיגור התופעה, כפי שנעשה במדינות מתקדמות ונאורות בעולם.

 

בסיום המכתב, קרא קצב להתאחדות לכדורגל, משרד החינוך, המשטרה והפרקליטות, לפעול באינטנסיביות על מנת למגר את האלימות ממגרשי הספורט.

 

משה גוזגל, דורון שפר, אבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
קלינגר. לא נשאר נקי
צילום: תומריקו
מומלצים