שתף קטע נבחר

עיראק: "עלי הכימי" - הבכיר הראשון שיישפט

המשפט צפוי להיפתח בקרוב. "עלי הכימי", אחיינו של סדאם חוסיין ומקורבו, מואשם בפשעי מלחמה, בין היתר ברצח אלפי כורדים בגז בצפון עיראק בשנות ה-80

"עלי הכימי" יהיה הראשון מבין אנשיו של סדאם חוסיין שיעמוד למשפט. כך אמר היום (ד') שר ההגנה העיראקי, חזים אל שאלאן. לדברי השר, המשפט עשוי להתחיל כבר בשבוע הבא, אולם המועד האחרון לפתיחתו יהיה אמצע חודש ינואר הקרוב. זמן קצר לאחר מכן, ב-30 בינואר, אמורות גם להיערך הבחירות הראשונות שאחרי עידן סדאם.

 

עלי חסן אל-מג'יד, אחיינו של סדאם, המכונה "עלי הכימי", מואשם בחלק מפשעי המלחמה הגדולים ביותר של עידן סדאם חוסיין, כולל הריגתם בגז של כ-5,000 כורדים בצפון עיראק בשנות ה-80.

 

בעיראק חוששים שהמשפטים נגד בכירי הממשל העיראקי לשעבר מתקיימים במועד מוקדם מדי לפני שמערכת המשפט המשתקמת בשלה להתמודד עם משפטים גדולים כאלה וכשעדיין לא נאספו מספיק עדויות וראיות נגדם והשופטים החדשים רק לאחרונה מונו לתפקידיהם.  

 

כמו כן, לא ברור אם לסדאם חוסיין ול-11 מקורביו שעומדים להישפט בקרוב, ושמוחזקים בשנה האחרונה במעצר בפאתי בגדד, ניתן להיפגש מספיק עם עורכי דין כדי להתכונן למשפטם. בשבוע שעבר פתחו חלקם בשביתת רעב במחאה על חוקיות מעצרם ובדרישה לקבל יותר גישה אל הקהילה הבינלאומית והצלב האדום. ביולי הופיעו כל ה-12 בפני בית המשפט, שם הוקראו בפניהם האישומים נגדם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"עלי הכימי" לאחר שנעצר
צילום: איי פי
צילום: איי פי
סדאם חוסיין בבית המשפט
צילום: איי פי
מומלצים