שתף קטע נבחר

הסכם בין העבודה לליכוד על כניסה לממשלה

פרס נועד בחשאי עם יו"ר צוות המו"מ של הליכוד, עו"ד ראב"ד, והשניים הצליחו להגיע להבנה בסוגיית התיקים. העבודה תקבל את תפקיד ממלא מקום ראש הממשלה (עבור פרס), וכן את תיקי הפנים, תשתיות, שיכון, תיירות, תקשורת, שני שרים בלי תיק ושלושה סגני שרים. פרס ושרון שוחחו ביניהם ובירכו על המוגמר. הערב ייפגשו הצדדים לניסוח סופי של ההסכם לקראת החתימה הרשמית ביום א'

הושג הסכם בין הליכוד והעבודה: צוותי המשא ומתן של העבודה והליכוד סיכמו אתמול על הצטרפות העבודה לממשלה.

 

הצוותים ייפגשו הערב (שבת) בשמונה במשרדו של יו"ר צוות המשא ומתן של הליכוד, עו"ד יורם ראב"ד, על מנת לסכם סופית על חתימת הסכם קואליציוני ביום א'. אמש שוחחו ביניהם יו"ר העבודה, שמעון פרס, וראש הממשלה, אריאל שרון, ובירכו על המוגמר.

 

אחרי עוד לילה של ניתוק יחסים בין הליכוד לעבודה, הצליחו צוותי המשא ומתן הקואליציוני של שתי המפלגות להגיע להבנות בנוגע לחלוקת התיקים. פרס ועו"ד ראב"ד, נועדו לשם כך בחשאי במשרדו של פרס בתל אביב במשך כשבע שעות.

 

לפי הסיכום, העבודה תקבל את תיקי הפנים, תשתיות, שיכון, תיירות, תקשורת משרת ממלא מקום ראש הממשלה עבור פרס, שני שרים בלי תיק, ושלושה סגני שרים.

 

בכך נפתרו רוב המחלוקות בין הצדדים, ונראה כי הערב יסוכמו הנקודות בהסכם קואליציוני. בהודעה שפורסמה נמסר כי בנושאים המדיניים והכלכליים סוכמו הנושאים שבמחלוקת עוד קודם לכן.

 

בתחומים הכלכליים השיגה מפלגת העבודה את ביטולם של שני אחוזים וחצי מהקיצוץ בקצבאות הגמלאים כבר השנה. בעבודה אומרים כי בשנה הבאה ייאבקו לביטול האחוז וחצי הנותרים; כמו כן הושגה תוספת של מאה מיליון שקלים לסל התרופות; תוספת של 50 מיליון שקל לקשישים וחולים כרוניים; תוספת של 500 מיטות סיעודיות; ביטול הקיצוץ בסך 70 מיליון שקל בתקציב התרבות; הוספת 20 מיליון שקל לפרוייקט פר"ח; והקפאה זמנית של פעילות ועדת ינאי לבחינת שכר הסטודנטים.

 

שרון הטיל וטו - ואיציק נותרה בחוץ

 

ביום חמישי הודיעו אנשי שרון כי הם משהים את המו"מ עם העבודה, לאחר שיו"ר צוות המו"מ של העבודה, ח"כ דליה איציק, תקפה בחריפות את שרון ואמרה: "שרון רץ אלינו, לא אנחנו זוחלים אליו. הם מגלים את מה שגילינו לפני שלושים שנה".

 

כמו כן, בראיון ברדיו אמרה כי ראש הממשלה מעדיף לשמור אצלו את תיק המשפטים, בגלל החקירות המתנהלות נגדו.

 

למחרת טילפן פרס אל ראב"ד, יו"ר צוות המו"מ של הליכוד, וביקש ממנו להיפגש עם צוות העבודה. אלא ששרון הטיל וטו על השתתפותה של איציק, ולבסוף - הרכיב פרס צוות חדש בהשתתפותו, ובהשתתפות עו"ד רם כספי, ח"כ חיים רמון ויועצו של פרס, יורם דורי. מצד הליכוד נכחו ראב"ד ומזכיר הממשלה, ישראל מימון.

 

בעבודה ביקשו להבהיר כי במהלך שעות המשא ומתן, התנהלו שיחות רבות עם איציק, בנימין בן אליעזר ומשה שחל באמצעות הטלפון, והם היו חלק מהמשא ומתן.

 

בהודעה שפרסם דורי נמסר כי "הושגה הבנה בנושא התיקים. בנושאים המדיניים והכלכליים הושגו הבנות עוד קודם לכן בין צוותי המשא ומתן".

 

גורמים בסביבתו של שרון אמרו ל-ynet: "ההודעה הזאת היא הוכחה לכך כי דליה איציק והרצון שלה לקבל תיק מסויים הוביל לפיצוצים הקודמים".


פורסם לראשונה 17/12/2004 19:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
פרס. "ממלא מקום רה"מ"
צילום: תומריקו
צילום: אורי פורת
שרון. בירך את פרס
צילום: אורי פורת
צילום: אלכס קולומויסקי
איציק. נשארה בחוץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים