שתף קטע נבחר

הורי הקצין שנכלא על מות פלסטיני: "בגדו בו"

הקצין הראשון באינתיפאדה שהורשע בגרימת מוות ברשלנות החל לרצות את מאסרו. הוריו מתמקמים במחאה מול משרד הביטחון: "הפכו את הבן לשעיר לעזאזל, עשו לו משפט דרייפוס. לא עמדו לצדו כמו לצד השייטת"

"ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל - כולם בגדו בבן שלי". כך, בבטן מלאה, מטיחה אמו של סרן צבי קורצקי, הקצין הראשון שהורשע בגרימת מותו של פלסטיני ברשלנות באינתיפאדה הנוכחית, מילים קשות לעבר בכירי ההנהגה והמערכת הביטחונית. קורצקי החל אתמול (ב') לרצות את תקופת מאסרו - חודשיים מאסר בפועל.

 

הרמטכ"ל החליט השבוע לדחות את הערעור שהוגש לו בנושא קורצקי. "אחרי שהוא נתן את החיים שלו במשך תשע שנים למדינה, ברגע האמת כולם הפנו לו עורף" אומרת ל-ynet האם, מלכה קורצקי (50). מלכה ובעלה, יפים, יגיעו הבוקר למשרד הביטחון ויחלו במסע מחאה ללא הגבלת זמן. "אנחנו נשב שם, נקווה שאנשים נוספים יצטרפו אלינו. לא נוותר עד אשר ייעשה פה צדק", היא מבטיחה.

 

פרשת קורצקי החלה באוקטובר 2002, אז שימש צבי קורצקי כסגן מפקד בגדוד תותחנים. קורצקי יצא לסיור בג'יפ יחד עם שניים מחייליו בכפר נזלאת זית באזור השומרון. זאת לאחר שהתקבלה התרעה על מכונית תופת. במהלך הסריקות בכפר התקהלו מספר פלסטינים והשליכו אבנים לעבר הכוח. בשלב מסוים ירה קורצקי כדור בודד מנשקו לעבר קיר בניין, שממרפסתו נראו זמן קצר לפני כן שני נערים. לאחר מכן התברר כי אחד הנערים, מוחמד עלי נגיב, נפגע מהקליע ומת מפצעיו.

 

"עשו לו משפט דרייפוס"

 

קורצקי הורשע בפברואר השנה בגרימת מוות ברשלנות. שלושה חודשים לאחר מכן גזר עליו בית הדין של מפקדת זרוע היבשה 12 חודשי מאסר, מתוכם חודשיים מאסר בפועל, ארבעה חודשי עבודות שירות צבאיות, והיתר על תנאי. כמו כן החליטו השופטים להורידו לדרגת סגן, "כדי לתת ביטוי לכישלונו הפיקודי".

 

הוריו ליוו אותו לאורך כל ההליך המשפטי ואף העידו בדמעות מעל דוכן העדים. גם השופטים התרשמו מהתמיכה שהעניקו ההורים לסרן שעמד לדין, וציינו בגזר הדין כי ניכר מעדותם כי מדובר ב"מקור גאוותם". עם זאת, השופטים הוסיפו כי לא ניתן שלא להשית על הקצין מאסר בפועל, כדי להדגיש את ערך קדושת החיים. גם בית הדין לערעורים דחה בחודש שעבר את הערעור שהגיש קורצקי. ברירה אחרונה שנותרה בידיו - בקשה מיוחדת לרמטכ"ל, העלתה אף היא חרס. השבוע נודע כי גם הרמטכ"ל לא מחל לו, וקורצקי החל לרצות את תקופת מאסרו בכלא שש.

 

הוריו של קורצקי לא מוכנים לוותר ויתייצבו היום להפגנה פרטית מול משרד הביטחון. "הפכו את הבן שלי לשעיר לעזאזל. עשו לו משפט דרייפוס. אף אחד לא עמד לצדו. הוא רדף אחר מכונית תופת למקום עוין. הוא לא התכוון לפגוע באיש במכוון. פשוט בגדו בו.

 

"למרות שבעלי נכה צה"ל, אנחנו חייבים שזעקתנו תישמע. נשב מול משרד הביטחון ולא נזוז משם. אני רוצה להבין למה לא עזרו לו כמו שעזרו לשייטת, וכמו שעזרו לחיילים וקצינים אחרים שקרו להם תאונות מצערות. הורידו לו את הדרגות וזרקו אותו לכל הרוחות".

 

האם מסבירה כי בתחילת הדיון המשפטי הייתה משוכנעת שבנה ייצא זכאי. "חשבתי שבישראל יתייחסו אליו בהגינות ולא בצורה עוינת. אבל התאכזבתי פעם אחר פעם. פשוט הרסו לו את העתיד, אחרי כל מה שתרם למען המדינה".


פורסם לראשונה 20/12/2004 23:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
הורשע בגרימת מות נער (ארכיון)
צילום איי פי
צילום: איי אף פי
כולם הפנו עורף? (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים