שתף קטע נבחר

ביהמ"ש הורה להוריד את אתר "עבודה עברית"

בית משפט השלום בירושלים הורה להוריד מרשת האינטרנט את האתר, שהוקם לפני כשנתיים במטרה לעודד עסקים להעסיק עובדים יהודים בלבד. המרכז לפלורליזם יהודי ומרכז מוסאוא לזכויות הערבים תבעו להוריד את האתר מהאוויר מכיוון ש"מדובר באפליה ובגזענות". הצדדים הגיעו לפשרה שכללה גם התנצלות של מפעילי האתר על "הפגיעה בכבוד האדם"

מחוץ לרשת: אתר האינטרנט "עבודה עברית" הורד השבוע מרשת האינטרנט בהחלטת בית משפט השלום בירושלים.

 

 

האתר הוקם לפני כשנתיים כדי לעודד עסקים להעסיק עובדים יהודים בלבד ולסייע ליהודים למצוא עבודה. מפעילי האתר הדגישו כי הפנייה והמודעות שמתפרסמות באתר שלהם מיועדות ליהודים בלבד.

 

האתר הפעיל לוח מודעות שבו יכולים היו מעסיקים העונים על דרישות האתר, כלומר - מי שמתחייבים להעסיק יהודים בלבד - לפרסם מודעות דרושים. בנוסף האתר כלל מה שכונה "מבזקי עבודה עברית" ובהם למשל מודעה: "אני קונה רק מיהודים" וידיעות שונות על הקשר בין העסקת עובדים ערבים לפיגועי טרור.

 

המרכז לפלורליזם יהודי ומרכז מוסאוא לזכויות הערבים בישראל הגישו לבית משפט השלום בירושלים תביעה בה דרשו להוריד את האתר מהאוויר בטענה כי מדובר באפליה ובגזענות וכן בפגיעה קשה בכבוד האדם.

 

עו"ד עינת הורביץ שייצגה את המרכז לפלורליזם יהודי טענה כי פסילת אנשים משימוש בשירות שמכוון לכלל הציבור, כמו השירות שהוצע באתר, על סמך לאום או דת, מהווה אפליה אסורה.

 

עו"ד הורביץ ביקשה להחיל את חוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים, חוק האוסר על אפלייה במתן שירות ציבורי או בכניסה למקום ציבורי - על תחום התקשורת האלקטרונית. החוק חוקק במקור בעקבות תופעת "הסלקטורים" בכניסות למועדונים.

 

"מתנצלים על הפגיעה"

 

בסופו של דבר הגיעו הצדדים לפשרה שקיבלה תוקף של פסק דין כאמור לפיה יורד האתר ותפורסם ההתנצלות. לפיכך מי שיקליד את שם האתר יראה כעת את המודעה הבאה: "מנהלי ומפעילי אתר 'עבודה עברית' מתנצלים על הפגיעה ברגשות או בכבוד האדם או נזק שנגרם אם נגרמו לאדם או לציבור כלשהו מפרסומים באתר".

 

עו"ד עינת הורביץ אמרה בתגובה: "אנחנו מרוצים מאוד מכך שאתר האינטרנט המפלה והגזעני הוסר. זהו צעד חשוב במאבק נגד גזענות בכלל ובאינטרנט בפרט. אנחנו נמשיך לעקוב אחר הנעשה באינטרנט ולפעול נגד אתרים מסיתים וגזעניים והתקדים על זה צריך להוות תמרור אזהרה לכל מי שמתכוון בעתיד להפיץ דעות כאלה".

 

מפעילי אתר "עבודה עברית" מסרו בתגובה: "זה יום שחור לציונות. כל מה שעשינו היה לנסות לסייע ליהודים למצוא עבודה בתחומים שבדרך-כלל תפוסים על-ידי ידיים זרות. אם אנו פושעים, אזי בן-גוריון וכל ראשי הציונות היו צריכים לעמוד למשפט ציבורי על אפלייה וגזענות יחד אתנו. בקצב הזה השלב הבא יהיה מחיקת המילה יהודי מהמנון המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
(ארכיון)
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
(ארכיון)
מומלצים