שתף קטע נבחר

סכנות בבית: איך להימנע מתאונות מיותרות

תפיסת אצבע ממגירה, התחשמלות משקע חשמלי ונפילה ממדרגות. דווקא בבית, המרחב שנחשב לבטוח ביותר, אורבות לילדים סכנות רבות; על מה להקפיד בהתקנת סורגים, מדרגות, ארונות ומגירות

מה ניתן לעשות על מנת להפוך את הבית שלכם לבית בטוח? מנתוני המועצה לשלום הילד מתברר שילדים נפגעים מנפילות פי 2 יותר מאשר בתאונות דרכים. הבית, שנחשב באופן מסורתי למרחב הבטוח ביותר הוא המקום שבו מתרחשות רוב התאונות.

 

נפילות כתוצאה מהתנגשות בחפצים, פציעות והרעלות הן הסיבות השכיחות ביותר לפגיעות בבית. כוויות שכיחות פחות, אבל פגיעתן בדרך כלל חמורה יותר ודורשת אשפוז בבית חולים לעיתים תכופות יותר. מנתוני הדו"ח עוד עולה כי הסיבה השכיחה ביותר לאשפוז ילדים נפגעי תאונות היא נפילות וככל שהילדים צעירים יותר הם חשופים יותר לתאונות.

 

אז איך נשמור על שלומם של ילדינו? בסיוע מכללת בילדינג ממרכז הבנייה הישראלי אספנו טיפים חשובים לבטיחות בבית. נתחיל בנפילות מגובה, הגורם מספר אחד לפגיעות ילדים בבית. חשוב מאוד שבבית יהיו סורגים או אביזרים המגבילים את פתיחת החלונות. אם בחרתם בסורגים - ודאו שהרווח בין סורג לסורג לא יעלה על 10 ס"מ. אסור להסתפק בהתקנת רשתות הגנה על חלונות כיוון שאלו ייקרעו בקלות.

 

ניתן למצוא סוגים שונים של מחסומים שיכולים לשמש כמחסומים למרפסת או לכל אזור סיכון אחר בבית. המחיר אינו גבוה וההתקנה פשוטה וקלה. חשוב גם להרחיק כיסאות וכל רהיט מדפנות הגג או סביבת החלון. לעתים יימצא גוף המזגן סמוך מאוד לקיר הגג. במקרה שאי אפשר להזיזו ולמקמו באזור אחר, אפשר לחסום את הגישה אליו או להציב מכשולים שימנעו אפשרות לטיפוס. כמו כן, כאשר נמצאים בבית מומלץ לשמור על היציאה לגג או למרפסת נעולה.

 

ארונות ומגירות

 

ארונות ומגירות עלולים להוות סכנה לילדים. הסכנות במגירות: תפיסת אצבעות, נפילת מגירה בגלל היתלות עליה וגישה לחפצים וחומרים מסוכנים. גם בתחום זה יש מספר פיתרונות אפשריים: התקנת מעצורים שימנעו מהמגירה להיפתח עד הסוף ולא יאפשרו את נפילתה. אותו מעצור יכול לשמש גם הגנה נגד היתפסות האצבעות בעת הסגירה. יש מגירות בעלות מנגנונים מיוחדים המאפשרים להן לשאת עומס של עד 80 ק"ג.

 

ארונות: קיימים ארונות שפתיחתם וסגירתם מתאפשרות רק על-ידי לחיצה באזור מסוים. הלחיצה מצריכה הפעלת כוח שלרוב לא מצוי ברשותם של ילדים קטנים. בנוסף, חשוב להקצות מראש ארון גבוה לאחסון חומרי הניקוי וארון לתרופות שהילד לא יוכל להגיע אליו.

 

במטבח כדאי להקפיד על אחסון כלי מטבח חדים ומסוכנים ומכשירי חשמל רחוק מהישג ידם של הילדים. אפשר לאחסנם במגירות וארונות גבוהים.  חברות המטבחים מציעות כיום פינות אחסון על השיש המוגנות בתריסים חשמליים.

 

מדרגות ומעקות

 

בניגוד לדעה הרווחת, מדרגות בתוך הבית לא מסוכנות בעת הירידה בהן. חשש מנפילה קיים בזמן העלייה דווקא, בעיקר כאשר מדובר בילדים קטנים העלולים לאבד את שיווי משקלם. הפיתרון המוצע במקרה זה הוא התקנת שערי בטיחות ומחסומים שונים. שער מומלץ הוא שער בעל סורגים אנכיים או כל שער אחר שסורגיו אינם אופקיים או מאפשרים טיפוס. אפשר למצוא גם שער שנפתח בלחץ ולא דורש קדיחות ובכך מונע פגיעה בקירות, זאת בתנאי שיש תמיכה בשער משני הצדדים.

 

ואיך להתקין מחסום מדרגות? מכיוון שאין כיום תקן למחסום מדרגות, לפניכם התקן למעקה:

 

 1. הסורגים צריכים להיות אנכיים.
 2. גובה המחסום יהיה מינימום 105 ס"מ מהנקודה הגבוהה ביותר שניתן להניח עליה רגל, ומומלץ להשאיר ליד המחסום אזור שבין 10 ס"מ ל-90 ס"מ בו לא יהיה על מה לטפס.
 3. הרווח בין סורג לסורג לא יעלה על 10 ס"מ.
 4. הצירים שבהם משתמשים יהיו מסוג ציר מוזז, כך שבין השער ובין המזוזות והמשקוף, יהיה מרווח של 4 ס"מ. מרווח דומה יושאר בצד הנעילה. המרווחים באים להגן מפני לכידת אצבעות, כך גם מבנה הצירים.
 5. כיוון הפתיחה יהיה מנוגד לכיוון המסוכן שאליו יש למנוע תנועה.
 6. יש להקפיד שלא יהיו פינות חדות במחסום, שצבע המחסום לא יהיה רעיל, וחשובה ביותר התקנת המחסום בבית בצורה יציבה ובטיחותית. 

 

שקעי חשמל

 

שקעי חשמל חשופים עלולים להוות סכנה לילדים קטנים. הם עלולים לנסות להחדיר חפצים זרים לתוכם וכתוצאה מכך להתחשמל. הפיתרון הבטיחותי ביותר הוא למקם את השקעים גבוה, כ-170 ס"מ מהרצפה. אבל, משיקולים אסתטיים אנשים רבים מעדיפים היום למקם את השקעים נמוך יותר במטרה למנוע מחוטי חשמל לקשט את קירות הבית.

 

במקרה כזה יש מספר פתרונות אפשריים:

 1. התקנת שקע חסום: שקע כזה מצריך הפעלת לחץ זהה על שתי נקודות בו-זמנית על מנת שיזרום דרכו חשמל.
 2. התקנת שקע מסתובב: שקע זה דורש סיבוב והכנסת תקע דרכו על מנת שיזרום דרכו חשמל.
 3. מגינים לשקעים: מגיני פלסטיק החוסמים את השקעים הניתנים להסרה כאשר משתמשים בנקודת החשמל.

  

אמבטיה ואסלות

 

כלל ראשון בנוגע לבטיחות ילדים ומים הוא לעולם לא להשאיר ילד ללא השגחה בקרבת מים. בבית, מעבר לסכנת טביעה או חנק, מים חמים מהווים מוקד פגיעות רציני הגורם לכוויות. למעלה מ- 60% מהנפגעים מכוויות בארץ הם ילדים.

 

 

כיום יש בשוק מנגנונים שונים למניעת כוויות בבית ובאמבטיה:

 1. ויסות הטמפרטורה בדוד: רצוי לכוון את טמפרטורת המים בדוד לטמפרטורה הרצויה. כיוון ל-50 מעלות יפתור את בעיית כל הברזים בבית. אם בביתכם דוד שמש, אפשר לרכוש ברז מיוחד שבאמצעותו מכוונים את הטמפרטורה ל-50 מעלות.
 2. קיימים וסתים המולבשים על ברזים או נמצאים בתוך ברזים, הנותנים מענה נקודתי לכל ברז וברז. באסלות חשוב להתקין מנעולים מיוחדים המונעים את פתיחת המכסה ואת החשיפה לסכנה.

 

רצפה ושטחי החצר

 

הרצפה, כמובן, טומנת בחובה סכנת החלקה. מעבר לשימוש בשטיחים כמונעי החלקה, קיימים היום בשוק מוצרים שיכולים לתרום לבטיחות גבוהה בבית. ריצוף מחוספס: אפשר היום למצוא סוגים רבים של קרמיקה, אבן או שיש מחוספסים, לא מלוטשים שיוצרים אוטומטית משטח חלק פחות. כדי ליצור בחצר אזור משחקים בטוח אפשר להתקין גומי משתלב לחיפוי רצפות. מדובר בריצוף רך ונעים למגע, עמיד באש המונע החלקה ובולם זעזועים טוב יותר מרצפה רגילה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
בית בטוח לילדים
צילום: עופר מאיר
מומלצים