שתף קטע נבחר

עלו ברשת: הפייבוריטים הגדולים של 2004 - חלק ב'

בהמשך לסיכום שפרסמנו בשבוע שעבר, הנה סקירה תמציתית וסובייקטיבית של האתרים הישראלים המשובחים שסקרנו השנה. חלק שני

לחלק הראשון: עלו ברשת: הפייבוריטים הגדולים של 2004

 

צל"ש מיוחד

 

זמר הפלוגות - מאגר חביב של "שירי רובאים", גרסאות מגויסות לצה"ל של להיטי הזמר העברי. מפעילי האתר, תלמידי הקורס "פרחים בקנה" של החוג ללימודי א"י והחוג למוזיקה באוניברסיטת חיפה, משתפים את הגולשים בהקמת המאגר הישראלי המלא לזמר הצבאי האלטרנטיבי, כולל כל שירי רעל ושביזות, שירי הלל למפקד, ולפקידה הפלוגתית.  

 

הבלוג הספרותי - אתר לחדשות ספרותיות מהארץ ומהעולם שמפעילה בשיטת הבלוג הוצאת כנרת-זמורה-ביתן-דביר, המאפשרת לגולשים להשתתף בתכניו, בפיקוח עורכים מקצועיים. האתר חף מכל היבט מסחרי: אין באנרים ופרסומות, ואין גם הודעות על מבצעי הוזלה של ההוצאה.

 

נרניה -מוקדש לסדרת ספרי הפנטזיה של ק"ס לואיס. מידע על הסופר ועל היצירה, לצד מפות וחידונים. הוקם בידי רן בר-זיק מהפעילים המרכזיים בקהילה הטולקינאית הישראלית. 

 

ההיסטוריה של העיתונות - ארכיון מקוון ומרהיב של העיתונות העברית מהמאה ה-19 וראשית המאה ה-20, שהקים ברשת בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי. מציג אוסף ענק מעיתוני התקופה - "הלבנון", "המגיד", ו"חבצלת", ובקרוב גם "הצפירה", "המליץ" ו"הצבי". העיתונים נסרקו באיכות גבוהה, ועיון בהם מתבצע בעזרת תוכנה, המאפשרת הגדלה והדפסה נוחה. הם מוצגים במלואם, על פי מפתח של תאריכים עבריים ולועזיים, וגם לפי מספר הכרך והגיליון.

 

אוצר הפלמ"ח - האתר הרשמי של מוזיאון הפלמ"ח - אוסף ענק של תמונות, מסמכים ופריטים המנציחים את פעילותן של פלוגות המחץ, שעל תשתיתן הוקם הצבא הישראלי. הנכס העיקרי: מרכז המידע, שכולל כ-25 אלף תמונות, ספריה וארכיון מסמכים, מפות של אתרי קרבות ומבצעים, ארכיון סרטים ועדויות, מאגר שמות הלוחמים, ודפי זיכרון לנופלים.

 

מחאה ופשקווילים - ארכיון מקוון של כרזות מחאה האופייניות לרחוב החרדי, מכתבי רבנים, אזהרות, השמצות, הודעות על נידויים וחרמות, קללות וגינויים, מחאות פוליטיות, פרובוקציות ועוד, שהעלאתם לרשת התאפשרה תודות לשיתוף פעולה עם בית דפוס ירושלמי ותיק, שאחראי להדפסה של רוב הכרוזים.  

 

אתרים אישיים ובלוגים

 

ביטים מקסימים - מעין מגזין אישי, אסתטי ואיכותי, של הבלוגרית רחלי זוסימן, בארבעה תחומי תוכן: בישולים ומתכונים, צילומים, אמנות שימושית ויצירה ביתית, וטורים אישיים המתעדים את חייה בשנת הנישואים הראשונה.

 

האנשים של כצנלסון - פרויקט אישי, יפהפה ומרגש, של ארז ארליכמן, מעורכי הקהילות של ynet, שמתעד את כל הדמויות ברחוב כצנלסון בגבעתיים בטקסטים ותמונות - בעלי העסקים, יושבי ה"פרלמנט" של ותיקי הרחוב, הילדים בחופשה ואפילו חתולי הרחוב.

 

אגוז לא קשה - אתר קטן, המשמש כמה מהבוגרים של "צוות כושי" מסיירת אגוז, חלקם נשואים כיום והורים לילדים, כמרחב קבוצתי מקוון. מאפשר לחברי הקבוצה לקיים את החברות והקשר באמצעות הודעות על אירועים, תמונות אישיות ומשפחתיות, ופורום.

 

הכל לבית

 

ועד מתוכנן - תוכנה קטנה לניהול ועד הבית, באתר המאוד פרימיטיבי של האגודה לתרבות הדיור. ניהול כרטיסי דיירים, מעקב אחר תהליך הגבייה וההוצאות, הדפסת דו"חות על פעילות הוועד והפצה בין הדיירים.

 

מחפשים עוזרת? - נולד בעקבות גל הגירוש של העובדים הזרים והמחסור הגדול בעובדים בענף משק הבית. מאגר גדול בו ניתן לחפש עזרה בניקיון הבית, על פי המחיר לשעה והמיקום. ניתן להצטרף למאגר כמבקשי עבודה, מגיל 18 ומעלה. ללא תשלום.

 

הבית המוכן שלי - מאגר של תוכניות אדריכליות מוכנות להקמה ובנייה של בתים פרטיים. מפעילי האתר מציעים כל תוכנית בכמה מאות דולרים (במקום אלפים), אך השירות מתאים רק למי שיהיה מוכן לבנות את ביתו על פי מפרט מיד שנייה, שהוכתב בידי משפחה אחרת.

 

תיקונצ'יק - האתר הקטן של יוני, שמציע את הידע שלו לשירות הגולשים בתיקונים ביתיים קלים.

 

מוזיקה

 

הפורטל הקלאסי - שער גלישה איכותי לחובבי המוסיקה הקלאסית. בנוי כאתר קהילתי, מספק חדשות ומידע מקצועי, ביקורות על דיסקים וקונצרטים, מערכת פורומים, שימושון לחובבי הז'אנר, מוזיקת רקע וקישורים לתחנות רדיו מקוונות שמשדרות ברשת מוזיקה קלאסית נון-סטופ.

 

נשמה מזרחית - מביא חדשות, מידע לרקע ותמונות של כוכבי הזמר המזרחי, וכן פורום דינמי ומולטימדיה: קליפים, שירים, מילים, עטיפות אלבומים ועוד. שדרני הרדיו של האתר משמיעים את הלהיטים הגדולים מסביב לשעון.

 

איי-מיוזיק - מאפשר הורדה של שירים ואלבומים ישראלים באופן חוקי ובתשלום נמוך. מתעדכן מדי יום, וכולל גם שירים נדירים. המחיר לשיר - 3.5 שקלים, לאלבום - 25 שקלים.

 

דיסקומניה - חנות מקוונת לממכר דיסקים של יוצרים ישראלים עצמאיים, שנדחו בידי לייבלים וחברות תקליטים, ובחרו להפיק דיסק בכוחות עצמם. מחירי הדיסקים - 25 עד 40 שקלים.

 

מגזינים מקוונים

 

מארב - מגזין מקוון לתרבות, אמנות ומדיה, אחת ההפקות המושקעות ביותר בתוכן העברי ברשת. כל מהדורה כוללת כתבות ומאמרים איכותיים של כותבים מוערכים, טורים אישיים, חדשות ומידע קלנדרי על אירועי אמנות ומדיה. אינטראקטיבי במידה הנכונה, אך לא 'קהילתי'. אתר יפהפה.

 

אימאגו - מגזין מקוון לתרבות ואמנות. מאגד מאמרים רבים של כותבים שונים, חסרי מכנה משותף-לכאורה, המוצגים בקטיגוריות כמו היסטוריה, פילוסופיה, אקטואליה וגיאופוליטיקה, מדע בדיוני, יצירה, פולקלור ועוד.

 

ספוט - מגזין מקוון ולא ממש ממוקד לאמנות: מאמרים וכתבות על צילום, אנימציה ועיצוב דיגיטלי, לצד גלריות של לוגואים, תמונות מתצוגות אופנה, באנרים, כרטיסי ביקור, ואינדקס של אתרים ישראלים מעוצבים.

 

גבריאל לגברים - מגזין עצמאי לגברים, ולנשים שאוהבות גברים. כולל כתבות על גבריות בהיבטים שונים: פסיכולוגיה וזוגיות, כושר ומיניות, עבודה, כסף, תרבות וספורט.

 

עם הרוח - מגזין איכותי לענייני תעופה, שרוב תכניו מיועדים למנויים בתשלום. חבורה של טייסים ואנשי תקשורת מתרגמים לאתר כתבות ומאמרים, סוקרים מוצרים חדשים לטייסים ולחובבים, ומפרסמים תחקירים של תאונות טיסה, מדריך מפורט להוצאת רישיון טיס, וכן לוח אירועים בארץ ובעולם.

 

פשוט - מגזין עצמאי לצעירים, שהוקם ומופעל בידי חבורה של בני 20 וקצת מטבריה, חיפה, בית שאן וקיבוצי עמק הירדן. הכתבות והמאמרים מוגשים במתכונת של ערוצי תוכן: ספורט, הורוסקופ, מוטוריקה, אינטרנט, מתכונים וסקס, ללא צל של אזכור לאקטואליה.

 

ניו אייג'

 

מנוע מיסטי - עמוד המנועים המיסטיים של "מיסטיק-אייג'" מאפשר ניתוח של נתונים אישיים בשורה של תחומי ניו-אייג': נומרולוגיה, אי-צ'ינג, טארות, ביוריתמוס, אסטרולוגיה ועוד. המנוע האסטרולוגי יוצר מפת לידה, קלפי הטארות ומנוע האי-צ'ינג מציעים תשובות על שאלות אישיות. עשוי טוב וסוחף.

 

פרחים לנשמה - נתן אמסטר מפיק תמציות שונות מתוך השדה האנרגטי המקיף את פרחי ארצנו, שאותן הוא מוהל במים ובאלכוהול למטרות ריפוי ואיזון נפשי. האתר מפרט את תכונותיו של כל פרח וסגולותיו הטובות לנפש האדם.

 

תרופות סבתא - לקסיקון מקיף ואיכותי על צמחי מרפא. נבנה בידי אמנון במינימום משאבים, אולם כולל מידע רב על סגולות הצמחים, וחיפוש צמחים גם לפי התופעות הרפואיות להן מבקשים מרפא.

 

גינה אורגנית - נדב מכפר סירקין התנסה בהצלחה בגידול ירקות ופירות אורגניים לתצרוכת הפרטית של משפחתו, וכעת מדריך את הגולשים בשלבי ההקמה של גינה אורגנית והתחזוקה הנדרשת.

 

דקירות בסינית - שער גלישה שהקים שון גודמן, המציג מאות קישורים למקורות מידע ומאמרים על הרפואה הסינית המסורתית. כולל אטלס מאויר של כל נקודות האקופונקטורה, וחיפוש של מטפלים בענף.

 

מה הקואה שלך? - המומחית לפנג שואי שרונה פומס מזמינה את הגולשים לחשב את ה"קואה" האישי, הכיוון הנכון של המזל בחייהם. תאריך הלידה מגלה את מספר ה"קואה" ואת החיה המאפיינת, והשילוב של השניים מציג הסברים ועצות על אישיותכם.

 

הכר את עצמך - מבחן אישי הבנוי כסדרת סיטואציות, שהתשובות עליהן מייצרות דו"ח די מעניין על אישיותכם.

 

שאלון האניאגרם - שאלון אישיות חכם ונחמד בן 144 שאלות באתר של אסנת ידגר, המציג דו"ח על אישיותכם בהתאם לתפיסת "תשעת הטיפוסים" של תורת האניאגרם. התוצאה מתקבלת כגרף, שממפה את תכונותיו של הגולש בהתאם לדומיננטיות שלהם באישיותו. התוצאות מרתקות.

 

אוכל

 

טעמים ומטעמים - אתר שהתפתח מאוסף המתכונים הביתי של המתכנת וחובב הבישול אריה מוסקוביץ', שהוסב לספר מקוון והורד חינם בידי יותר מ-60 אלף גולשים. בעקבות ההצלחה, בנה אתר אוכל גדול - אינדקס של אתרים, מאגר מורכב של מתכונים, ביקורות מתוך פורומים על בתי קפה ומסעדות, מאמרים על יין ודיאטה, גלריות של מתכונים וארוחות, המלצות על ספרי בישול ועוד.

 

שיתוף מתכונים - אתר לשיתוף מתכונים בין גולשים, הבנוי כמערכת קהילתית לחברים רשומים שהקים ליאור טל. כל גולש יכול לנהל במערכת את מאגר המתכונים הפרטי שלו, לדרג מתכונים של אחרים ולהשתתף בפורומים. התוכן מכל גולש נגיש ומשותף לכל חברי האתר.

 

סיפורי מתכונים - חמדה, המפעילה אתר סיפורים, ואיה, מעצבת מוכשרת ובלוגרית מובילה, איחדו כוחות להקמת האתר היפהפה "רשת המתכונים": עשרות מתכונים בכל קטיגוריה אפשרית, תוך שילוב עם "המטבחון", מעין בלוג על מזון ואוכל, וסיפור קצר לכל מתכון.

 

אכול ושאטו - פורטל עצמאי בענייני אוכל ויין, שמפעילה חברת "דורן תקשורת", המיועד לחובבי גורמה, אבל גם לפעילים בענף המזון והמסעדנות, להם הוא מספק חדשות מהמגזר. כולל מאגר מתכונים גדול.

 

ספרי בישול להורדה - עמוד בודד וצנוע שמרכז את כל קבצי המתכונים שניתן להוריד בעברית מהרשת. רוב הקבצים נוצרו בידי משתתפים בפורומי האוכל השונים, וניתנים להורדה בפורמט וורד.

 

חברה וקהילה

 

למלא צלחת - מיזם משותף לעמותת בנק המזון ועמותת לשובע של גלעד חריש, שמיועד לסייע לעשרת אלפים אנשים שהוגדרו כ"רעבים" בידי רשויות הרווחה. הישטה: איסוף תרומות מגולשים ונדבנים, והענקתן לנזקקים במתכונת של כרטיס מגנטי, שאותו ניתן לטעון כל חודש ב-250 שקלים, ובעזרתו ניתן לרכוש פריטי מזון. כל בעל כרטיס זוכה גם להנחה של 20% מערך הקניה ברשתות השיווק.

 

ייתכן קושי בגלישה לחלק מהאתרים עקב עומס של גולשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי כצנלסון. מרגש
צילום: ארז ארליכמן
מארב. מושקע
מומלצים