שתף קטע נבחר

נזקי הרעש: המחיר הכלכלי נמוך יחסית למחיר בחיי אדם

כלכלנים מעריכים כי השפעת האסון שפקד אתמול את מדינות דרום מזרח אסיה לא תהיה קשה או ארוכת טווח. השווקים הפיננסיים הגיבו בירידות מתונות, והמטבעות המרכזיים באזור, כולל הין, רשמו ירידות כנגד הדולר

המחיר הכלכלי של רעידת האדמה החזקה שפקדה אתמול (א') אזורים נרחבים בדרום-מזרח אסיה וגלי הצונאמי שבאו בעקבותיה יהיה נמוך בהרבה מהמחיר האנושי. כך אמרו היום כלכלנים באזורים שנפגעו. כרגע עומד מספר ההרוגים באסון על יותר מ-23,500 בני אדם.

 

כלכלת סרי לנקה צפויה לספוג את הפגיעה הקשה ביותר, ותעשיית התיירות התאילנדית תאלץ לשוב ולהשתקם, לאחר שנפגעה בתקופה האחרונה גם מהסארס וגם מאי שקט פוליטי באזור. אך, באופן כללי, הכלכלות והשווקים האסיאתיים לא צפויים להיפגע קשות מהאסון.

 

בשווקים הפיננסיים בדרום מזרח אסיה נרשמו היום ירידות שערים קלות. הבורסה של תאילנד ירדה בכ-2.2%, והבורסה של מלזיה ירדה בכ-0.6%. בבורסה של סרי לנקה לא התקיים היום מסחר. הבורסה של בומביי דווקא עלתה היום ב-0.6%.

 

המטבעות באזור נחלשו היום כנגד הדולר: הרופיה האינדונזית ירדה ב-0.6% והבאט התאילנדי ירד ב-0.2%. הרופיה ההודית ירדה ב-0.1% כנגד הדולר, וגם הין רשם היום ירידה כנגד הדולר, לאחר שבועות ארוכים של התחזקות, ונסחר סביב 103.70 ין לדולר. מנגד, המשיך האירו להתחזק כנגד הדולר.

 

הנזקים לטווח הקצר מתבטאים בביטולי טיסות וטיולים לאזור. נזקי הצונאמי בחוף פטונג בפוקט בלבד מוערכים, לפי דיווחים של ה"ביזנס דיי", בכ-256 מיליון דולר.

 

סרי לנקה – הפגיעה הקשה ביותר

 

הצונאמי, שהרג כ-5,000 איש בסרי לנקה והותיר מאות אלפים חסרי בית, הרס את קשרי התחבורה בין הבירה קולומבו לבין אתרי התיירות הגדולים בדרום האי, ופגע קשות ברשת של מלונות יוקרה באזור. כלכלנים מעריכים כי שיקום הדרכים והרכבות יארך כשנה.

 

ב-2003 הגיעו לסרי לנקה כ-500 אלף תיירים, והממשלה קיוותה להכפיל את מספר התיירים עד 2010. התיירות היא הרכיב המתפתח במהירות הרבה ביותר בכלכלת המדינה. בתקופה האחרונה ספגה כלכלת המדינה פגיעה קשה מביטול מכסות הסחר בענף הטקסטיל. תעשיית הטקסטיל היא התעשייה הגדולה במדינה, וביטול המכסות יחשוף אותה לתחרות עזה מצידן של סין והודו.

 

תאילנד, הודו ואינדונזיה - אופטימיים

 

לתאילנד מגיעים כ-12 מיליון תיירים בשנה, והתיירות מהווה כ-6% מהתוצר הלאומי הגולמי של המדינה. הצונאמי פגע בשני אתרי תיירות מרכזיים, האיים פוקט וקופיפי. עם זאת, כלכלנים מעריכים כי הכלכלה תיפגע פחות מהאסון הנוכחי מאשר הפגיעה שספגה כתוצאה מהתפרצות הסארס בשנה בעברה, שגרמה לירידה של 7.4% בכניסות תיירים.

 

אתרי התיירות ההודיים המרכזיים, קראלה וגואה, נמצאים בחוף המערבי ולא נפגעו על ידי הצונאמי. האתרים מדראס ואנדרה פרדש בחוף המזרחי נפגעו קשות, ובסך הכל נהרגו בהודו כ-5,700 איש. שר האוצר ההודי אמר כי הוא אינו צופה שהאסון ישפיע באופן משמעותי על הכלכלה. לדבריו, "אנו יכולים להתמודד עם המשבר ונמצא את הכסף הדרוש לנו לצורך ההתמודדות".

 

באינדונזיה, שם נהרגו כ-4,500 איש, אמר פקיד בכיר במשרד האוצר כי הממשלה תוכל לממן כל גידול בגירעון התקציבי שיידרש בשל הצונאמי. למזלה הרב של אינדונזיה, הצונאמי לא פגע במפעל הגז הטבעי שלה בסומטרה, האי הצפוני שבו היה מוקד הרעש. שר המסחר האינדונזי אמר, כי אין כל סיבה לשנות את תחזיות הצמיחה, וכי הצמיחה צפויה להגיע לשיעור של 5%.

 

סיוע חירום

 

לפי הערכות מוקדמות של הבנק העולמי, הסיוע שיידרש לאזור עומד על כ-5 מיליארד דולר. קרן המטבע הבינלאומית הבטיחה להעניק כל סיוע שיידרש. סוכנויות אחרות, ביניהן בנק הפיתוח האסיאתי, אמרו כי עדיין מוקדם להעריך את כמות הסיוע הנדרשת.

 

סוויס רה, חברת ביטוחי המשנה השנייה בגודלה בעולם, אמרה כי היא צריכה עדיין לבדוק את היקף הנזקים, אך מסרה כי המחיר יהיה נמוך ממחיר ההוריקנים שפגעו בארה"ב מוקדם יותר השנה.

 

מתאם סיוע החירום של האו"ם, ג'אן אגלנד אמר כי זה עשוי להיות האסון הלאומי הגרוע ביותר בהיסטוריה העכשווית, מכיוון שהוא השפיע על אזורים מאוכלסים מאוד וקהילות פגיעות. לדבריו, ההשפעות ארוכות הטווח עשויות להיות הרסניות ממש כמו גלי הצונאמי עצמם. "אנשים רבים מושפעים כעת ממי שתייה מזוהמים. בתוך כמה ימים יפרצו מגפות, אלא אם נצליח לשקם ולהפעיל מחדש את מערכות הבריאות".

 

אחת מסוכנויות הסיוע מסרה כי הסכנות הבריאותיות הגדולות ביותר כרגע הם התפשטות של מחלות שעוברות דרך מים, בעיקר מלריה ושלשולים. הצלב האדום והסהר האדום אמרו כי הן זקוקות לכ-6.5 מיליון דולר לסיוע חירום. האיחוד האירופי אמר כי יעביר 3 מיליון אירו לסיוע. מדינות נוספות יעבירו מזומנים לאזור מוכה האסון. משרד החוץ האמריקני מסר כי הוא בודק איזה סיוע נדרש לאזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סרי לנקה: הדרכים נהרסו. צילום: איי פי
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
תאילנד: פחות גרוע מהסארס. צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מומלצים