שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

האו"ם: נזקי האסון באסיה - היקרים בהיסטוריה

עוד בטרם יצאו הצוותים לדרך הביע מתאם פעולות החירום של האו"ם פסימיות באשר ליכולת לאתר נעדרים. "רבים מהם נחשבים כבר כמתים", ציין. הוא הוסיף כי מיליונים איבדו קורת גג באסון וקרא לכל מי שיכול לתרום ביד רחבה

העולם מתגייס לסייע לנפגעי אסון הטבע באסיה: מדינות רבות, ובהן ישראל, משגרות צוותים וסיוע רפואי והומניטארי למדינות מוכות האסון, שממשיכות למנות את מתיהן בעקבות הרעש וגלי הצונמי ששטפו את החופים בעקבותיו.  

 

 

"זה עלול להיות האסון היקר ביותר בהיסטוריה", כך אמר אמש (יום ב') מתאם פעולות החירום של האו"ם, יאן אגלנד, בהתייחסו למאמצי השיקום הצפויים כעת. לדבריו, עשרות אלפים נהרגו, נפצעו או מוגדרים נעדרים ומיליונים אחרים איבדו קורת גג כתוצאה מנחשולי הענק.

 

"הגל אמנם לא היה הגדול ביותר שתועד בהיסטוריה, אולם תוצאותיו עלולות להיות החמורות ביותר, מכיוון שיותר אנשים גרים באזורים מוכי האסון מאשר אי פעם", הוסיף אגלנד. "רבים מהנעדרים נחשבים כבר כמתים".

 

הוא הסביר כי ב-50 השנים האחרונות גדלה האוכלוסיה באזורים הללו, ובמדינות שסביב האוקיינוס ההודי. בהתייחסו לעלות האסון ציין אגלנד כי "מדובר ככל הנראה במיליארדים של דולרים".

 

האו"ם החל להתארגן במשלחות לאזור האסון. אגלנד סיפר כי מדובר במבצע עצום מימדים וקרא לכל מי שיכול לגלות נדיבות, לתרום ביד רחבה לרגל עונת החגים כדי לסייע למיליונים שאיבדו את כל שהיה להם.

 

אגלנד איגד חלק מהנתונים עבור העבור הכתבים וציין כי המדינה שהוכתה בצורה הקשה ביותר מן האסון היא אינדונזיה, שהיתה קרובה יותר למוקד הרעש. עוד נפגעו קשה במיוחד סרי-לנקה, תאילנד, האיים המלדיבים שבהם שליש מהאוכלוסיה הוכרזה כנעדרת, מלזיה, מייאנמר ובנלגדש.

 

מדינות מזרח אפריקה שלחוף האוקיינוס ההודי הושפעו אף הן. "נדע את מימדי האסון המלאים רק בעוד שבוע מהיום", אמר. הוא ציין גם כי ככל שחולף הזמן מתגלים עוד ועוד מקומות שנפגעו. לרבים מהאזורים עדיין אין גישה, בהם האי סומטרה באינדונזיה. במקומות הללו האו"ם טרם הצליח ליצור קשר עם צוותיו ויש חשש שאף הם נמנים בין ההרוגים.


פורסם לראשונה 27/12/2004 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אגלנד. לא אופטימי
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
נשים מבכות את יקיריהן
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אחד האיים ההרוסים בהודו
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מחכים לחילוץ בתאילנד
צילום: איי פי
מומלצים