שתף קטע נבחר

ישראל תקבל 360 מיליון דולר - הסיוע האזרחי מארה"ב

זהו הסיוע האזרחי לשנת 2005. הסיוע הצבאי לישראל יעמוד השנה על 2.22 מיליארד דולר. הסיוע האזרחי יתבטל כליל בעוד 3 שנים והסיוע הצבאי יתייצב על 2.4 מיליארד דולר לשנה

ישראל תקבל מחר (ד') רשמית מארה"ב את הסיוע האזרחי לשנת 2005 בסך 360 מיליון דולר.

 

זאת בשעה שבוושינגטון מתפרסמים דיווחים על קיצוצים בתוכניות הפנטגון, והבית הלבן מבקש מהקונגרס לאשר תוספת מיוחדת של 100 מיליארד דולר למלחמה בעיראק ובאפגניסטן. בשלב זה אין דיבורים על קיצוץ בתוכניות לסיוע חוץ, אבל המצב מעורר דאגה.

 

היום יתקיים בוושינגטון טקס בהשתתפות הנספח הכלכלי הישראלי בועז רדאי - ומחר יועבר הכסף בהעברה אלקטרונית לחשבון של ישראל בבנק בניו יורק. הסיוע הבטחוני האמריקני לישראל עומד השנה על 2.22 מיליארד דולר.

 

ישראל מקבלת סיוע אמריקני גדול יותר מכל מדינה בעולם. מאז הסכמי קמפ דיוויד קיבלה ישראל במשך שנים רבות 3 מיליארד דולר (1.8 מיליארד סיוע בטחוני ו-1.2 מיליארד דולר סיוע אזרחי). ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, הגיע עם האמריקנים להסדר שאנחנו מצויים בעיצומו, לפיו ישראל מוותרת מדי שנה על 120 מיליון דולר סיוע אזרחי, אבל נהנית מדי שנה מהגדלת הסיוע הבטחוני ב-60 מיליון דולר.

 

מדובר בהליך של עשר שנים שבסיומו, בעוד 3 שנים, יבוטל כליל הסיוע האזרחי לישראל ואילו הסיוע הצבאי יתייצב על 2.4 מיליארד דולר.

 

הוצאות המלחמה בעירק - 200 מיליארד דולר

 

בכך יגיעו הוצאות המלחמה עד היום ל-200 מיליארד דולר - הרבה מעבר להערכה הראשונה של 50-60 מיליארד דולר. עד היום עלתה המלחמה בעיראק 130 מיליארד דולר.

 

בשבוע שעבר נודע כי הפנטגון החל לקצץ בפרוייקטים צבאים וביטל תוכניות לייצור מטוס הקרב העתידי אף-22. כמו כן אמור הפנטגון לקצץ בעלויות של הפעלת 12 נושאות המטוסים הפועלות ברחבי העולם. ניו יורק טיימס דיווח שנושאת המטוסים ג'ון קנדי, תוצא מהשירות כדי לחסוך בהוצאות. מדובר לא רק בנושאת המטוסים עצמה, אלא בצי של משחתות וצוללות הנלווה אליה.

 

העלויות הגדולות של המלחמה מקשות על הנשיא בוש לעמוד בהבטחתו בבחירות לטפל בגרעון העצום של 413 מיליארד דולר ולטפל בביטוח הלאומי האמריקני העומד על סף קריסה.

 

הבית הלבן מבקש שהקונגרס יאשר את התוספת המיוחדת, שמיועדת ברובה למלחמה בעיראק לפני שיחל בחודש פברואר הדיון בתקציב הרגיל לשנת 2006. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסיוע האזרחי ייפסק עוד 3 שנים
מומלצים