שתף קטע נבחר

גאולה כהן לצופים: הייתי מסרבת לפנות יישובים

"הייתי מסרבת בהכרה מלאה, גם אם מדובר בפקודה דמוקרטית", הסבירה הח"כית לשעבר גאולה כהן, וטרחה לסייג: "לא ארים יד על מי שיבוא לפנות אותי". בפאנל שערכה תנועת הצופים בשאלת הדמוקרטיה וההתנתקות, הסביר הרב של נצרים, כי "לגיטימי בעיניי שילדיי הולכים איתי לאן שאני הולך". הוא הזכיר גם את עלייתה של התנועה הנאצית לשלטון - מה שזכה לתגובה נזעמת

הוויכוח על הסרבנות והפינוי: "לא להתפנות זה כמובן לגיטימי", כך הסבירה חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן, שהשתתפה בפאנל שערכה היום (ד') תנועת הצופים. כהן הסבירה, שאם הייתה נדרשת לפנות יישובים "אישית הייתי מסרבת בהכרה מלאה, בלי פיק ברכיים. גם אם מדובר בפקודה דמוקרטית".

 

כהן, שישבה בכלא הבריטי בזמן שלטון המנדט עקב חברותה בארגון הלח"י, הוסיפה: "גם בתי הסוהר הם דמוקרטיים. אני מוכנה לשבת בבית סוהר". עם זאת, אמרה כהן, כי למרות שהיא כחיילת הייתה מסרבת להשתתף בפינוי, היא מוחה נגד אלימות. "לא להתפנות זה כמובן לגיטימי. הבעיה היא שעלולים להרים יד או רגל. אני לא רוצה לזוז מרצוני, אך לא ארים יד כלפי זה שבא להפעיל עליי כוח להזיז אותי ממקומי".

 

הצופים, תנועה פוליטית א-מפלגתית, קיימה פאנל בקיבוץ נצר-סירני במסגרת

 יום מרכזי שבטים ארצי, בו נכחו כ-150 מחברי התנועה, תחת הכותרת "הדמוקרטיה במבחן תוכנית ההתנתקות". בפאנל השתתפו גם חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן ונציג המכון הישראלי לדמוקרטיה, אורי דרומי.  

 

לשאלת מדריך בצופים: "האם מוסרי לערב ילדים במאבק המתנחלים"? השיב רבה של ההתנחלות נצרים, הרב ציון טוואיל: "לגיטימי בעיני שילדיי הולכים איתי לאן שאני הולך. הורים אחראים לילדיהם. אני מגנה שימוש לא חוקי בילדים, אבל לא מפקיר את ילדיי – אני מאושר שילדיי גדלים בנצרים וחיים את ההוויה הציונית".

 

לגבי השאלה אם הוא תומך בשימוש בטלאי הכתום, אותו ענדו גם ילדים בבתי הספר, ענה הרב: "אני מגנה אותו בכל תוקף".

 

שאלת הסרבנות מימין ומשמאל זכתה להתייחסות רבה בפאנל. הרב טוואיל הסביר את עמדתם של המתנחלים: "יש סרבנות מצפונית שהיא סירוב לפקודה בלתי חוקית בעליל, אבל לדעתי השימוש בסרבנות מימין ומשמאל היא טעות חמורה ביותר. למרות זאת, אני לא אגיד לאף אחד מה לעשות. אם היו דורשים ממני לפנות יישובים, אני אישית הייתי מתעלף ולא הייתי מסוגל. הייתי מגיע לבית חולים לחולי נפש. זה כמו לקחת תינוק מאימו".

 

משתתפי הפאנל אמרו לדרומי כי הסרבנות התחילה בשמאל וזכתה לתמיכה, ועל כן נשאל: "האם זרע ההרס לא נטמן כבר אז?"

 

דרומי השיב: "הוא אכן נטמן. זו הייתה טעות. היום אנו עומדים בפני סכנה קיומית בשל תופעת הסרבנות. לא מפרקים רק את הצבא, אלא גורמים לקריסה של מדינת ישראל".

 

התבטאות נוספת של הרב טוואיל זכתה לתגובות נזעמות מהקהל: "גם התנועה הנאצית, וחס וחלילה אני לא בא להשוות, גם היא עלתה בדרך דמוקרטית". לדבריו, "בכל חוק יש נשמת החוק, גם בדמוקרטיה יש נשמה ויש מה שעומד מאחורי הדמוקרטיה".

 

מנחה הפאנל, העיתונאי חיים זיסוביץ', תקף את טוואיל ואמר: "אתה אומר 'אני לא משווה', אבל בעצם בהציגך את דבריך כך, אתה כן עורך השוואה לתנועה הנאצית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
כהן. נגד אלימות, בעד מחאה
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
הכינוס בנצר סירני. עסקו בשאלת הסירובפאנ
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
משתתפי הפאנל, כהן ודרומי
צילום: תומריקו
מומלצים