שתף קטע נבחר

המתנחלים: האירוע ביצהר - פרובוקציה של שרון

ראשי מועצת יש"ע כינסו מסיבת עיתונאים ובה תקפו את רה"מ, שלדבריהם יצר פרובוקציה מכוונת בפינוי המאחז ליד יצהר. ולרשטיין: "כאשר הגיע הצבא, התושבים ביצהר הודיעו לו שהם מוכנים לפנות את שני המבנים - ואילו מישהו שגר בחוות השקמים היה מוכן לעשות את העימותים האלו". אנשי ראש הממשלה מכחישים את הדברים. המתנחלים פתחו בהפצת "הסרט הכתום", והם קוראים לתומכיהם לענוד אותו

"שרון רוצה להוציא אותנו מחוץ ללגיטימציה של החברה הישראלית" - כך מאשימים אחר הצהריים (יום ד') בכירי מועצת יש"ע. "שרון מעוניין בקרע בעם", טוען ראש מועצת בנימין, פנחס ולרשטיין. הטונים בין ראש הממשלה לראשי הנהגת המתנחלים מגיעים לשיאים חדשים, במסיבות עיתונאים הדדיות.

 

בצהריים קיימה מועצת יש"ע מסיבת עיתונאים דחופה וזאת על רקע האירועים שאירעו שלשום בגבעת להבה הסמוכה להתנחלות יצהר, וגם על רקע

 פגישתו הפומבית של ראש הממשלה היום בפיקוד מרכז עם חיילים שהשתתפו בהריסת שני המבנים בגבעת להבה. ראש מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, אמר בפתח מסיבת העיתונאים: "אנחנו עדים בתקופה האחרונה ובמיוחד בימים האחרונים לניסיונות של ראש הממשלה ליצור פרובוקציות במקומות שונים והאחרון שבהם היה האירועים ביצהר ולעשות דה-לגיטימציה למאבק שלנו כאן. יש לנו מאבק צודק ומוסרי".

 

ליברמן מוסיף ואומר כי "ראש הממשלה חייב לחזור להכרעת העם ומה שהיא לא תהיה אנחנו נקבל אותה. אנחנו חוזרים ומדגישים שאנחנו מתנגדים לכל אלימות פיזית או מילולית. אמרנו, ונמשיך לומר, שאנחנו מתנגדים לכך בכל תוקף ואנחנו נילחם כנגד כל הצדדים נגד התופעה. אנחנו קוראים למתיישבים לא להיגרר אחרי פרובוקציות, לעמוד בנחישות אך לא באלימות פיזית או מילולית".

 

ראש מועצה אזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, אמר: "לא היה מקרה אחד בנושא פינוי מאחזים שלא קודם לכן ניסינו לפנות אותו והיה הידברות. לקחנו על עצמנו

 את כל האחריות. כולל המאחז גינות אריה וטל בנימין, שפינינו אותם בעצמנו, וזאת על מנת למנוע עימותים". ולרשטיין הוסיף כי "כאשר הגיע שלשום הצבא, התושבים ביצהר הודיעו לו שהם מוכנים לפנות את שני המבנים ואילו מישהו שגר בחוות השקמים היה מוכן לעשות את העימותים האלו. אנחנו לא נאפשר לשרון ליצור קרע. אנשים סוף סוף התעוררו ונעשה את הכל להגיע להכרעת העם".

 

ולרשטיין התייחס לנושא סירוב פקודה ואמר "אם תהיה תופעת סרבנות, ומה עוצמתה אני לא יודע, אבל אם תהיה תופעה בהיקפים שמדברים עליה אוי ואבוי למדינת ישראל. אנחנו רוצים לקחת אחריות נגד חוסר האחריות של ראש הממשלה". ולרשטיין אמר עוד כי "לא היה מצב כזה שאין כל יכולת ליצור דיאלוג עם הדרג השלטוני. אנחנו מסומנים כאויב, רוח, אבק או אוויר והדיאלוג של ראש הממשלה איתנו הוא דרך הגבעות ביצהר והן מכוונות בכוונה דרך הגבעות ביצהר, מה שאף פעם לא היה".

 

במסיבת העיתונאים השתתפו גם ראש מועצת דרום הר חברון, צביקי בר חי, ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני, מזכ"ל אמנה זאב חבר, ראש מועצת גוש עציון שאול גולדשטיין ודובר מועצת יש"ע, יהושע מור יוסף.

 

מקורבי ראש הממשלה שרון אמרו בתגובה לטענות המתנחלים לגבי האירועים ביצהר: "אם המתיישבים רוצים למנוע עימות, יש עוד כמה מאחזים בלתי חוקיים שעומדים בפני פינוי - והם מוזמנים לפנות אותם מרצונם החופשי בלי עימותים ופרובוקציות". אנשי שרון הכחישו את הטענות לפיהן הודיעו המתנחלים שהם מוכנים לפנות מרצון את הקרוואנים, וציינו כי בנושא הזה התמונות מהפינוי דיברו בעד עצמן.

 

בתגובה לטענת המתנחלים שמאבקם צודק ומוסרי, אמרו מקורבי ראש הממשלה: "אין שום דבר צודק ומוסרי בלהכות חיילים ולזרוק אבנים על רכביהם של קציני צה"ל".

 

במקום הטלאי הכתום - סרט כתום

 

לפי שעה, במועצת יש"ע ממשיכים במאבק נגד ההתנתקות בקצב מואץ. המתנחלים מתכוונים לקיים תפילת המונים גדולה אל מול הכנסת בימים הקרובים בהשתתפות רבנים, וזאת במסגרת הפעילות באוהל המחאה שהקימו בקריית הממשלה.

 

במקביל, חילק היום הפורום המשפטי של המתנגדים להתנתקות "דף הוראות לשעת חירום", ובו הדרכה משפטית למתנחלים שייעצרו בעימותים עם כוחות הביטחון. דף דומה חולק בשעתו בזמן העימות על המאחזים עם פעילי נוער הגבעות.

 

ויש גם יוזמה חדשה של נשות דרום הר חברון. מהיום הופצו ברחבי הארץ כעשרת אלפים סרטים כתומים במבצע שנקרא "שים כתום" וזאת מתוך שאיפה להגיע למיליון אזרחים, כמשאל עם אלטרנטיבי. הסרט הכתום אמורים לשים אותו עם סיכה על דש הבגד.

 

יפה גליק, תושבת עתניאל שבדרום הר חברון ואחת מיוזמות הפרויקט החדש, אמרה ל-ynet כי "יש התעניינות גדולה בערים הגדולות וביש"ע ואנחנו מקווים להגיע ללמעלה ממיליון תושבים. אם כואב לך על אנשים בגוש קטיף ובצפון השומרון – שים כתום. אם אתה חושב שאסור לתת פרס לטרור – שים כתום. אם עדיין לא שמעת סיבה טובה אחת להתנתקות – שים כתום".

 

על השאלה האם אין לכך קונוטציה לפרשת הטלאי הכתום והקשרי השואה, אומרת גליק: "אני מקווה מאוד שלא, כי זאת לא הכוונה". את הסרטים מכינים עשרות תושבים בדרום הר חברון, בעיקר ילדים ובני נוער.


פורסם לראשונה 05/01/2005 14:45

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ולרשטיין וליברמן. שרון אחראי לקרע
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
מסיבת העיתונאים של המתנחלים
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
יצהר התנחלות פינוי מאחז בלתי חוקי
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
המאהל בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים