שתף קטע נבחר

"החייל הסרבן" פילנט קיבל 28 ימי מחבוש

לאחר שהתעמת ליד יצהר עם שוטרים וחיילים וקרא לסרב פקודה, נשלח סמ"ר יוסי פילנט, תושב יצהר, ל-28 ימי מאסר. הוא סירב לעבור הליך משמעתי בפני מפקדיו ונשפט לבית דין צבאי. פילנט בתגובה: "לא ביצעתי כל עבירה, רק אמרתי לחיילים שזו פקודה בלתי חוקית בעליל"

העונש על הסירוב לפנות: 28 ימי מחבוש נגזרו אחר הצהריים (יום ד') על "החייל סרבן הפינוי", סמ"ר יוסי פילנט מההתנחלות יצהר, שבמהלך פעולת פינוי שני קרוואנים בגבעת להבה, הסמוכה ליצהר, קרא לחיילים ולשוטרים לסרב פקודה, תוך שהתעמת עמם.

 

האירוע התרחש שלשום, כאשר כוחות צבא ומשטרה הגיעו לפנות שני קראוונים, שהוצבו וחוברו לחשמל בצורה לא חוקית בגבעת להבה הסמוכה להתנחלות מצפה יצהר שבצפון השומרון. כאשר הגיעו הכוחות למקום, החלו כ-50 מתנחלים ליידות לעברם אבנים. כתוצאה מכך נפצע באורח קל שוטר מג"ב שקיבל טיפול רפואי במקום. בעקבות כך פרצו עימותים קשים במקום.

 

במהלך העימות הגיע למקום סמ"ר פילנט מגדוד חרוב, ששהה בחופשה מהצבא. הוא נכנס לאחד הקראוונים כשהוא לובש מדים וקרא לחיילים ולשוטרים במקום לסרב פקודה ולא לבצע את ההריסות.

 

פילנט נעצר והועבר לטיפול הצבא. אתמול בצהריים הובא לדין משמעתי, אולם אמר כי הוא מסרב לעמוד ולהישפט בפני מפקדיו ודורש להישפט בבית דין צבאי. הוא קיבל את מבוקשו.

 

היום שפט אותו סגן מפקד אוגדת איו"ש, אלוף משנה דרור, ל-28 ימי מחבוש בגין הקריאה לסירוב פקודה.

 

פילנט: לא ביצעתי כל עבירה

 

בתגובה לעונש אמר ל- ynet פרקליטו של פילנט, עו"ד שי גלילי: "ההליך המגוחך הזה שעונה לכאורה לכינוי של משפט לא יעבור לסדר היום. אנחנו

 מתכוונים לפתוח בהליכים משפטיים כנגד קצין השיפוט אשר עבר באופן בוטה על כל הוראות הדין המתייחסים לסדרי הדין במסגרת הדין המשמעתי ולבקש להאשימו בסעיף 133 לחוק (עבירה על אי ביצוע הוראות החוק)".

 

עוד אמר עו"ד גלילי כי "ההליך שהתקיים נעשה בתנאים הבאים: הנאשם לא קיבל לידיו את הוראת הפרקליטות כנדרש. נגבו ראיות שלא בפניו, מבלי שתהיה לו זכות לעיין בהן. לא ניתנה לו האפשרות לבדוק את פקודות המטכ"ל או להיוועץ עם עורך דינו טרם המשפט. לא התאפשר לו להגיש חוות דעת מטעם הסנגור. כמו כן דבר המשפט הוסתר מעיניו עד למועד התחלתו".

 

עו"ד גלילי מציין כי "בוצעה ענישה כפולה (גם ריתוק למחנה וגם משפט בגין אותו מעשה), והוא לא הוזהר ולא ניתן לו הפרוטוקול עם החומר מטעם הקצין הבודק ועל יסוד כל אילו עולה לכאורה כי 'המשפט' עצמו יוצא ונובע מתוך שיקולים זרים מבלי שתהיה זכות אמיתית ליוסי להתגונן".

 

פילנט עצמו אמר לעורך דינו כי לא ביצע כל עבירה. לדבריו, פנה לחיילים, לא התעמת איתם ולא פעל באלימות. "רק אמרתי שהם מבצעים פעולה בלתי חוקית בעליל", דברי פילנט. עורך הדין טוען: "כל מה שקורה עכשיו נעשה משיקולים פוליטיים בלבד, על מנת להפוך אותו לתקדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירי צחי
סמ"ר יוסף פילנט. 28 ימים במחבוש
צילום: מירי צחי
צילום: רויטרס
העימות ביצהר
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
החייל סירב
צילום: רויטרס
צילום: דן בלילטי
התמיכה בפילנט ביצהר
צילום: דן בלילטי
מומלצים