שתף קטע נבחר

ממשלת שרון החדשה: נחתמו ההסכמים הקואליציוניים

מפלגות יהדות התורה והעבודה חתמו על ההסכמים שמסדירים את הצטרפותן לממשלת שרון. ברגע האחרון ביקשו נציגי יהדות התורה להגדיר בהסכם כי כל שינוי של חוקי יסוד ייעשה בתיאום איתה. יו"ר הקואליציה אמר כי ההסכם עם העבודה נחתם ברגשות מעורבים, ואולם השרה המיועדת דליה איציק הצהירה בסיפוק: "זהו הסכם היסטורי שיאפשר לישראל לצאת מעזה מהר יותר"

בדרך לממשלה: השותפות החדשות-ישנות של אריאל שרון, מפלגות העבודה ויהדות התורה, חתמו אמש (יום ה') על ההסכמים הקואליציוניים, בלשכת ראש הממשלה בתל אביב.

 

ברגע האחרון לפני החתימה עם יהדות התורה התעקשו החרדים על נושא קידום חוקי יסוד. תחילה דרשו אנשי יהדות התורה כי נושא זה יוקפא כליל, כלומר שהוא לא יקודם אפילו בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת. לאחר מכן סוכם בין הצדדים, כשנדמה היה כבר כי עלול לפרוץ משבר של ממש, כי להסכם הקואליציוני בין שתי המפלגות יתווסף סעיף הקובע כי נושא חוקי היסוד ייעשה בהסכמה בין הצדדים, כאשר לוועדת החוקה יינתן חופש פעולה מלא, עד לקריאה ראשונה של חוק כזה.

 

יושב ראש הקואליציה, ח"כ גדעון סער, אמר כי ההסכם עם העבודה נחתם "ברגשות מעורבים". יושבת ראש צוות המשא ומתן של העבודה והשרה המיועדת, דליה איציק, אמרה כי "זהו הסכם היסטורי שיאפשר לישראל לצאת מעזה מהר יותר".

  

אתמול פסק הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיגה של יהדות התורה, כי המפלגה תצטרף לממשלה לתקופת ניסיון של שלושה חודשים.

 

הרב הביע חוסר אמון בראש הממשלה ודרש שבתום תקופה זו יבצע ראש הממשלה את כל הבטחותיו לחרדים - הסדרת תשלום המשכורות במועצות הדתיות, חקיקת חוק "עוקף בג"ץ" כדי למנוע את לימוד מקצועות הליבה בחינוך העצמאי והתחייבות של הליכוד כי במידה והחרדים לא יהוו לשון מאזניים בהצבעות על ההתנתקות - הם לא מחוייבים להצביע בעד.

  

על פי המפתח הסיעתי, ימונה ח"כ רביץ כסגן שר במשרד הרווחה ללא שר מעליו, אולם מינויו מתעכב. לעומתו, ח"כ יעקב ליצמן, השייך לפלג החסידי בסיעה, יחזור לכהן כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת.  

 

ביום ראשון יונחו ההסכמים על שולחן הכנסת, 24 שעות לפני ההשבעה כנדרש בחוק, וביום שני צפויה השבעת הממשלה.


פורסם לראשונה 06/01/2005 22:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
משבר של הרגע האחרון
צילום: לע"מ
צילום: אתר הכנסת
רגשות מעורבים. סער
צילום: אתר הכנסת
צילום: דן בלילטי
הסכם היסטורי. איציק
צילום: דן בלילטי
מומלצים