שתף קטע נבחר

מקדונלד'ס מציגה: תאי גזים לעופות

דמיינו את הסיטואציה הבאה: משאיות ענק פורקות מאות עופות לתוך תא סגור. צינורות פולטים גזים שונים לתוך התא, ותוך זמן קצר העופות מתים, מעובדים, ומגיעים למזללת מקדולנד'ס הקרובה. נשמע אכזרי? לטענת ארגוני זכויות בעלי חיים מדובר דווקא בדרך הומאנית לשחיטה, העדיפה על הנוכחית, בה העופות נשחטים בעודם בחיים. השיטה החלה לפעול בבריטניה, וכעת מחכים לתוצאות. ובישראל: "זה לא רלוונטי כי השחיטה פה כשרה"

פיתרון הומאני? חברת מקדונלד'ס, השוחטת 10 מיליון עופות מדי שנה, בוחנת את השימוש בתאי גזים לצורכי המתת העופות. כך מדווח הבוקר (יום א') העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס". לפי הדיווח, גורמים בחברה טענו כי ההמתה בגז יותר הומאנית מדרכי המתה אחרות.


החברה הבינלאומית החלה לחפש פתרונות חלופיים לשחיטה לאחר שספגה ביקורת עצומה מצדם של ארגונים הפועלים לרווחת החיות. הארגונים מחו בתוקף נגד השיטה הנוכחית, במהלכה מהממים את העופות בתוך אמבטיות של מים מחושמלים, ולאחר מכן חותכים את גרונותיהם ומשספים את ראשם.


לפי שיטת הגז החדשה, הועפות יומתו על ידי מכה הגונה של חנקן, ארגון ופחמן דו-חמצני. רק לאחר מכן, כשהם למעשה מתים, תתבצע חתיכת הגרונות.


ענקית ההמבורגרים חולשת על 1,200 מסעדות בבריטניה ועוד אלפי מסעדות ברחבי העולם. אמנדה פירס, דוברת מטעם החברה, אמרה כי השיטה עדיין בבחינה וכי אפשר שתוכל להפחית את סבלם של העופות. "מקדונלד'ס מחוייבת לרווחת החיות", אמרה. "חלק מהספקים שלנו החלו להשתמש בשיטה הזאת, ואנו ממתינים להערכה מדעית מלאה".


המהלך הוא חלק ממאמצי הרשת לשפר את תדמיתה בעולם. אותו מהלך במסגרתו הוסיפה לתפריטים סלטים דיאטתיים והוציאה מהם את מוצרי ה-supersize הענקיים. 


ארגונים למען החיות בירכו על המהלך

 

בשנים האחרונות הואשמה הרשת שוב ושוב בכך שהחוות ומתקני השחיטה המנוהלים על-ידי ספקיה גורמים לסבל לא הכרחי לעופות. רבים מהמתקנים באירופה פועלים תחת חוזה בלעדי בעבור רשת ההמבורגרים.


קבוצות כגון "אנשים למען טיפול אתי בחיות" (Peta) מתלוננות על שיטות השחיטה זה זמן רב. מנהל הקמפיינים האירופאים של Peta, שון גיפורד, אמר כי "לעופות יש חיים קצרים ואומללים. השיטות הנהוגות, של שחיטה באמצעות חשמל וחיתוך גרונות, הופכות את המוות שלהם לגרוע עוד יותר. אנחנו דחפנו למעבר לגז ואנו מברכים על המהלך".


פיטר ברדנוק, מנהל בכיר במועצת העופות הבריטית, המייצגת את החוות ותעשיית העיבוד, אמר כי הוא מכיר בכך שיש בעיות ברווחת החיות בשיטות הנהוגות, וכי השימוש בגז יכול לפתור בעיות אלה. עם זאת, הוא מאמין שהשיטה תפעל רק במתקנים הגדולים לעיבוד עופות. זאת בשל העלות הגבוהה של קניית תאי הגז והציוד הנלווה. 


ואצלנו? ממשרד יחסי הציבור של מקדונלד'ס בישראל נמסר: "בארץ זה לא רלוונטי מאחר והשיטה נקבעת על ידי הרבנות הראשית, והשחיטה היא שחיטה כשרה".


פורסם לראשונה 09/01/2005 10:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקדונלד'ס. פתרון הומאני?
צילום: איי פי
והעופות? שייחנקו
צילום: איי פי
מומלצים