שתף קטע נבחר

ח"כ רביץ וח"כ גפני התפלגו מיהדות התורה

הרב אלישיב הורה לח"כים גפני ורביץ, הסרים למרותו, להתפצל מיהדות התורה אם ח"כ ליצמן לא יסכים לוותר על תפקידו כיו"ר ועדת הכספים. הערב הודיע ח"כ רביץ לוועדת הכנסת: אני וח"כ גפני מתפצלים מיהדות התורה, ומעתה ניקרא "דגל התורה"

עכשיו זה רשמי - פילוג ביהדות התורה: סיעת יהדות התורה מתפצלת. חבר הכנסת אברהם רביץ הודיע הערב (יום ג') לוועדת הכנסת כי הוא וחבר הכנסת, משה גפני, מבקשים להתפצל מסיעת יהדות התורה ומבקשים להיקרא סיעת דגל התורה. השניים קיבלו את אישורו של הרב יוסף שלום אלישיב להתפלג מסיעת יהדות התורה, אם חבר הכנסת מהסיעה יעקב ליצמן, ששייך לאגודת ישראל, לא יסכים לוותר על תפקידו כיושב ראש ועדת הכספים.

 

חברי דגל התורה מוחים על כך שח"כ ליצמן לא נשמע להוראתו של אלישיב ולא המתין שלושה חודשים עד שלקח על עצמו את תפקיד יו"ר ועדת הכספים, בניגוד להחלטת מועצת גדולי התורה, למרות שחבריו נשארו מחוץ לממשלה לתקופת המתנה. שתי הסיעות נשארות כרגע בממשלה, על-פי ההסכם שנחתם עם הליכוד. 

 

ליצמן אמר בטקס החילופים בוועדת הכספים: "אני מתכוון להיות חלק מהקואליציה ולעבוד עימה, אבל בעבודה הזו יש צורך להגיע לפשרות והסכמות. אני מתכוון לעבוד עם כולם ובמיוחד עבור המשפחות החלשות".

 

אתמול הפר ח"כ מאיר פרוש מיהדות התורה, את את ההסכם עם סיעתו ונמנע בהצבעה על השבעת המליאה. בסופו של דבר אישרה מליאת הכנסת את ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין הליכוד לעבודה ויהדות התורה, ברוב של שני ח"כים בלבד - 58 מול 56 שהתנגדו. שישה חברי כנסת נמנעו בהצבעה.

 

"הם לא מתחשבים בגדולי התורה שלנו"

 

סיעת יהדות התורה מורכבת משני פלגים עיקריים ופדרציות של חצרות רבנים. הסיעה צפויה להתפלג לאגודת ישראל - שהוא הפלג החסידי הגדול אותו מייצגים בכנסת ח"כ ליצמן, אייכלר ופרוש. הפלג הליטאי של דגל התורה - כפוף למרותו של הרב אלישיב שאותם מייצגים בכנסת גפני ורביץ.

 

הרב אלישיב קבע כי סיעת דגל התורה לא תיקח על עצמה תפקידים בקואליציה החדשה במשך שלושה חודשים, זאת כדי לבחון את רצינות כוונותיו של ראש הממשלה. אולם ח"כ ליצמן הכפוף לאדמו"ר מגור החליט כי ייכנס לתפקיד יו"ר ועדת הכספים.

 

ח"כ רביץ אמר היום ל-ynet: "אנחנו לא יכולים לחיות עם זה שהם לא מתחשבים בגדולי התורה שלנו. החלטנו שלא לקבל תפקידים וביקשנו מהם שלא יקחו תפקידים כי יכולות להיות לכך השלכות קשות מאוד אבל יצרו של ליצמן גבר עליו.

 

אנחנו מפלגות נפרדות בכל מקרה שלא ימרחו את הציבור, יש פה שתי סיעות עם תפיסות עולם שונות. הם ידעו שיהיו השלכות קשות, הם לא טיפשים כאשר החליטו כן לקחת תפקידים". בצהרים ביקרו השניים אצל הרב אלישיב כדי לקבל את הסכמתו למהלך. הם הסבירו לרב אלישיב כי העובדה שליצמן לוקח את תפקיד יו"ר ועדת הכספים משדרת חולשה במו"מ מול הליכוד ולכן הרב אישר להם להתפלג".


פורסם לראשונה 11/01/2005 14:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
מתפצלים. רביץ
אתר הכנסת
אתר הכנסת
אישור מהרב. גפני
אתר הכנסת
צילום: דן בלילטי
פיצול ביהדות התורה. ארכיון
צילום: דן בלילטי
פרוש. נמנע אתמול בהצבעה
מומלצים