שתף קטע נבחר

אוהל המחאה: השמאל והמתנחלים בהידברות

"לא נצליח לשנות זה את דעתו של זה, אבל אולי נצליח לצאת מכאן עם הסכמה משותפת על דרך", כך אמר ליפקין-שחק בתום פגישה עם המתנחלים המפגינים באוהל המחאה בי-ם. עמי איילון אמר להם: "אנחנו עומדים בפני המבחן הקשה ביותר שעובר על עם ישראל מאז ראשית הציונות, ויש לעשות הכל על-מנת לעבור אותו בלא אלימות". בנצי ליברמן: "נקודת המוצא של כל הנוכחים כאן היא שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית"

"נפעל להמשיך ולהידבר בתקופה הבאה עד שנגיע לגישור בינינו ונמנע אלימות", כך אמר בצהריים (יום ד') ראש השב"כ לשעבר, עמי איילון, שהגיע עם אנשי שמאל נוספים לאוהל המחאה נגד ההתנתקות שהקימו המתנחלים בירושלים.

 

לדבריו, "אי אפשר לעבור את מבחן ההתנתקות בהצלחה בלא הידברות בין הצדדים. עצם העובדה שאנו נמצאים כאן, היא כבר ראשיתה של הצלחה". איילון התייחס לכל הנוגע לקשיים העומדים בפני כוחות הביטחון במשימת פינוי תושבי רצועת עזה וצפון השומרון.

 

"אנו עומדים בפני המבחן הקשה ביותר שעובר על עם ישראל מאז ראשית הציונות, ויש לעשות הכל על-מנת לעבור אותו בלא גילויי אלימות", הוסיף.  

 

הרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין שחק, השתתף אף הוא בפגישה. הוא התייחס לקריאות רבנים לסרבנות ואמר, "מכל ראשי מועצת יש"ע שמענו התבטאויות הפוכות לחלוטין. כולם כאיש אחד שוללים סרבנות מכל וכל, ומעודדים הידברות והגעה להסכמה. לא נצליח לשנות זה את דעתו של זה, אבל אולי נצליח לצאת מכאן עם הסכמה משותפת על דרך".

 

מן המפגש נעדרה הח"כית לשעבר דליה רבין-פילוסוף, למרות שהוזמנה. איילון הבטיח, כי רבין-פילוסוף תקח חלק במפגשים הבאים בין הקבוצות, וכך גם ניצב בדימוס אליק רון.

 

המטרה: משאל עם

 

בנצי ליברמן, יו"ר מועצת יש"ע, אמר בתום הפגישה כי מטרת המאבק היא להשיג משאל עם או בחירות עוד בטרם תבוצע ההתנתקות.


שמאל וימין באוהל ההידברות (צילום: גילי יוחנן)

 

"נקודת המוצא של כל הנוכחים כאן היא, כי מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, וכי אנו מבקשים לשמור את אופיה זה. לשם כך, אנו סבורים כי רק משאל עם על ההתנתקות או בחירות חדשות יוכלו להביא לידי קונצנזוס בקרב כלל הציבור בנוגע לתהליך ההתנתקות. זו הדרך היחידה לקבל החלטה לגיטימית, דמוקרטית, הגיונית ומקובלת בקרב הציבור כולו. אנו משוכנעים כי גם הרבנים יקבלו את תוצאות משאל העם אשר תהיינה", אמר ליברמן.

 

הוא הוסיף: "בינתיים אנו כאן על מנת לדבר מתוך נסיון להגיע להסכמה על דרך, שאותה נוכל להציג גם בפני הכנסת והציבור ואולי היא תמנע שפיכות דמים". 

 

שלשום יצאו המתנחלים בקמפיין חדש, תחת הכותרת: ,שרון קורע את העם – תנו לעם להחליט". את הסיסמה הציגו בצהריים במסיבת עיתונאים שקיימו באוהל המחאה. 

 

ליד בימת הנואמים הוצגה ספינה גדולה שמתרסקת, ולצידה תמונה של ראש הממשלה, אריאל שרון, שעליה הכיתוב: "שרון מטביע את המדינה".

 

ראשי מועצת יש"ע מתכוונים להמשיך בשבועיים הקרובים את שביתת השבת מול הכנסת, ובסוף החודש לקיים את "אם כל ההפגנות", לדבריהם, תחת הכותרת "תנו לעם להחליט". לאחר מכן בכוונתם לערוך קמפיין גדול של החתמה לאומית למען משאל עם.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ולרשטיין וליפקין-שחק באוהל המחאה מול הכנסת
צילום: גיל יוחנן
צילום: צילום: זום 77
ליברמן. המטרה - משאל עם
צילום: צילום: זום 77
צילום: גיל יוחנן
איילון. ראשיתה של הצלחה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים