שתף קטע נבחר

בלומנטל שוברת שתיקה: "אני בן אדם טוב"

סגנית השר לשעבר, הנאשמת בעבירות שוחד ושיבוש מהלכי משפט, שברה הבוקר שתיקה והעידה בבית המשפט. היא הכחישה את טענות נהגה לשעבר ואמרה: "מיהו בכלל האיש החצוף הזה?". בלומנטל סיפרה לשופטים על אימוץ הילדות ועזרתה לקשישה וקבעה: "אני לא בן אדם רע"

"אני בן אדם טוב, לא בן אדם רע. אני אדיבה ומדברת בנימוס". כך אמרה היום (ה') ח"כ נעמי בלומנטל (הליכוד) שהעידה בבית משפט השלום בתל אביב לראשונה בפרשת השוחד, לכאורה, לחברי מרכז הליכוד, הידועה כפרשת "סיטי טאוור". עדותה של בלומנטל, בפני שלושת השופטים, נמשכה עד לשעות אחר הצהריים ובהפסקה סירבה הח"כית לענות על שאלות העיתונאים. 

 

עד היום שמרה ח"כ בלומנטל על זכות השתיקה גם במהלך חקירותיה במשטרה. חברת הכנסת, הנאשמת בעבירות של מתן וקבלת שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה, הגיעה לבית המשפט כשהיא מלווה בבני משפחתה ובחברים שבאו לתמוך בה במהלך הדיון.

 

בלומנטל התייחסה בתחילת עדותה לדבריו של נהגה לשעבר, אבי אוסקי, המשמש כעד מדינה בפרשה ואשר טען כי היה איש סודה ונהג לייעץ לה בעניינים שונים, ביניהם גם עניינים פוליטיים, וכי היו ביניהם יחסים אישיים ויחסי אמון. חברת הכנסת טענה כי מעולם לא אהבה את אוסקי: "לא היתה בינינו מערכת יחסים קרובה בכלל".

 

"הוא לא היה איתי אפילו קרוב ללהיות צמוד", ציינה בלומנטל והוסיפה כי אוסקי היה חצוף, נהג להגיע לביתה מדי בוקר והתנהג כאילו מדובר בביתו שלו, ולכן ביקשה מהעובדות שלה, שנהגו אף הן להגיע לביתה, לחכות בחוץ ביחד איתו וזאת כדי לוודא שלא ייכנס לביתה.

 

סגנית השר לשעבר הכחישה גם את טענות הנהג לשעבר כאילו ייעץ לה בנושאים פוליטיים. היא סיפרה על שיטת ההיערכות שלה לפריימריז וכיצד היא והצוות שלה פעלו מביתה ושללה את דבריו של אוסקי כאילו התלבטה אם להתמודד בבחירות.

 

"מיהו בכלל האיש הזה? שנים על גבי שנים אני פעילה במערכת הפוליטית ובא אדם חצוף ממדרגה ראשונה ואומר שהתלבטתי, מי הוא בכלל במערכת הזו, אני התחשבתי בכך שאין לו פרנסה. משנת 92' אני בפוליטיקה וכל חברי ותומכי יעידו כי מעולם לא התלבטתי אם לרוץ לפריימריז".

 

ח"כ בלומנטל אף סיפרה כי גדלה בבית בו חינכו אותה לתת ולכן אף נהגה לשחרר את אוסקי בימי רביעי "כדי שיבלה עם ילדיו" - דברים שאוסקי טוען כי אינם נכונים.

 

בעדותה על חברי מרכז הליכוד, סיפרה חברת הכנסת שיש שם הרבה קרובי משפחה וחברים: "יש כאלה הרוצים להגדיל את כוחם - מישהו מכניס את גיסתו, אחות של אשתו, שיש לה שם אחר. אני יכולה למנות עשרות כאלה. חצי מחברי מרכז הליכוד החדשים הם או קרובי משפחה או חברים".

 

בעדות האופי על עצמה, סיפרה בלומנטל כי היא ובעלה אימצו שתי ילדות באופן לא רשמי, אחת מהן נמצאה בגיל 7 כשהיא מחפשת אוכל בשוק הכרמל, וכי לאחר מכן, כאשר היא למדה בפנימיות, הגיעה אל משפחתה בסופי שבוע ואף התגוררה בביתם כשנה לאחר שסיימה צבא.

 

בלונמטל אף סיפרה לשופטים כי היא תומכת באישה קשישה הסובלת מקושי כלכלי ותומכת באנשים נוספים. עדותה נמשכת.

  

הנהג בביהמ"ש: "בלומנטל אמרה לתאם גרסאות"

 

חברת הכנסת נעמי בלומנטל פוטרה מתפקידה כסגנית שר בעקבות שתיקתה בחקירות המשטרה, והואשמה בעבירות של שוחד בחירות, שחיתות ושיבוש מהלכי משפט. יחד עמה נאשם גם פעיל הליכוד מיכאל אלנקווה.

 

אבי אוסקי, נהגה לשעבר של בלומנטל, שהפך לעד המרכזי נגדה בפרשת "סיטי טאוור", העיד בעבר - בפתח שלב ההוכחות במשפטה של בלומנטל. 

 

"נעמי פנתה אליי ואל אלנקווה וקראה לנו לתאם גירסאות, למקרה שנעצר. היא אמרה לי, 'אתה תאמר שמיכה ביקש ממך 12 אלף שקל כהלוואה כדי שתלך ותשלם לשרתון סיטי טאוור, והוא יחזיר לי אחר-כך את הכסף", אמר אוסקי בפתח עדותו בבית-המשפט השלום בתל-אביב.

   

"הייתי יותר מנהג, בשל השעות הארוכות בהן עבדנו יחד. מאז ששרון הודיע על פיזור ממשלתו, היה לחץ גדול מאוד. היה צורך להתארגן ולא היה בטוח שבלומנטל תרוץ לבחירות. גם הסיכויים שהיא תזכה לא היו מרובים, מאחר והיו 1,600 חברי מרכז חדשים. חלק מהצוות החל לעשות קורות חיים".

  

"היה לחץ גדול כי היא לא הופיעה בסקרים. הייתי לפעמים המנחם, או המעודד", הוסיף הנהג לשעבר. "ביקשתי מפעיל גדול בצפון בשם ברוך קונורטי לעזור לבלומנטל, מאחר והוא היה מקורב למשפחתי, אבל הוא אמר לי שבצפון יש דיל גדול עם ציפי (לבני) ועמרי (שרון). בסוף, כשהיא זכתה, הייתה שמחה גדולה וקיבלנו יום חופש".

  

"גירסתה של בלומנטל לא הייתה ולא נבראה", הוסיף אוסקי. לדבריו, את הכסף הוא קיבל ישירות מנעמי בלומנטל, לאחר שבאחת הנסיעות לביתה ברמת אפעל הם נסעו לכספומט, ושם היא הוציאה כסף בעזרת מספר כרטיסי אשראי. לטענתו, היא ספרה כ-12 אלף שקל ושלחה אותו עם הרכב האישי שלה.

 

תזכורת: פרשת סיטי טאוור

  

בחודש דצמבר 2003 הוגש נגד ח"כ בלומנטל כתב אישום, בו נטען כי היא סיכמה עם אלנקווה במהלך מפגש ביניהם בדצמבר 2002, שקדם לפריימריס בליכוד, כי תממן אירוע של חברי מרכז במלון "שרתון סיטי טאוור" ברמת-גן - במהלכו יפעל אלנקווה לבחירתה.

  

אלנקווה התקשר למנהל המכירות ב"סיטי טאוור" והזמין 15 חדרים. הוא הבטיח למנהל כי התשלום ייעשה באותו ערב - ובמזומן. ואכן, בכתב האישום צויין כי באותו לילה נסעו בלומנטל ונהגה, אבי אוסקי (שהפך לעד המרכזי נגדה), לסניף בנק הפועלים ברמת אפעל, שם משכה בלומנטל 7,500 שקלים מחשבונה.

  

בלומנטל, על פי כתב האישום, שבה למכונית ומסרה לאוסקי סכום כולל של 12 אלף שקלים במזומן, ואז הורתה לו לשלם עבור הזמנת החדרים. השניים סיכמו שאוסקי ייסע ברכבה הפרטי של בלומנטל - ולא ברכב הממשלתי. אוסקי אכן שילם למנהלת המכירות בבית המלון, ואף ביקש ממנה בהוראת בלומנטל כי הקבלה תירשם על שם "מירי פדידה". לאחר מכן שב לביתה של בלומנטל ומסר לה את הקבלה שקיבל, על שם פדידה.

 

במקביל, על פי כתב האישום, גיבש אלנקווה קבוצה של פעילי ליכוד בכירים, שהוזמנו לחדרים במלון, והיוו את הבסיס ל"דיל" לבחירתה של בלומנטל בליכוד. בנוסף הזמין אלנקווה גם רבים מקרובי משפחתו. בכנס התבקשו על הפעילים לתמוך בבלומנטל - הם הסכימו, ובילו את הלילה במלון מבלי לשלם.

 

עוד עולה מכתב האישום, כי לאחר שדלפו פרטים על האירוע לתקשורת, בלומנטל נועדה עם אלנקווה ואוסקי בחניון "הטירה" בגעש, שם סיכמו ביניהם כי אם תיפתח חקירה משטרתית - יאמצו גרסה עובדתית שקרית. הפרשה המלאה התפוצצה לבסוף לאחר שאוסקי טען בראיון לחדשות ערוץ 2, כי שיקר בחקירת המשטרה - והפליל את בלומנטל ואלנקווה.

 

בתשובתה לאישומים נכתב, כי הנהג אוסקי ביקש ממנה 12 אלף שקל במזומן כדי לשלם עבור החדרים במלון "שרתון סיטי טאוור", שנועדו לארח את פעילי מרכז הליכוד. בלומנטל טוענת כי הגיבה: "מה פתאום?", אולם אוסקי הדגיש כי "מיכה (אלנקווה) מבקש את הכסף במזומן ועכשיו".

 

העונש המירבי בחוק על עבירת שחיתות הוא שנת מאסר בפועל, וכך גם על שוחד בחירות. על שיבוש מהלכי משפט העונש יכול להגיע לשלוש שנות מאסר, ועל הדחה בחקירה - עד חמש שנות מאסר. 


פורסם לראשונה 20/01/2005 11:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
לא בן אדם רע. בלומנטל
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
"מיהו בכלל?". אוסקי
צילום: אבי כהן
מומלצים