שתף קטע נבחר

עלו ברשת: מפות ואטלסים מקוונים

במבי ביער אודם, דגדג אותה, הכאב של תומר, טבע אחר, סדרו לכם אלבום, שיטה לניקוי מסך, תזמורת החתולים, בשעה שישנתם ועוד אתרים

פייבוריט: במקום אטלס נייר

 

לרשת נוספו בשבועות האחרונים שלושה נכסים חדשים ואיכותיים בתחום המיפוי והגיאוגרפיה, שמוסיפים רובד חשוב של ידע, שאינו מיועד רק לתלמידים ולסטודנטים. לשניים הראשונים אחראי המרכז לטכנולוגיה חינוכית, שהעשיר בשבוע שעבר את הספרייה המקוונת שלו בשני מאגרי מפות מצוינים, המוצגים כאטלסים.

 

הספריה המקוונת של מט"ח היא מיזם שאפתני ודינמי, שמתהדר כבר ביותר מ-10,000 מאמרים ופריטי מידע בעברית, המוגשים חינם. לנכס השלישי אחראית חברת סיסטמטיקס, שמפעילה את אתר המפות Emap, והעלתה בשבוע שעבר אתר מפות ישראלי באנגלית, שקובע רף חדש של איכות בתחום, ואינו כרוך בתשלום.

 

האטלס ההיסטורי - האטלס ההיסטורי של מט"ח הוא מקבץ של עשרות מפות היסטוריות, המותאמות לתוכנית הלימודים בחטיבת הביניים, ומגיש מפות מפורטות, בהן גם אינטראקטיביות, של העת הקדומה, יוון העתיקה, האימפריה הרומית, ימי הביניים והמאות האחרונות. המפות כתובות עברית, מלוות בהסברים, וניתן להדפיס אותן ישירות מהאתר.

 

האטלס הגיאוגרפי - מאגר של כ-100 מפות, גרפים וקבצי נתונים, בשמונה קטיגוריות ראשיות - גבולות ואזורים בישראל, אוכלוסייה, כלכלה, יישובים והתיישבות, אקלים ונוף, תשתיות, תיירות ואיכות הסביבה. הגרפים מציגים באופן ברור ופשוט נתונים דמוגרפיים וכלכליים מאלפים, ועיון בהם יכול לסחוף לשעה ארוכה גם את מי שביקש רק להציץ.

 

מפות ישראל באנגלית - מיזם איכותי, המאפשר לכל גולש מהעולם להכיר את כל הארץ וכמעט כל יישוב בישראל עד רמת הניואנסים, וברבדי מידע רבים: כבישים, רחובות, מרכזי מסחר, מרפאות, מוסדות חינוך, כספומטים, מוסדות תרבות ובידור, תחנות דלק, חניונים ועוד.

 

האתר עשיר במידע, ובעזרת הטכנולוגיה הייחודית של סיסטמטיקס הוא מציע גם חיפוש כתובות ויעדים, תצוגה של מסלולי נסיעה (כולל מסלולים העוקפים את שטחי הרשות הפלסטינית), כיווני תנועה, סרגל למדידת מרחקים, אופציה לשמירה של 20 המפות האחרונות, ואופציה לתצוגה של סניפים ומוקדי פעילות של חברות גדולות.

 

אבל הכי חשוב: לעומת אתרי המיפוי המוכרים עד כה, שדורשים סבלנות לא קטנה מצד הגולש עד לטעינת המפה המבוקשת - כאן הכל מהיר ומיידי, וזמני ההמתנה שואפים לאפס. בראבו.

 

שואה: מי שזוכר

 

את הקליפ המרגש הזה יצר התלמיד תומר ברמי ממודיעין מעשרות התמונות שצילם במהלך מסע הזיכרון למחנות ההשמדה בפולין. כפסקול לקליפ בחר ברמי בשיר "תענה לי" של היהודים, שעל רקע התמונות מקבל משמעות לגמרי אחרת. את הקליפ העלה ברמי לעמוד הפרטי שלו בבמה חדשה, במסגרת ניסיונו להתמודד עם הכאב האישי שחווה נוכח מראות אושוויץ ובירקנאו. 

 

מבחן: חלוקת קשב

 

שלושה מבחנים מקוונים קטנים, שמאפשרים לכם לבדוק את כישורי התפיסה שלכם, באתר המקדם מוצרי תוכנה. המבחנים בודקים באמצעות משחקים קטנים את מהירות התפיסה, היכולת להעריך זמנים, וחלוקת הקשב הכללית, ומציגים את התוצאה שלכם לצד התוצאה הממוצעת (שלח: איציק בן דוד). 

 

צילום: בונוס יפה

 

והנה בונוס לכל מי שתמונות מדהימות של נופים וטבע, בצבעים הכי יפים שראיתם מעולם - עושות לו את זה. זה לא בדיוק אתר, אלא יותר מקבץ של גלריות, שלא ברור מי מפעיל ועורך אותן, מה מקור התמונות, ולמי שייכות הזכויות על הצילומים. עם זאת, התמונות כה מיוחדות ועוצרות נשימה - שנראות כמו צוירו בידי אמן, ולא בהכרח כפעילות שגרתית של איתני הטבע. הכל יש שם: שקיעות, פעילות וולקנית, סופות וברקים, קשתות, יערות, חופים, חורף, קיץ - מה לא. כל תמונה טפט.

 

שיווק: ממוסחר אך לא מיותר

 

הנה סדרת אתרים עם ייעוד שיווקי או מסחרי, אך עם ערך מוסף לציבור הגולשים:

 

יער האיילים - אתר קטן המציג את אחת האטרקציות של רמת הגולן - יער האיילים ליד מושב אודם. האתר מציג מידע על הפעילות במקום, על מזג האוויר ומתחם הקמפינג, גלריה של צילומי במבים מקפצים ומחירון לאירוח.

 

טראסק - אתר שיווקי למסעדה ואולם אירועים בתל אביב, שמציג ערך מוסף בגישה המבנית ובעיצוב היפהפה, המשלב וידאו ופלאש.

 

יקבי כרמל - אתר מקיף וגדול ליקבי כרמל, יצרני היין הוותיקים מזכרון יעקב וראשון לציון. מפעילי האתר מגדירים אותו בטעות פורטל יין, אף שאינו כזה, שכן תכניו מתייחסים אך ורק למוצרים של יקבי כרמל. עם זאת, האתר מושקע ומעוצב היטב, מביא מתכוני קוקטיילים, מידע על טיולים בכרמים וביקבים, הסברי אנימציה לילדים על תהליך הפקת היין, וגם רעיונות להגשה ושילובים בין יין לאוכל.

 

אלבומים דיגיטליים - והנה שירות לבעלי מצלמות דיגיטליות - האתר הזה מציע לגולשים להעלות לרשת תמונות שצילמו במצלמה הפרטית, לבחור פורמט של אלבום תמונות כלשהו לפי טעמם, לסדר את התמונות בין דפיו ולהוסיף כיתובים - ולקבל בדואר הביתה את כל הקבצים מודפסים כתמונות, ומסודרים באלבום בהתאם לבחירתו. את העריכה והעיבוד ניתן לבצע בעזרת התוכנה שמורידים מהאתר, המתאימה את האלבום לטעמו האישי של הגולש. אלבום רגיל בכריכה קשה כולל 24 עמודים, ומציג מספר משתנה של תמונות, בהתאם לעיצוב שבחר הגולש. המחיר: 100 שקלים.

 

מגניב: דיגי דיגי

 

העמוד המדליק הזה משלב הומור, חשיבה מקורית, וידאו ופלאש. נערה יפהפיה שרועה על מיטה, מזמינה אתכם לדגדג אותה בכל נקודה בגופה בעזרת העכבר - ומגיבה בהתאם. מגניב באמת (שלח: גבי מנשה). 

 

מקבץ: דברים שהצחיקו את עמית

 

כמדי שבוע, צרור של כתובות שטותיות להעלאת המורל. והפעם - מקבץ משחקונים, סרטונים ובדיחות ששלח הקורא חובב הדאחקות עמית פל.

 

מנוחה נכונה - המהות של האתר הזה חשובה כקליפת שום, אבל התוכן קורע מצחוק. איש אחד המציא משחק טיפשי, ובו, בכל פעם שחבריו נרדמים בתנוחות לא שגרתיות, הוא מניח עליהם המון חפצים קטנים, מצלם אותם ללא ידיעתם, מסיר הכל - ומפרסם את התמונה באתר שלו. כמו לכל מעשה אווילי שמתפרסם ברשת, מהר מאוד נמצאו הגולשים שיתרמו תמונות משלהם לאוסף, וכך נוצרה הגלריה הזו, המציגה בעיקר את חברתו של מפעיל האתר ישנה ועליה בקבוקים, פחיות, תמונות,

חטיפים, אריזות ממתקים, וגם פריטים גדולים יותר כמו כסאות ושטיחים.

 

נקי כמו חתול - ואם עבר כבר זמן מאז איבקתם לאחרונה את מסך המחשב שלכם, הנה לכם עזרה לא צפויה: חתלתול חמוד, שמלקק למענכם את המסך.

 

חתולים מוזיקליים - ואם כבר חתולים, הנה לכם תזמורת שלמה של חתולי פלאש, שכל אחד מהם מפיק צליל אחר, וביחד זה בהחלט מתקרב למוזיקה. בעזרת המקלדת אפשר להוסיף או לגרוע צלילים, ואפשר גם

לדלג לאתר הבא.

 

כלבים מדברים - ועוד משהו קטן בעניין בעלי חיים. סרטון קצר, המציג סדרה של כלבלבים, שנראה שעם קצת מאמץ - הם גם יוכלו לדבר.

 

החיים אחרי המוות - וכאן תמצאו ערימה של מאות דאחקות פוטושופ פסיכוטיות, שבהן מציגים גולשים מהעולם כיצד נראים בעיניהם החיים שאחרי המוות. טעם טוב הוא עניין יחסי, ועל כן לא תמיד ההנאה מובטחת.

 

משחק פיצוץ - ילדים חביבים, עזרו ליצור הקטנטן הזה, אנקו, להימלט ממערכת המנהרות התת-קרקעית, בטרם תפיל עליו הפצצה את התקרה. אנחנו התייאשנו כבר בשלב השני.

 

קליק - כל תכליתו של האתר הפצפון הזה היא להציג את מספר הגולשים שנכנסו אליו, ולחצו על כפתור הנומרטור. נכון, נשמע מטומטם, מיותר ולא מוצלח, אבל עד כה לא פחות משישה וחצי מיליון גולשים מכל העולם כבר עשו בדיוק את זה.

 

נחיתה קשה - וזהו קטע וידאו מהסוג שתוכניות המתיחות והפספוסים ישמחו להציג בפניכם, אם כי הוא אכזרי וכלל לא מצחיק. הקטע צולם במצלמת מעקב בחנות כלשהי: מישהו פותח באמצע החנות את דלת הרצפה אל המרתף, להראות משהו למישהו אחר, האשה שמלפנים לא רואה אותם, עושה צעד קל לאחור - והופ, נחשו מה ההמשך. נורא.

 

ייתכן קושי בגלישה לחלק מהאתרים עקב עומס של גולשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפות ישראל באנגלית. מיזם איכותי
זוכרים את השואה
מקבץ צילומי טבע יפיפיים
יער האיילים. אטרקציות ברמת הגולן
מומלצים