שתף קטע נבחר

דגל התורה: העבירו מיליונים - או שנפרוש

רביץ וגפני מאיימים לפרוש מהקואליציה, אם לא תמולא שורת דרישותיהם: תשלום שכר עובדי המועצות הדתיות, העברת כספים לבתי-עלמין ומחליפות לבלניות במקווה. לשכת רה"מ: "לא ניתן להם עילה לפרוש, אבל אי אפשר להיענות לכל הדרישות"

סיעת דגל התורה הציבה אמש (יום ב') שורת דרישות, כתנאי להישארותה בקואליציה. דגל התורה התפצלה מיהדות התורה, לאחר שחבריה קיבלו על עצמם משרות בניגוד לדעת הרב אליישיב, שדרש להיכנס לממשלה "על תנאי" למשך שלושה חודשים. באמצע אפריל אמורה ליפול ההכרעה: האם נשארים - או חוזרים לספסלי האופוזיציה.  

 

במסמך שהגישו הח"כים אברהם רביץ ומשה גפני למזכיר הממשלה, ישראל מימון, מוזכרים סעיפים מרכזיים לשיפור מערך שירותי הדת בישראל, שהם בבחינת תנאי להישארות בקואליציה.

 

בין התביעות שהעלו השניים: הקפאה זמנית של כל חובות המועצות הדתיות למס ההכנסה ולביטוח הלאומי, העברת 21 מיליון שקלים לשירותי הדת, וכן העברה של 31 מיליון שקלים לבתי העלמין, לאחר שתקציב שנתי של 9 מיליון שקלים לא הועבר משנת 2002.

 

כמו כן דורשים חברי הסיעה ממשרד הפנים, להעביר לתשלום שכרם של עובדי המועצות הדתיות את כל חובות הרשויות, המסתכמים ב-131 מיליון שקלים. בתקציב 2005 דורשים שני חברי הסיעה תוספת של 145 מיליון לשירותי הדת.

 

תביעה נוספת שהציבו: מינוי יו"ר או מנהל זמני בכל מועצה דתית, בה התפקיד אינו מאויש, מינוי עובד תחת כל בלנית (עובדת במקווה), או כל תפקיד אחר, שפרשו או פורשים לגמלאות. בכך מנסים חברי הסיעה לשנות את צמצום התקנים של משרות אלה. 

 

סעיף משמעותי נוסף במכלול התנאים הוא, ש"כל מינוי שיעשה בתקופה זו משרד ראש הממשלה, האחראי על שירותי הדת במועצות הדתיות, חייב להיעשות בתיאום עימנו".

 

ח"כ גפני, שהגיש את המסמך, אמר: "לא מדובר בהפיכת סדרי בראשית, אלא בהתחייבויות שכבר סוכמו בעבר. יש להפעיל את שירותי הדת בישראל, וכולם מודים שצריך לעשות זאת. אך להבנתנו זה לא נעשה. המדינה התחייבה בפני בית הדין לעבודה להעביר 40 מיליון שקלים כתשלומי שכר כבר לפני מספר חודשים, אך זה לא בוצע. אין לנו דרישות תקציביות חדשות, אולם לא נוכל לקבל מקום בו אין בלנית, כלומר, המקווה סגור. אם יהיו מקוואות סגורות לא נוכל להיות שותפים לקואליציה". 

 

ישיבה ראשונה בדרישות הסיעה התקיימה בשבוע שעבר במשרד ראש הממשלה, בהשתתפות מזכיר הממשלה, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, חבר הכנסת משה גפני ומאיר שפיגלר, האחראי מטעם ראש הממשלה על שירותי הדת.

 

צוות מטעם ראש הממשלה הבטיח, כי יטפל בכל הנושאים הדרושים טיפול דחוף. בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר ל-ynet: "לא ניתן להם כל עילה לפרוש מהקואליציה, נטפל בכל הדורש טיפול. בנושא התקציבי, משרד ראש הממשלה מתכוון להוסיף 40 מיליון שקלים למועצות הדתיות ולשירותי הדת, אבל לא ניתן יהיה להיענות לכל הדרישות התקציביות שהגישו החרדים".


פורסם לראשונה 24/01/2005 23:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
יהדות התורה חותמת על ההסכם הקואליציוני (ארכיון)
צילום: לע"מ
אתר הכנסת
רביץ. שיפור מערכי הדת
אתר הכנסת
אתר הכנסת
גפני. הגיש מסמך
אתר הכנסת
צילום: זום 77
הרב אליישיב. על תנאי
צילום: זום 77
מומלצים